Jedan Avganistanac pokreće borbu protiv talibana: Sin je poznatog vojskovođe, a sada svi čitaju njegovo pismo Zapadu

19.08.2021

17:04 >> 18:10

0

Dolina Panšir je jedino područje u Avganistanu nad kojim talibani ni danas nemaju kontrolu

Jedan Avganistanac pokreće borbu protiv talibana: Sin je poznatog vojskovođe, a sada svi čitaju njegovo pismo Zapadu
Copyright Profimedia

Ahmad Masud, lider gerilskog i mudžahedinskog pokreta u dolini Panšir, napisao je dramatičan apel koji je objavio “Vašington post”, u kome je naveo da su njegove snage spremne da se odupru talibanima.

Ipak, pozvao je SAD da ih snabdeju oružjem i municijom.

Pročitajte još

Pokret otpora je pod vođstvom njegovog oca, Ahmada Šaha, Masuda, decenijama uspešno odolevao sovjetskim i talibanskim napadima. Dolina Panšir je jedino područje u Avganistanu nad kojim talibani ni danas nemaju kontrolu.

Naime, Masud se ranije ove nedelje u toj dolini na severu zemlje sastao s dosadašnjim prvim potpredsednikom Avganistana, Amrulahom Salehom, i drugim lokalnim političarima i vođama koji ne žele da pristanu na vlast talibana i s njima dogovorio početak, odnosno, nastavak pokreta otpora militantima.

Borci doline Panšir

Saleh je sebe proglasio vršiocem dužnosti predsednika Avganistana, u skladu s Ustavom, nakon ulaska talibana u Kabul i bekstva bivšeg predsednika Ašrafa Ganija iz zemlje.

– Talibani ne drže pod kontrolom čitavo područje Avganistana. Stižu nam informacije o situaciji u dolini Panšir. Tamo su koncentrisane snage pokreta otpora potpredsednika Saleha i Ahmada Masuda – izjavio je danas i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Masud stariji, koji je bio ministar unutrašnjih poslova u kratkotrajnoj Islamskoj Državi Avganistan (1992-1994), nastaloj nakon rušenja komunističkog režima i njegove Demokratske Republike Avganistan, bio je nakon toga jedan od nekoliko vođa tzv. Severnog saveza, koalicije veterana rata protiv sovjetske okupacije koji je trajao od 1979. do 1989. godine, odnosno, mudžahedina. Severni savez je nastavio oružani otpor talibanima i nakon što su ovi pobedili u građanskom ratu koji se vodio od 1994. do 1996. i preuzeli vlast u Kabulu.

Ahmad Šah Masud, Profimedia

Severni deo zemlje, po kojem je i dobio ime, ostao je pod kontrolom Severnog saveza sve do 2001. godine, kada su SAD i druge članice NATO pokrenule invaziju na Avganistan.

Pre nego što su talibani pobijedili u građanskom ratu i preuzeli vlast u većini zemlje, Masud se zalagao za utemeljenje demokratskog procesa u Avganistanu, ali su rat s talibanima i njihova pobeda uništili sve šanse za tako nešto.

Tokom vladavine talibana i njegove autonomne vlasti na severu – koja je bila utemeljena na demokratskim institucijama – izjavio je kako su mu talibani u više navrata nudili položaj na vlasti kako bi ga zaustavili. Odbio ih je zbog, kako je rekao, nesavladivih razlika između njihove ideologije i njegovog vlastitog prodemokratskog pogleda na društvo.

Masud, koji je u ratu protiv Sovjetskog Saveza i njemu odanog komunističkog režima u Kabulu dobio nadimak “lav Panšira”, želeo je da uveri talibane da se pridruže političkom procesu koji vodi do demokratskih izbora u doglednoj budućnosti.

Masuda starijeg teroristi su ubili, u bombaškom napadu koji su, po svemu sudeći, organizovali talibani ili Al Kaida, samo dva dana pre velikog terorističkog napada na Ameriku 11. septembra 2001. Govorilo se da je naručilac njegovog ubistva bio Osama bin Laden lično.

Namera im je bila da eliminišu jednog od glavnih vođa otpora, budući da su očekivali američku invaziju. Njegov mlađi brat Ahmad Zia Masud bio je prvi potpredsednik vlade nove Islamske Republike Avganistan koja je utemeljena nakon rušenja talibana, od 2004. do 2009.

Masud mlađi, koji je studirao i diplomirao ratne studije i međunarodne odnose na Kraljevskom koledžu u Londonu, početkom ove godine je izjavio da je potrebno razgovarati i “sklopiti mir s talibanima”, ali i upozorio da talibani moraju da prihvate osnovne vrednosti poput demokratije i ženskih prava.

– Nećemo žrtvovati vrednosti za koje smo se borili – dodao je.

Osama bin Laden, Profimedia

Molba “prijateljima na Zapadu”

Ovako glasi apel Masuda mlađeg SAD-u i zapadnom svetu, koji je objavio “Vašington post”.

– Kad mi je bilo devet godina, 1998. godine, moj otac, mudžahedinski zapovednik Ahmad Šah Masud, okupio je svoje vojnike u pećini u dolini Panšir na severu Avganistana. Sedeli su i slušali dok im je govorio očev prijatelj, francuski filozof Bernard-Anri Levi. “Kad se borite za svoju slobodu, borite se i za našu slobodu”, rekao je Levi.

Profimedia

Moj otac nikada nije zaboravio ove reči dok se borio protiv talibanskog režima. Sve do trenutka kada je ubijen 9. septembra 2001. godine po nalogu talibana i Al Kaide, borio se za sudbinu Avganistana, ali i za Zapad. U ovim mračnim i napetim satima za moju domovinu, ta zajednička borba je bitnija nego ikad.

Pišem ovo iz doline Panšir, spreman da sledim očeve stope, s borcima mudžahedinima koji su se spremni ponovo da se suprotstave talibanima. Imamo skladišta municije i oružja koje smo strpljivo prikupljali od očevog doba, jer smo znali da bi ovaj dan mogao da dođe.

Imamo i oružje koje donose Avganistanci koji su u poslednja 72 sata odgovorili na moj apel da se pridruže otporu u Panširu. Imamo vojnike iz avganistanske regularne vojske koji su bili zgroženi predajom svojih zapovednika i sada sa svojom opremom putuju prema brdima oko Panšira. U našu su se borbu uključili i bivši pripadnici avganistanskih specijalnih snaga.

Ipak, to nije dovoljno. Ako talibanske vođe krenu u napad, naravno da će se suočiti s našim žestokim otporom. Zastava Nacionalnog fronta otpora vijoriće se nad svakim položajem koji pokušaju da zauzmu, kao što se zastava Nacionalnog ujedinjenog fronta vijorila pre 20 godina. Ipak, znamo da naše vojne snage i logistika neće biti dovoljne. Brzo će se iscrpiti ako naši prijatelji na Zapadu ne nađu način da nas snabdeju bez odlaganja.

AP Photo/Rahmat Gul

Sjedinjene Američke Države i njeni saveznici napustili su ratište, ali Amerika i dalje može biti “veliki arsenal demokratije”, kako je rekao Frenklin D. Ruzvelt kada je pritekao u pomoć napadnutim Britancima pre ulaska SAD u Drugi svetski rat.

Zato molim avganistanske prijatelje na Zapadu da se zauzmu za nas u Vašingtonu i u Njujorku, u Kongresu i kod Bajdenove administracije. Zauzmite se za nas u Londonu, gde sam završio studije, i u Parizu, gde je ovog proleća održano sećanje na mog oca, gde je njegovo ime ponela staza u vrtovima Jelisejskih polja.

Znajte da milioni Avganistanaca dele vaše vrednosti. Toliko smo se dugo borili za otvoreno društvo, društvo u kojem bi devojke mogle da postanu lekarke, u kojem bi naši mediji mogli slobodno da izveštavaju, naši mladi ljudi da plešu i slušati muziku ili prisustvuju fudbalskim utakmicama na stadionima, koje su nekad talibani koristili za javna pogubljenja – a što bi se uskoro moglo ponoviti.

AP Photo/Rahmat Gul

Talibani nisu problem samo avganistanskog naroda. Pod kontrolom talibana, Avganistan će bez sumnje postati središte radikalnog islamističkog terorizma; ovde će se još jednom kovati zavere protiv demokratija.

Šta god da se dogodi, moji borci mudžahedini i ja branićemo Panšir kao poslednji bastion avganistanske slobode. Naš moral je netaknut. Iz iskustva znamo šta nas čeka. Ali treba više oružja, više municije i više snabdevanja.

Pročitajte još

Amerika i njeni demokratski saveznici ne dele s Avganistancima samo zajedničku borbu protiv terorizma. Sada imamo i dugu istoriju zajedničkih ideala i borbi. Možete još mnogo toga da učinite kako biste pomogli postizanju slobode. Vi ste nam jedina preostala nada – poručio je Masud.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike