Šleperi stigli u korito Zapadne Morave: Zbog izvlačenja šljunka bukti rat između meštana i ekologa

13.05.2021

08:21

0

U planu je da se očisti korito od nanosa i pripremi kanal do Konjevića koji prolazi preko naselja Ljubić kej

Šleperi stigli u korito Zapadne Morave: Zbog izvlačenja šljunka bukti rat između meštana i ekologa
Copyright RINA

Započeli su radovi na čišćenju korita reke Zapadne Morave, nanosi šljunka se uklanjaju uzvodno od brane u Parmencu, a taj materijal će biti iskorišćen za izgradnju deonice autoputa od Preljine do Požege. U planu je da se očisti korito od nanosa i pripremi kanal do Konjevića koji prolazi preko naselja Ljubić kej, dok meštani Prijevora čija se teritorija prostire šest kilometara uzvodno, smatraju da će nakon završetka ovih radova odahnuti od poplava koje su im nosile oranice nekoliko puta protekle decenije.

– Čišćenje će za nas biti spas, jer ćemo konačno prestati da strahujemo od plavljenja rodnih polja i oranica, što se dešavalo sa svakom većom kišom a da ne pričamo o fatalnim scenama iz 2014. godine. Korito reke Zapadne Morave je tim naslagama suženo i zbog toga sva ta voda se sa povećanim vodostajem izlije u naše njive. Ljudi se ovde bave ozbiljnom poljoprivrednom proizvodnjom i od toga većini naših meštana zavisi egzistencija – kazao je za RINU Goran Todorović predsednik MZ Prijevor.

Goran Todorović RINA

Sa druge strane ekološke organizacije, smatraju da izvlačenje šljunka može imati veoma loše posledice za biljni i životinjski svet. Na sajtu Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije navodi se da su rečni sediment, šljunak i pesak, teško obnovljive mineralne sirovine jer je za njegovo stvaranje potreban dug vremenski period.

RINA

– Zapadna Morava je uzvodno od Parmenca trajno zauzdana dvema branama, te je dotok sedimenta zaustavljen, pa bi prekomernom eksploatacijom trajno moglo biti izmenjeno i rečno dno, što bi dodatno naštetilo mnogim vrstama riba koje se nalaze u toku Zapadne Morave, obzirom da je sada vreme mresta, a upravo na ovom mestu u plicacima se mresti više vrsta riba. Fauna ptica toka Zapadne Morave kod Parmenca redovno se prati od 2002. godine. Ovaj deo toka karakteriše blagi rečni uspor, te deponovanje sedimenta uzvodno od brane gde se formiraju stalni i povremeni rečni sprudovi. Upravo ovi sprudovi životni su prostor strogo zaštićenih vrsta ptica koje su tu gnezde. Na lokalitetu je zabeleženo više od 40 drugih vrsta ptica, uglavnom strogo zaštićenih. Za neke od njih, poput šljukarica šljunčani sprudovi su vredno i nezamenjivo stanište – navodi se na sajtu Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

RINA

Međutim, Prijevorci pitaju ekologe gde su bili kada im je Morava nosila imanja, i da li stoka stradala u poplavama spada u žive organizme.

– Uvažavam rad ekoloških aktivista, ali moraju se uvažiti prioriteti i to od čega zavisi egzistencija okolnog stanovništva, verujem da će se čišćenjem korita samo pospešiti razvoj biljnog i životinjskog sveta, koji je bio ozbiljno ugrožen u svom lomu i prljavštini koji su se godinama taložili – kaže Todorović.

On ističe da je Savet MZ u dogovoru sa meštanima počeo razmatranje i čišćenja korita reke Kamenice gde postoji takođe suženje vodotoka od ogromnih nanosa materijala.

– Iz istih razloga ova reka vrlo često plavi okolne vikendice ali i oranice, tako da se nadamo će i ovaj naš predlog uvažiti – istakao je Todorović.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: RINA

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike