Većina pravi ovih 11 grešaka dok priprema i jede hranu

23.04.2021

12:50 >> 12:51

0

Autor: Z. A.

Rižoto se ne jede villjuškom, meso se ne jede se odmah, a lignje se kuhaju vrlo kratko

Većina pravi ovih 11 grešaka dok priprema i jede hranu
Copyright Pexels

Kulinarstvo je nauka, a jedan pogrešan potez može pokvariti bilo koje jelo, čak i u restoranima s Mišelenovim zvezdicama. Nije važno da li ste iskusni kuvar ili sami kuvate kod kuće, svi u kuvanju mogu pogrešiti.

Ovo su tipične greške koje se prave prilikom pripreme nekih namirnica, ali i kod konzumiranja:

1. Lignje

U klasičnom receptu kuvari preporučuju da se lignje kuvaju 50-60 sekundi ili da se samo preliju kipućom vodom. U suprotnom, lignje postaju gumene i nejestive. Ali ukoliko ste ih prekuvali, nastavite da ih kuvate 30-40 minuta.

2. Šnicla

Nakon što ste popržili ili skuvali mesni odrezak, možete brzo doći u iskušenje da ga narežete na komade i pojedete. Pustite da se meso odmori 5-10 minuta nakon što ga spremite. Tako će vam biti mekše i neće se brzo osušiti i stvrdnuti.

3. Rižoto

Rižoto se preporučuje da jedete kašikom, a ne viljuškom, počevši od ivice tanjira i polako se krećući prema njegovom središtu. Tako jelo duže ostaje vruće. Zbog praznina na viljušci rižoto se brže hladi.

Profimedia

4. Testenina

Obično se iz lonca u kojem se kuvala testenina izlije sva voda – i to je glavna greška koju ljudi čine. Ostavite pola čaše vode u kojoj se testenina kuvala na dnu lonca i dodajte je sosu. Slana skrobna voda savršeno je sredstvo za zgušnjavanje. Dodatće aromu sosu, čineći ga zasićenijim.

5. Brokoli

Samo 100 grama brokolija obezbediće vam potrebnu dozu vitamina C. Međutim, taj vitamin uništava se u kipućoj vodi i povrće gubi svoju hranljivu vrednost. Da se to ne bi dogodilo, radije umesto toga kuvajte brokoli na pari.

6. Piletina

Ljubitelji zdrave ishrane savetuju uklanjanje kože piletine pre kuvanja, i to zato što koža sadrži puno masnoća, a to može dovesti do visokog nivoa holesterola. Kako bi se očuvao ukus piletine, bolje je ukloniti kožu neposredno pre nego što počnete jesti jelo. Kada je piletina kuvana, upija deo masnoće s kože, a to čini meso sočnijim i aromatičnijim.

7. Mladi krompir

Mladi krumpir sadrži puno kalijuma, gvožđa, magnezijuma, vitamina C i B6. Da biste sačuvali sva korisna svojstva, krompir skuvajte i pecite zajedno s korom jer sadrži veliki broj vitamina i minerala.

8. Pasulj iz konzerve

Pasulj iz konzerve pripremljen je u vlastitim sokovima i po pravilu je obično prekriven mutnom tečnošću. Ne samo da izgleda neprivlačno, već je i loš za vaše zdravlje. Njegova salamura sadrži puno natrijuma i skroba. Kako biste to izbegli, odlijte tečnost i isperite pasulj.

9. Živina

Pečena piletina ili ćuretina mogu se osušiti tokom kuvanja. Da biste to izbegli, pokušajte da ne otvarate vrata rerne tokom pečenja. Svaki put kada to učinite, rerna gubi toplinu, vreme pečenjja se produžava, a živina zbog toga postaje presušena. Takođe, pazite da se jelo odmori 30-40 minuta.

Pixabay

10. Testo za picu

Najbolji način da razvučete testo jeste – rukama. Na taj način ga činite mekanim. Kada valjate testo oklagijom, ono će se slabije dizati kada ga budete pekli.

11. Jela sa slaninom

U mnogim receptima kuvari preporučuju da obmotate mleveno meso ili povrće slaninom pre nego što ih skuvate. Kuvarica Eliza Kros kaže da se trake sirove slanine mogu neravnomerno skuvati i deliično izgoreti. Bolje je upotrebiti prethodno ispečene trake slanine, piše Bright Side.

Možda će vas i ovo zanimati

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike