Epohalno otkriće naučnika: Čvrsti dokazi o postojanju pete sile koja upravlja svemirom (FOTO+VIDEO)

13.04.2021

06:58 >> 07:42

0

Veće za nauku i tehnologiju Ujedinjenih nacija navodi da dobijeni rezultati pružaju snažne dokaze o postojanju do sada nepoznate subatomske čestice

Epohalno otkriće naučnika: Čvrsti dokazi o postojanju pete sile koja upravlja svemirom (FOTO+VIDEO)
Copyright Profimedia

Do sada su naučnici svrstali sile koje upravljaju našim svakodnevnim iskustvima, ali i svemirom, u samo četiri kategorije: gravitacija, elektromagnetizam, jaka i slaba sila. Međutim, ono što je sada drugačije, su novi čvrsti dokazi o postojanju pete sile koja upravlja elementarnim česticama – mionima.

Sve četiri sile međusobno deluju, primera radi, gravitacija čini da predmeti padaju na zemlju, a teški se ponašaju kao da su zalepljeni za pod. Sada, fizičari kažu da su pronašli moguće znake pete osnovne sile prirode. To epohalno otkriće proisteklo je iz istraživanja sprovedenih u laboratoriji u blizini Čikaga.

Prema pisanju Bi-Bi-Sija, Veće za nauku i tehnologiju Ujedinjenih nacija navodi da dobijeni rezultati „pružaju čvrste dokaze o postojanju do sada nepoznate subatomske čestice ili nove prirodne sile“.

Međutim, rezultati eksperimenta „Mion ge-2“ još uvek ne predstavljaju konačni dokaz da nova prirodna sila postoji.

Verovatnoća da je rezultat dobijen u čikaškoj laboratoriji statistička greška iznosi jedan u 40.000. Taj nivo statističke pouzdanosti u nauci se opisuje kao 4.1 sigma.

Da bi se otkriće smatralo konačno potvrđenim, neophodna je statistička pouzdanost od pet sigma, što znači da je šansa da je rezultat istraživanja slučajan iznosi jedan u tri i po miliona.

Odstupanje od Standardnog modela

Profesor Mark Lankaster, rukovodilac israživanja iz Velike Britanije, rekao je za Bi-Bi-Si da su „otkrili interakciju miona koja nije u skladu sa Standardnim modelom“, odnosno trenutno opšteprihvaćenom teorijom koja objašnjava ponašanje elementarnih čestica u celom svemiru.

Istraživač sa Univerziteta u Mančesteru dodaje i da je ovo veoma uzbudljivo otkriće, jer „upućuje na budućnost u kojoj ćemo imati nove zakone fizike, nove čestice i novu silu za koju do sada nismo znali“.

Ovo otkriće je poslednje u nizu obećavajućih rezultata eksperimenata iz fizike čestica sprovedenih u Sjedinjenim Državama, Japanu i najnovijeg iz Velikog hadronskog sudarača na švajcarsko-francuskoj granici.

Profesor Ben Alanah sa Univerziteta Kembridž, koji nije bio uključen u ova istraživanja, kaže da ima osećaj da će ovo biti stvarno.

– Tokom čitave naučne karijere tragam za tim snagama i česticama izvan onoga što već znamo, i to je to. Ovo je trenutak koji sam čekao i ne mogu da spavam jer sam previše uzbuđen – kaže profesor Alanah.

Kako je tekao eksperiment

Eksperiment, obavljen u Fermijevoj nacionalnoj laboratoriji za akceleraciju u Bataviji, u državi Ilinois, traži znakove novih pojava u fizici proučavanjem ponašanja subatomskih čestica miona, negativno naelektrisanih elementarnih čestica koje su ime dobile po grčkom slovu mi.

Naime, postoje subatomske čestice koje se sastoje od još manjih čestica, a postoje i one koje se ne mogu rastaviti na manje sastavne delove i to su takozvane, elementarne čestice. Mioni spadaju u takve čestice, nalik su elektronima, ali su oko dve stotine puta teže od njih, prenosi RTS.

Profimedia

U eksperimentu „Mion ge-2“ čestice su ubrzavale unutar prstena promera 14 metara, a potom je na njih primenjeno magnetno polje. Prema dosada poznatim zakonima fizike, koje opisuje pomenuti Standardni model, zbog magnetnog polja mioni bi trebalo da trepere na određeni način.

Međutim, naučnici su uočili da su mioni u eksperimentu trepereli brže od očekivanog, a ta promena bi mogla biti uzrokovana silom koja je potpuno nepoznata u nauci.

Trenutno, niko ne zna kako deluje ova potencijalno nova sila, osim što utiče na čestice miona.

Da li smo na pragu epohalnog otkrića

Teorijski fizičari veruju da bi mogla biti povezana s dosad neotkrivenom subatomskom česticom. Postoji više teorija o toj hipotetskoj čestici. Jedna kaže da se radi o takozvanom, leptokvarku, a druga da se možda radi o Z’ bozonu.

Pročitajte još:

Prošlog meseca su fizičari koji su radili eksperiment na Velikom hadronskom sudaraču, opisali rezultate koji bi mogli da ukažu na novu česticu i silu.

Doktor Miteš Patel sa Imperijal koledža u Londonu, koji je bio uključen u taj projekat, napominje da je u toku prava trka među naučnicima kako bi uspeli da iz ovih eksperimenata izvuku dokaze da je u pitanju zaista nešto novo. Ali za to će im biti potrebno još podataka i eksperimenata.

Peta osnovna sila mogla bi da pomogne u objašnjavanju nekih velikih zagonetki o Univerzumu koje su naučnici pokušavali da odgonetnu poslednjih decenija.

Na primer, zapažanje da se širenje Univerzuma ubrzavalo pripisano je misterioznom fenomenu poznatom kao tamna energija. Ali neki istraživači su još ranije sugerisali da bi to mogao biti dokaz i pete prirodne sile.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike