Moćna Barsa se izmigoljila Zvezdi! Hrabri crveno-beli pali u drami protiv lidera Evrolige!

19:57

0

Ima će srpski i regionalni šampion za čime da žali...

0MET1078 - Copyright MN Press

Moćna Barselona se provukla u dvorani "Aleksandar Nikolić". Hrabra igra košarkaša Crvene zvezde u dramatičnoj završnici, pred prepunim tribinama beogradskog hrama košarke, na kraju je ostala bez rezultatske nagrade, ali ovacije publike, predvođenje najboljim teniserom sveta Novakom Đokovićem, nekoliko desetima minuta posle poslednjeg zvuka sirene jasno su pokazali Laziću i drugovima da večeras mogu uzdignute glave da napuste "Pionir" - 76:69 (20:13, 14:18, 27:18, 15:20).

Imala je Barselona u prvom poluvremenu plus 11, u drugom i maksimalnih plus 12, ali to nije bilo dovoljno izabranicima Šarunasa Jasikevičijusa da mirnije privedu meč kraj. Fanatičnom borbenošću, kojom su nadomestili izostanak poena šutevima sa distance, crveno-beli su "disali za vrat" družini iz Katalonije, koju je na kraju i sreća pogledala da se kući vrate sa dva boda u džepu.

Sve dobro što su Radonjićevi puleni uradili na večerašnjem meču ostalo je bez nagrade usled izostanka šuta (24/62 iz igre) i koncentracije prilikom izvođenja slobodnih bacanja. Čak devet promašenih penala (18/27) jedan su od glavnih razloga propuštene prilike da se na pleća baci favorizovani rival, koji je ostvario šesti uzastopni trijumf protiv Zvezde.

Već na samom otvaranju meča moglo je da se nasluti u kakvom će pravcu ići meč. Od prva četiri penala, u uvodna dva minuta meča, Luka Mitrović je pogodio samo jedno, dok su na drugoj strani Katalonci, predvođeni Šanlijem i Martinezom već na polovini startne deonice napravili velikih 16:5. Ipak, promašena bacanja nisu dekoncentrisala Mitrovića, koji je sa 11 poena u prvih 14 minuta meča bio najzaslužniji za ekspresan povratak Zvezde u meč - serija 9:0 za izjednačenje, 20:20 u 14. minutu.

U izostanku šuta (21/42 za dva, 3/20 za tri) Zvezdu su u meču održali ofanzivni skokovi. Crveno-beli su uhvatili svojih 15 promašaja, posle čega su pogodili dve od tri trojke na večerašnjem meču. Nažalost, nisu izdržali fantastičnu treću deonicu Barselone, koja je pretposlednji kvartal otvorila sa tri vezana ubačena šuta van linije 6.75 (još dve do odlaska na poslednji dvominutni odmor), napravivši uvod u maksimalnih 61:49 pred završnih 10 minuta meča.

Zašto Barsa već tada nije overila trijumf najzaslužniji je Nikola Kalinić, koji se, posle bledog prvog poluvremena, potpuno razigrao, u trećoj četvrtini ubacio 11 poena i sačuvao crveno-belom "Pioniru" nadu u veliki preokret, koji je bio nadohvat ruke posle trojke Stefana Markovića na ulasku u poslednja dva minuta meča (71:68). Nažalost, u najvažnijem momentu, šut je izdao. Na minus tri Holins je promašio otvorenu trojku, na minus četiri vezane pokušaje van linije 6.75 nisu pogodili Kalinić i Marković, što je 30 sekundi pre poslednjeg zvuka sirene, trojkom kaznio Kurič za nedostižnih i konačnih 76:69.

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Volters 11, Davidovac 8 (6sk), Mitrović 15, Lazić, Kalinić 15, Dobrić, Holins 2, Ivanović 4, Marković 8, Kuzmić 4 (14sk), Cirbes 2

BARSELONA: Dejvis 6, Egzum, Šanli 11, Martinez 6, Šmits 11, Hejs 14 (8sk), Oriola 2, Laprovitola 6 (5as), Kurič 8, Jokubaitis 2 (5as), Mirotić 10 (7sk), Kaisedo

Asvel - Zenit Sankt Peterburg 21.00

40. MINUT - Holins promašuje otvorenu trojku. Mirotić pogađa dva bacanja - 73:68, minut i 13 sekundi pre kraja. Radonjić traži tajm aut. Stefan Marković pogađa jedno od dva bacanja, uhvatio je ofanzivni skok, ali su potom Kalinić, pa Marković promašili trojke. Kurič to kažnjava na drugoj strani trojkom i verovatno stavlja tačku na meč - 76:69, 30 sekundi pre kraja. KRAJ! Barselona je pobedila 76:69.

38. MINUT - Davidovac poenitra iz ofanzivnog skoka, a potom i Kalinić u kontri. "Pionir" se "zapalio", Zvezda je na minus četiri tačno tri i po minuta pre kraja - 67:63, Jasikevičijus traži tajm aut. Mirotić prekida Zvezdinu seriju 6:0 poenima uz faul - 70:63. Mitrović pogađa dva važnja bacanja za Zvezdu. Stefan Marković pogađa trojku, Zvezda se potom odbranila. Pred završna dva minuta, Barsa vodi 71:68, crveno-beli imaju napad.

36. MINUT - Volters ubacuje dva bacanja - 67:59, 35. minut. Propušta Zvezda prilike koje joj se ukazuju. Imali su crveno-beli dva napada na minus osam, ali nijednom nisu uspeli čak ni da šutnu ka košu.

34. MINUT - Posle Davidovca, i Marković pogađa jedno od dva penala - 65:55, 33. minut. Šanli pravi faul u napadu, Davidovac promašuje zicer. Odbranila se Zvezda, a potom Luka Mitrović pogađa dva slobodna bacanja - 65:57, 34. minut. Poeni iz reketa za Brendona Dejvisa.

32. MINUT - Četvrta deonica otvorena je poenima Markovića iz prodora, i Šmitsa na drugoj strani iz igre leđima - 63:51, 31. minut. Prvi koš iz igre i za Dejana Davidovca, koji potom grade loptu gostima. Imaće Zvezdin košarkaš dva bacanja, bio je polovično precizan - 63:54, 32. minut. Laki poeni za Šanlija, prvi u drugom poluvremenu.

30. MINUT - Hejs Dejvis sa dva ubačena penala vraća Barsi dvocifreni plus minut i 13 sekundi pre kraja pretposlednje četvrtine - 57:46. Seriju Barse 10:2 poenima sa poludistance prekida Ivanović. Laki poeni za Brendona Dejvisa pod košem Zvezde. Stefan Marković postiže prve poene na meču sa linije penala (1/2). Na kraju treće deonice Barselona vodi 61:49, posle poena Jokubaitisa.

28. MINUT - Kalinić ubacuje trojku posle ofanzivnog skoka crveno-belih, ali Šmits odmah uzvraća preciznim šutem van linije 6.75 - 50:44, 27. minut. Isteklo je Zvezdi vreme za šut, a potom Hejs Dejvis ubacuje novu trojku - 53:44, 28. minut. Kalinić drži Zvezdu u trećoj deonici, postigao je svoj 11. poen u trećem kvartalu. Šmits zakucava. Barsa pred poslednja dva minuta treće deonice ima plus devet i napad - 55:46.

26. MINUT - Kalinić pogađa sa poludistance, a potom Hejs Dejvis poentira iz prodora - 47:41, 26. minut. Dobra vest za Zvezdu je treći faul Nikole Mirotića na isteku 26. minuta igre.

24. MINUT - Laprovitola pogađa treću trojku za Barsu za nešto više od dva minuta igre u trećem kvartalu. Kalinić na drugoj strani poentira iz prodora. Laki poeni za Hejsa Dejvisa posle ofanzivnog skoka Mirotića, Radonjić traži munut odmora - 45:37, 24. minut. Poeni za Voltersa posle prodora do koša.

22. MINUT - Drugo poluvreme je otvoreno trojkom Laprovitole - 37:31, 21. minut. Prve poene za Zvezdu u nastavku meča postiže Volters s linije penala (2/2) - 37:33, 22. minut. Hejs Dejvis ubacuje petu Barsinu trojku na meču. Kalinić pogađa sa poludistance - 40:35 na isteku 22. minuta.

20. MINUT - Dva bacanja pogađa Davidovac - 29:29, 19. minut. Šmits zakucava posle ofanzivnog skoka. Jasikevičijus dobija tehničku, Kalinić promašuje slobodno bacanje. Prokockali su crveno-beli napad, a potom tehničku dobija i Radonjić zbog prigovora. Kurič je pogodio jedno slobodno bacanje, a potom još dva zbog prethodnog faula Holinsa. Barsa vodi 34:29 31.5 sekundi pre kraja prvog poluvremena. Kuzmić postiže izuzetno važne poene za Zvezdu, posle tri uzastopna ofanzivna skoka. Na kraju prvog poluvremena Barsa vodi 34:31.

18. MINUT - Potencijalni problem za Zvezdu je treća lična greška Luke Mitrovića. Holins pogađa flouter, a potom Kurič pogađa jedno od dva slobodna bacanja - 27:25, 17. minut. I Volters poentira iz floutera za izjednačenje 27:27, 18. minut. Laki poeni za Mirotića.

16. MINUT - Posle četiri minuta i 15 sekundi prve poene za Barsu u drugoj deonici postiže Hejs Dejvis sa linije penala - 22:20. Volters pogađa prvu trojku za Zvezdu na meču, za prvo vođstvo na isteku 15. minuta igre - 23:22. Šanli zakucava na drugoj strani. Posle dugo vremena, gosti su vezali dva dobra napada, posle lakih poena Šmitsa, Radonjić traži tajm aut - 26:23.

14. MINUT - Davidovac pogađa jedno od dva bacanja za minus četiri - 20:16, 13. minut. Luka Mitrović nastavlja gde je stao. Barsa je bez koša više od tri minuta, Jasikevičijus traži tajm aut - 20:18, 13. minut. Zvezda je u seriji 7:0. Crveno-beli su potpuno otupeli napad Barse, koja je bez koša više od četiri minuta. Luka Mitrović poentira za izjednačenje - 20:20, 14. minut.

12. MINUT - Prve poene u drugoj deonici postiže Cirbes s linije penala (2/2) - 20:15. Barsa je sada bez koša više od dva minuta na startu četvrtine.

10. MINUT - Na kraju prve deonice Barsa vodi 20:13. Po sedam poena postigli su Šanli s jedne i Mitrović sa druge strane.

8. MINUT - Zvezda je uspela da zaustavi Barsin ofanzivni nalet, Katalonci su bez koša skoro dva minuta, ali crveno-beli to nisu do kraja materijalizovali u ofanzivi. Posle poena Mitrovića u kontri, domaćin smanjuje na 16:9. Oriola pogađa sa distance, kao i Ivanović sa poludistance na drugoj strani - 18:11.

6.  MINUT - Kalinić je postigao poene iz prodora, ali potom Šanli pogađa dugu dvojku, pa trojku za 13:15. Radonjić posle pet i po minuta igre traži prvi tajm aut. Maritinez je ubacio još jednu trojku, za prvu dvocifrenu prednost na meču - 16:5. Mini seriju Barse, prekida Luka Mitrović.

4. MINUT - Prve poene za Zvezdu postiže Kuzmić na isteku 3. minuta, posle ofanzivnog skoka. Martinez ubacuje prvu trojku na meču - 8:2, 4. minut. Luka Mitrović šutira bacanja 1/4 na startu meča - 8:3. Šanli pogađa sa poludistance.

2. MINUT - Prve poene na meču, posle minut i po igre, postiže Šanli. Zvezda je bez poena više od dva minuta. Mirotić poentira uz faul, pogađa i dodatno bacanje. Na isteku 2. minuta Barsa vodi 5:0.

Radonjić meč počinje s petorkom Volters, Holins, Kalinić, Mitrović i Kuzmić.

Zvezda će večeras imati podršku Novaka Đokovića, koji je uz velike ovacije dočekan u "Pioniru".