Posle penala: Italija je ponovo prvak Evrope, Englezima ostalo da i dalje sanjaju

12.07.2021

21:56 >> 06:26

0

Utakmica se igrala na londonskom Vembliju

Copyright Tanjug/Laurence Griffiths/Pool via AP

Evropa je večeras dobila prvaka u fudbalu. Posle finalne utakmice na “Vembliju”, i izvođenja penala to je reprezentacija Italije. Posle 90 minuta u duelu sa Englezima bilo je 1:1, u produžecima nije bilo novih golova, a u penal seriji uspešniji su bili “Azuri” Roberta Manćinija.

Poveli su Englezi, golom Luka Šoa, najbržim u istoriji evropskih šampionata, već u drugom minutu. Posle toga, Italijani su preuzeli inicijativu, ali su na izjednačenje čekali sve do 67. minuta kada je pogodio Leonardo Bonući.

Pošto promene rezultata nije bilo, izvodil su se penali. Italijani su bili precizni tri puta, a Englezi dva. Bukajo Saka nije realizovao šut, odnosno odbranio je Đanluiđi Donaruma.

Pre ovog meča, “Azuri” su bili prvaci sveta četiri puta, a Evrope samo jednom, 1968. godine. Kada je reč o Englezima, prvaci planete su bili 1966. godine, ali kontinenta nikada.

Sada su Italijani ponovo na “krovu” Evrope, dok su Englezi propustili veliku priliku, jer su završnicu igrali kod kuće, u Londonu, iako je šampionat organizovan širom “Starog kontinenta”.

Dešavanja iz minuta u minut mogli ste da pratite UŽIVO na 24sedam.

ITALIJA:
Donaruma, Di Lorenco, Kjelini, Bonući, Emerson (od 118. Florenci), Barela (od 55. Kristante), Žoržinjo, Verati (od 96. Lokateli), Kjeza (od 86. Bernardeski), Imobile (od 55. Berardi), Insinje (od 91. Beloti).

ENGLESKA: Pikford, Voker (od 120. Sančo), Stouns, Megvajer, Tripije (od 70. Saka), Rajs (od 74. Henderson (od 120. Rašford)), Filips, Šo, Maunt (od 99. Griliš), Sterling, Kejn.

TOK UTAKMICE

PENALI:

Berardi prvi izvodi i pogađa. Vodi Italija sa 2:1 (ukupno)

Pogađa i Kejn, sada je 2:2.

Beloti
neuspešan. Brani Pikford pokušaj u donji ugao.

Megvajer
pogađa desne rašlje. Engleska vodi sa 3:2.

Bonući
uspešan. Lopta u jednu, a golman Pikford u drugu stranu.

Rašford
ne koristi priliku. Italijani se vraćaju. Sada je 3:3.

Pogađa i Bernardeski, po sredini gola. Vodi Italija.

Sančo
neuspešan. Donaruma brani pokušaj u desnu stranu.

Ni Žoržinjo ne pogađa.

Saka ne uspeva. Donaruma brani. Italija je prvak Evrope!

I to bi bilo to. Posle 120 i “kusur” minuta nema pobednika. Na redu je penal “lutrija”.

Još tri minuta.

120. minut – Izlazi Henderson, ulazi Rašford. Takođe, izlazi Voker, a ulazi Sančo.

118. minut – Ulazi Florenci. Izlazi Emerson.

Griliš je opet u igri.

114. minut – Žoržinjo i Griliš traže pomoć lekara, posle duela. Žoržinjo dobija žuti karton zato što je nagazio protivnika. Možda je dobro i prošao samo sa žutim.

108. minut – Na drugoj strani, Griliš posle odbitka šutira, ali je i taj pokušaj izblokiran.

107. minut – Bernaredeski snažno iz slobodnog udarca. Ipak Pikford brani, tačnije hvata loptu tek iz “popravnog”.

106. minut – Žuti karton i za Engleze. Upisan je Megvajer zbog prekršaja nad Belotijem.

Završen je prvi produžetak. Izgleda da nam se “smeše” penali.

103. minut – Pikford seče pas Emersona. Otklanja opasnost.

99. minut – Izlazi Maunt, ulazi Griliš.

97. minut – Filips odbijenu loptu šalje pored gola.

96. minut – Verati izlazi, ulazi Lokateli.

U nastavku meča umesto Insinjea na terenu je Beloti.

Igraće se produžeci.

90+4. minut – I Kjelini dobija žuti karton

Još šest minuta se igra

89. minut – Nastavlja se. Sterlingu beži lopta.

88. minut – Kraći prekid. Navijač utrčava na teren.

Tanjug/Paul Ellis/Pool via AP)

86. minut – Kjeza ne može da nastavi. Ulazi Bernardeski.

84. minut – I Insinje dobija žuti karton. Englezi nisu “evidentirani” za sada.

80. minut – Posle duela Kjeza traži lekarsku pomoć.

Stiže podatak da je odnos u procentima poseda lopte 64:36 u korist Italijana.

74. minut – Nova izmena kod Engleza. Umesti Rajsa ulazi Henderson.

70. minut – Menjaju Englezi. Izlazi Tripije, ulazi Saka.

67. minut – Bonući za 1:1. Odbitak šalje u gol Pikforda. Konačno se isplatila opsada gola tima Gareta Sautgejta. Pre toga, Kjelini pada pred golom Engleske, Verati glavom pogađa stativu, a Bonući pogađa za neizvesnu završnicu.

Stiže ispravka. Nije minut i 57, nego minut i 56 sekundi. Ipak, i dalje najbrži gol u istoriji kontinentalnih šampionata.

62. minut – Kjeza dribla i šutira. Njegov pokušaj iz kaznenog prostora zaustavlja golman Pikford.

57. minut – Pikford brani pokušaj Insinjea. Odlična intervencija čuvara mreže selekcije “Tri lava”.

56. minut – Megvajer pokušava glavom, ali nije precizan. Preko gola.

56. minut – Bonući dobija žuti karton zbog starta.

55. minut – Prva izmena i to dvostruka. Umesto Imobilea ulazi Berardi. Umesto Barele Kristante.

51. minut – Insinje izvodi slobodan udarac, ali pored desne stative prolazi lopta.

47. minut – Barela pravi prekršaj i dobija žuti karton. Prvi je u beležnici Kujpersa.

Počelo je i drugo poluvreme. Izmena nije bilo.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45+4. – Pokušava i Bonući iz velike daljine. Nije precizan.

45+2. minut – Kakva šansa za Italiju. Imobile hvata volej na centaršut Di Lorenca,  ali je jedan od defanzivaca uklizava i blokira šut. Odbijenu loptu Verati šalje ka golu Engleza, ali golman Pikford brani.

Igraće se još četiri minuta u prvom poluvremenu.

42. minut – Marko Verati pokušava iz velike daljine, iz slobodnog udarca. Lopta odlazi preko gola.

40. minut – Emersonov pokušaj zaustavlja odbrana Engleza.

36. minut – Strelac gola, Šo šalje nisku loptu u kazneni prostor. Blokira je jedan od defanzivaca. Moglo je da bude opasno za Donarumu.

35. minut – Federiko Kjeza pokušava sa ivice kaznenog prostora. Lopta odlazi desno pored gola.

28. minut – Lorenco Insinje pokušava iz velike daljine. Lopta odlazi levo pored gola.

26. minut – Žoržinjo ipak nastavlja. Dobra vest za “Azure”.

22. minut – Lekarska ekipa na terenu. Žoržinju se ukazuje pomoć. Problem je sa kolenom, ali ne posle duela. Ostaje da se vidi šta će biti sa igračem Italije.

Skoro sve akcije ekipe Roberta Manćinija bivaju presečene već na polovini terena.

15. minut – Donaruma “seče” centaršut Maunta.

13. minut – Kontra Italijana u kojoj je Insinje zaustavljen. Kujpers ne reaguje. Igra se dalje.

Zanimljiv podatak. Ovaj pogodak je najbrži u istoriji evropskih prvenstava. Postignut posle minut i 57 sekundi.

Ko se nadao ovako ranom vođstvu?

2. minut – Povela je Engleska. Strelac je Luk Šo. Golu je prethodio loše izveden korner. Usledila je kontra, a asistenciju je upisao Kjeran Tripije. Lopta je prvo pogodila stativu gola Đanluiđija Donarume.

Kapitenske trake nose Hari Kejn i Đorđo Kjelini.

Počelo je.

Uskoro počinje i utakmica. U toku je intoniranje himne. Navijači zvižde dok sa razglasa ide italijanska himna.