„Čovek tenk": Fotografija koja je postala simbol pobune posle cenzure nestala i sa pretraživača

05.06.2021

12:00 >> 10:12

0

U Kini se ni danas, tri decenije kasnije, ne govori o studentskim protestima iz 1989. i krvoproliću kojim su ugušeni

„Čovek tenk": Fotografija koja je postala simbol pobune posle cenzure nestala i sa pretraživača
Čovek tenk - Copyright Profimedia

„Čovek ispred tenka”, čuvena fotografija nepoznatog demonstranta koji želi da zaustavi povorku kineskih tenkova na trgu Tjenanmen u junu 1989, misteriozno je prekjuče nestala sa pretraživača „Bing”, dan pre godišnjice gušenja protesta.

Na jučerašnji dan, 4. juna 1989. kineska vojska je ugušila studentske proteste na Tjenanmenu. U Kini se ni danas, tri decenije kasnije, ne govori o ovom događaju, a većina stanovnika ove države nije imala priliku da vidi ovu fotografiju. Ko je „čovek tenk”, muškarac koji je prkosno stao ispred tenkova i sprečio ih da prođu, nikad nije ustanovljeno.

Pravdanje „Majkrosofta”

Iz „Majkrosofta” kažu da je fotografija nestala zbog greške koju je napravio čovek i da se intenzivno radi na njenom rešavanju. Portparol ove kompanije, koja upravlja Bingom, oglasio se nekoliko sati nakon što su se informacije o nestaloj fotografiji pojavile u američkim medijima.

Na Guglovom pretraživaču, sa druge strane, mogu de videti stotine fotografija „čoveka tenka”.

Na njima se vidi anonimni demonstrant u beloj košulji koji želi da zaustavi povoru od najmanje 17 tenkova na trgu Tjenanmen.

Kako se sve odigralo i kako je „čovek tenk” postao legenda

Protesti na trgu Tjenanmen počeli su 15. aprila i trajali su nekoliko nedelja, do 4. juna 1989. Nekoliko hiljada studenata izašlo je tog dana na ulice Penkinga zahtevajući reforme, ali je mirni protest završen krvoprolićem. Državni vrh odlučio je da na njih pošalje jurišne jedinice i tenkove.

Tačan broj žrtava ni danas nije poznat, jer kineska vlada od tog dana ćuti o incidentu koji je upamćen kao Masakr na Tjenanmenu ili Četvrtojunski masakr. Smatra se da je tog dana stradalo između 500 i 2500 ljudi, dok je oko 7000 povređeno.

Prema rečima svedoka, tenkovi su gazili sve pred sobom dok su demonstranti bežali i pokušavali da se sklone od njih.

Ovog dana posebno se izdvojila scena koju je zabeležilo nekoliko fotografa. Muškarac sa kesama u rukama, koji se, po svemu sudeći, vraćao iz supermarketa, stao je nasred ulice „Čang An Da Jie” („Velika avenija večnog mira”) u nameri da spreči tenkove da prođu ka trgu.

Kada je do njega stigao prvi tenk, on se nije pomerio, već je počeo da maše. Posle pola sata stajanja, popeo se na vozilo, a kada je sišao sa njega, pritrčali su mu demonstranti i brzo ga sklonili odatle. Šta se posle toga desilo nije poznato do danas.

Prokrijumčarena fotografija, istorijski trenutak i neidentifikovani muškarac

Ovaj momenat uspelo je da zabeleži čak pet fotografa, to jest, fotografije njih petorice našle su put do javnosti, dok su mnoge koje su napravile njihove kolege zaplenjene u masovnoj akciji.

Najpoznatija fotografija je ona koju je napravio Stjuart Franklin dok je sve posmatrao sa obližnjeg balkona. Nju je iz Kine doneo jedan francuski student koji ju je sakrio u kutiji čaja.

Ipak, najviše je korišćena ona koju je uradio fotograf AP-a Džef Videner, koji je za nju dobio Pulicerovu nagrade i koji je ispričao kako je reagovao na ovu scenu dok je gledao iz hotela u kom je bio pratio šta se dešava.

– Počeo sam da fotografišem i odjednom se pojavio neki čovek sa kesom. Pomislio sam „Pokvariće mi fotografiju”. Gledao sam ga i čekao da vidim hoće li ga ubiti, ali nisu – rekao je.

Pročitajte još

Postoji više teorija o tome šta se dogodilo nakon što je ovaj momenat zabeležen. Prema jednoj, koja je najverovatnija, čovek je nestao u gomili, a prema drugoj je uhapšen, dok ima i onih koji su uvereni da je ubijen.

U intervjuu za ABC njuz 1990. godine tadašnji generalni sekretar Komunističke partije Kine Điang Cemin rekao je da „ne može da potvrdi da li je mladić uhapšen“, ali da je siguran da „nije ubijen“. Ipak, to je bilo vreme u kom su kineske vlasti pokušavale da opravdaju svoje delovanje na trgu Tjenanmen i prikažu režim u što boljem svetlu, pa u ove tvrdnje niko nije poverovao.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike