Devet država koje seju strah: Nuklearno oružje je u njihovim rukama, a dve svetske sile imaju uznemirujuće veliki broj atomskih bombi

02.12.2020

20:02 >> 20:29

0

Broj nuklearnih bojevih glava smanjio se u poslednje tri decenije, ali zbog njihove velike razorne snage strepnja je i dalje opravdana

Devet država koje seju strah: Nuklearno oružje je u njihovim rukama, a dve svetske sile imaju uznemirujuće veliki broj atomskih bombi
Copyright Profimedia

Od nuklearnog oružja, zbog njegove destruktivne moći, strahuje ceo svet, jer samo jedna nuklearna bomba može da uništi ceo grad. Razorna snaga nuklearnih bombi nije samo rušilačka, jer se nakon njenog pada radijacija zadržava mesecima na mestu udara i u okolini, zbog čega je broj njenih žrtava mnogo veći od broja poginulih od same eksplozije.

Danas samo devet država na svetu poseduje nuklerano oružje, a u poslednje tri i po decenije broj nuklearnih bombi, prema zvaničnim izveštajima, smanjio se čak pet puta.

Šta je nuklearno oružje?

Pod pojmom nuklearno oružje obuhvaćeni su ekstremno snažni eksplozivi. Ove bombe dobijaju energiju prilikom cepanja atoma ili udruživanjem čestica koje mogu da izazovu eksploziju. Zbog toga se nuklearna bomba ponekad naziva i atomskom bombom.

Nuklerano oružje oslobađa velike količine radijacije, koje mogu da dovedu do radijacione bolesti, što znači da je njihov uticaj znatno duži od same ekspolozije.

Do sada su nuklearne bombe upotrebljene samo dva puta, 1945. godine tokom Drugog svetskog rata, kada su dovele do razaranja neverovatnih razmera. Prva bomba bačena je na japanski grad Hirošimu 6. avgusta, a radijacija koja je trajala nekoliko meseci posle njenog pada ubila je oko 80.000 ljudi. Druga bomba pala je na Nagasaki 9. avgusta i usmrtila je više od 70.000 ljudi.

Ko može da napravi nuklearno oružje?

Trenutno samo devet zemalja na svetu ima nuklearno oružje. To su Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Rusija, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Izrael i Severna Koreja.

Pixabay

U teoriji, svako ko ima odgovarajuću tehnologiju, stručnjake i postrojenja može da napravi nuklearnu bombu, ali nije svim državama dozvoljeno da proizvode ovo oružje. Ovo je utvrđeno Sporazumom o neširenju nuklearnog naoružanja (NPT) iz 1967.

Od 1970. godine 191 država, uključujući SAD, Rusiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francusku i Kinu, potpisala je ovaj sporazum. Ovih pet zemalja nazivaju se zemljama sa nukleranim oružjem i njima je dozvoljeno da ga imaju jer su napravili i testirali nuklearne eksplozive pre ugova koji je stupio na snagu 1. januara 1967. godine.

Pitanje Irana i nuklearnog dogovora sa svetskim silama

Iran je svoj nuklearni program pokrenuo pedesetih godina 20. veka i od samog početka je isticano da je cilj ovog programa nuklearne enegrije mirnodopski.

Ipak, postoje sumnje da se on koristi kako bi se prikrio razvoj nuklearnog oružja, zbog čega su Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, SAD i Evropska unija odlučili da 2010. uvedu sankcije Iranu.

To je dovelo do sporazuma 2015. godine između Irana i drugih velikih sila, kojim su sankcije ukinute, a prema kojem se Iran obavezao da će ograničiti svoj nuklearni program. Ipak, Amerika se, odlukom Donalda Trampa, povukla iz sporazuma u maju 2018, a Iran je početkom ove godine saopštio da se neće pridržavati odredbi potpisanog ugovora.

Odluka Teherana da se povuče iz Zajedničkog sveobuhvatnog plana delovanja usledila je posle ubistva iranskog vojnog komandanta Kasema Sulejmanija 3. januara 2020. u američkom napadu dronom, a dogovor između ove zemlje i velikih svetskih sila još nije postignut posle višemesečnih pregovora.

Iako ove zemlje imaju nuklearno oružje, prema ugovoru one moraju da smanje njegov broj i ne smeju ga imati večno.

Izrael (koji nikad nije ni potvrdio ni negirao posedovanje ovog oružja), Indija i Pakistan nisu se pridružili NPT, a Severna Koreja je odlučila da se povuče iz sporazuma 2003.

Da li će se svet ikad osloboditi nuklearnog oružja?

Broj nuklearnih bombi na svetu danas je znatno manji nego 1986, kada ih je bilo 70.000. Danas ovih devet država imaju zajedno 13.400 nuklearnih bombi. SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Rusija smanjuju svoje zalihe nuklearnog oružja, ali se zato veruje, prema izveštaju Federacije američkih naučnika, da Kina, Pakistan, Indija i Severna Koreja proizvode novo. Sa druge strane, iako Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD smanjuju broj nuklearnog oružja koje imaju, stručnjaci tvrde da trenutno modernizuju i unapređuju postojeće naoružanje.

U julu 2017. svet je bio na korak do toga da se oslobodi nuklearnog oružja kada je više od 100 zemalja podržalo sporazum Ujedinjenih nacija da se ono zabrani. Međutim, tome su se usprotivile SAD, Francuska, Rusija i Ujedinjeno Kraljevstvo. Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo istakle su tada da u obzir nije uzeta međunarodna sigurnost i da je zastrašivanje nuklearnim bombama bilo korisno za održavanje mira više od 70 godina.

Devet sila sa nuklearnim oružjem u rukama

Prema izveštaju koji je sajt Statista.com objavio 1. decembra ove godine, a na osnovu podataka koje je prikupio u januaru, trenutni broj nuklearnih bojevih glava na svetu je 13.400.

Rusija, prema ovim podacima, ima čak 6375 bojevih glava, SAD 5800, a Kina je na trećem mestu sa 320. Na četvrtom mestu je Francuska sa 290, Ujedinjeno Kraljevstvo ima 215, Pakistan 160, a Indija 150. Manje od 100 atomskih bombi, prema dostupnim podacima, imaju Izrael (90) i Severna Koreja (40).

PROČITAJTE JOŠ:

Ubijen glavni čovek za iransko nuklearno naoružanje kog je postavio Netanjahu

Prvi snimci sa mesta gde je ubijen “otac nuklearne bombe”: Atentat koji je uzdrmao ceo svet (FOTO+VIDEO)

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike