Partizanova litvanska rapsodija i nova pobeda u gostima! Žalgiris razbijen usred Kaunasa

14.12.2023

20:53

0

Autor: P.K.

Fenomenalna partija oslabljenih crno-belih na oba kraja terena

Zek Ledej - Copyright MN Press

Fenomenalna partija Partizana u Kaunasu! Crno-beli su bez trojice prvotimaca skoro sve vreme kontrolisali rezultat, koji na kraju ne oslikava pravu sliku, jer su se Beograđani opustili.

Na kraju, Žalgiris - Partizan 85:93 (21:29, 23:29, 20:18, 21:17).

Bez Frenka Kaminskog, Uroša Trifunovića i Ognjena Jaramaza, koji je samo bio u sastavu, bez imalo minuta Danila Anđušića, fantastični šampion Jadrana odigrao je sigurno svoj najbolji meč u gostima ove sezone u Evroligi.

Žalgiris je ozbiljno zapretio samo po jednom u oba poluvremena, ali je Partizan odbio sve napade. Željko Obradović u drugom poluvremenu nije uzeo nijedan tajm-aut, što znači da su njegovi igrači sve rešavali na terenu.

Istina, kada je Žalgiris u trećoj četvrtini prišao na šest poena zaostatka došao je televizijski tajm-aut, što je dobro došlo gostima da se presaberu.

Partizan je već u prvoj četvrtini imao dvocifrenu prednost, 3:13 i 5:16, pre svega zahvaljujući sjajnom šutu, pogotovo Kevina Pantera. U drugoj je išao i do +16. Tada je Žalgiris napravio seriju 9:2 i vratio se u meč, ali je brzo usledio odgovor crno-belih, koji su na poluvreme otišli sa 14 poena prednosti - 44:58.

Domaćini su u drugom poluvremenu pritisnuli Pantera, koji je večeras odigrao celih 35 minuta, pa su u jednom trenutku došli na šest poena prednosti. Tada je usledio onaj TV tajm-aut, da bi ubrzo posle toga usledila trojka Ledeja, koja je pokrenula seriju 8:0 Partizana.

Nakon odbijenog naleta Žalgirisa, Partizan je imao neke greške, ponekad i vezane, ali se nije dao omesti i nije gubio strpljenje. Strpljivo i disciplinovano je igrao.

U prvom poluvremenu je imao samo jednu izgubljenu loptu, a u drugom još osam, ali i to je jako mali broj i potvrda discipline u igri, kojom su iskorišćeni svi kvaliteti i ostvarena tek druga pobeda u gostima ove sezone, nakon one nad Asvelom.

Panter je predvodio Partizan sa 22 poena - šut za dva 3/8, za tri 4/6. Pi Džej Doužer je odigrao još jednu fantastičnu utakmicu i na kraju je imao učinak od 16 poena, sedam skokova, četiri asistencije i dve ukradene lošte. Ledej je dodao 13 poena i sedam skokova, Bruno Kaboklo 12 poena i sedam skokova. Alen Smailagić je dodao sedam poena.

Što se tiče Žalgirisa, Kinan Evans je imao svoje najbolje ofanzivno veče u litvanskom timu i meč je završio sa 33 poena. Rolands Šmits je dodao 18 poena, a Tomas Dimša je sa 11 bio jedini preostali dvocifreni u domaćem timu.

Kraj meča: Žalgiris - Partizan 85:93

40. minut: Stao je Partizan. Meč je dobijen, ali čeka se konačna razlika. Dimša sa penala daje poslednje poene na meču. 85:93

40. minut: Ušli smo u poslednji minut. 81:93

39. minut: Žalgiris je dao jedan poen sa penala, Partizan se spetljao u napadu, ali vreme ističe. Na kraju Naneli daje trojku na isteku napada i biće da je to - to! 79:93

37. minut: Kaboklo pogađa lako i Maskvitis traži svoj poslednji tajm-aut na ovoj utakmice. 76:90

37. minut: Kaboklo je siguran sa penala, a onda Evans pogađa. Dobra odbrana Žalgirisa, Partizan posle dugo vremena gubi loptu. 76:88, 3.39 do kraja.

36. minut: Šmits pogađa trojku, ne bi trebalo Partizan da se opušta. 74:86

36. minut: Doužer ide u prodor i daje koš uz dodatno bacanje. 71:86.

34. minut: Žalgiris ima žestoku odbranu, baš pritiska, ali crno-beli pronalaze rešenja. Naneli pogađa, novi tajma-aut za Maskvitisa. 67:83

33. minut: Mateuš Ponjitka daje svoje prve poene! U pravo vreme - 67:81

32. minut: Tehnička klupi domaćina, Panter sigurno pogađa bacanje. 67:79

32. minut: Naneli daje koš, Evans vraća trojkom. 67:78

31. minut: Počela je ključna deonica, Ledej je sačuvao Evansa. Panter nema ni sekund odmora na ovom meču, odigrao je sve minute. Ledej je bio sam na trojci, ali promašuje. Prvi minut bez poena.

Kraj treće četvrtine: Žalgiris - Partizan 64:76

30. minut: Partizan je imao poslednji napad, ali ništa. ostalo je 64:76

30. minut: Panter je dobro čuvan, dobra je odbrana Žalgirisa sada, pa Lavrinovičijus posle ofanzivog skoka daje koš.

29. minut: Velika zabuna je nastala na parketu, sudije su gledale snimak, pa su donele odluke koje ipak ne treba komentarisati. Ipak, Partizan ne da prednost. Posle poena Ledeja - 62:76

28. minut: Ledej pogađa oba penala, pa Doužer jedan od dva. Odmah Ledej daje trojku, pa Smailagić zaucava i to je serija Partizana od 8:0! Tajm aut Žalgirisa. 58:72. Čuju se Partizanovi navijači u sali.

26. minut: Koprivica je napravio dva brza faula u napadu, potpuno neverovatno. Odlično će Partizanu doći TV tajm-aut.

25. minut: Partizan je vezao nekoliko grešaka, a sudijski kriterijum se definitivno promenio. Šmits zakucava i Žalgiris se potuno vratio u meč. 58:64

24. minut: Smailagić je dao jedno od dva bacanja, a na drugoj strani Šmits pogađa za tri. Već treća trojka u ovoj četvrtini. 55:62

24. minut:  Dimša je promašio napad, a Partizan je opet izgubio loptu, mada deluje da je bio faul. Evans pogađa tri i Žalgiris se vraća na jednocifrenu razliku. 52:61

23. minut: Još jedan promašen napad Partizana, ali Šmits promašuje za tri. Partizan je izgubio loptu, Dimša je ostao sam na trojci i pogodio je uz faul. Ne, faul je bio pod košem, tako da će Žalgiris imati još jedan napad.

22. minut: Evans je pogodio, a Partizan se malo spetljao u napadu i dao Žalgirisu novi napad. Ništa, Šmits je promašio zakucavanje.

21. minut: Kevin Panter je fauliran i pogodio je sva tri bacanja! 44:61

Šampion ABA lige postigao je neverovatnih 58 poena za poluvreme i nadigrao Žalgiris na oba kraja terena. Kapiten Kevin Panter postigao je 16 poena, uz šut za tri 4/5. Taj jedan promašaj došao je sad na kraju prvog dela kada su crno-beli probali da organizuju poslednji napad za 3,2 sekunde, a loptu su izveli ispod svog koša.

Doužer je bio sjajan sa 12 poena, 4 skoka i 3 asistencije. Kaboklo je dao osam poena, Naneli sedam iz dve trojke i jednog bacanja. Samo Ponjitka se nije upisao u strelce od igrača koji su ulazili u igru. Drezgić i Jaramaz su sve vreme bili na klupi.

Partizan šutira 15/24 za dva, 6/11 za tri, što je ukupno 58,5 odsto! Ima i 15 skokova, pet u napadu, osam asistencija i samo jednu izgubljenu loptu. Zaista poluvreme iz snova.

Kod Žalgirisa Evans 14 poena, Šmic ima osam, Dimša i Giedraitis po pet poena.

Kraj prvog poluvremena: Žalgiris - Partizan 44:58

20. minut: Naneli sam kao duh pogađa trojku i to je maksimalnih +16. 42:58. Evans tri sekunde pre kraja pogađa oba bacanja. 44:58.Partizan nije iskoristio tri sekunde.

20. minut: Ledej daje pod košem, fantastično poluvreme Partizana. 42:55

19. minut: Opet Evans, njegova prva trojka večeras. Na drugoj strani zabuna u napadu i to je prva izgubljena lopta Partizana večeras na minut i po do kraja poluvremena. 42:53

18. minut: Rolands Šmits pogađa jedno od dva bacanja, a Doužer oba. Utihnula je Žalgirio arena... 39:53

18. minut: Gedraitis je pogodio trojku. 38:51

17. minut: Kaboklo pogađa uz faul! Brzo je zaustavljena serija Žalgirisa. Čuju se povremeno navijači Partizana. 35:51

16. minut: Dobra odbrana Partizana, Doužer je fauliran i precizan oba puta. Opet crno-beli grade dvocireno vođstvo. 35:48

16. minut: Žalgiris je napravio seriju 9:2, a Panter prekida post Partizana koji je trajao skoro dva minuta. 35:46

15. minut: Ulaze Ledej i Kaboklo umesto Vukčevića i Koprivice, koji su dali svoj doprinos. Holins beleži svoje prve minute u Evroligi u Žalgirisu. Evans daje jedno od dva bacanja. 32:44

14. minut: Posle razmenjenih poena, Šmits pogađa trojku. 29:42

13. minut: Panter 4/4 za tri! Sjajan, sjajan napad Partizana, koji je za 12 minuta i pet sekundi Žalgirisu dao 40 poena! 24:40

12. minut: Panter je ostao sam u ćošku i pogađa svoju treću trojku iz tri pokušaja! 24:37

12. minut: Birutis pogađa, a onda Doužer vrlo lako rešava. Na drugoj strani Šmits ima bacanja i pogađa samo drugo. 24:34

11. minut: Koprivica zakucava uz bacanje! 21:32

Kraj prve četvrtine: Žalgiris - Partizan 21:19

10. minut: Evans pogađa i time se završava prva četvrtina. 21:29

10. minut: Auh, kakav finiš! Panter je ostao sam "kao duh" i pogodio trojku, a u isto vreme je pod košem fauliran Tristan Vukčević, tako da je Partizan dobio priliku da četrtinu završi sa osetnijom prednošću. Pogodio je oba. 19:29

9. minut: Bilo je malo zabune, ali Žalgiris sada preti iz ofanzivnog skoka. Lavrinovičijus je siguran sa linije penala. 19:22

9. minut: Evans pogađa, Panter promašuje, a Dimša pogađa trojku! Ponovo imamo borbu. Na drugoj strani Kaboklo zakucava. 17:22

8. minut: Naneli daje trojku uz faul! Posle bacanja je 12:20.

7. minut: Obradović uvodi Nanelija umesto Smailagića, malo snižava petorku. Žalgiris pravi seriju 7:0 za sada i potpuno se vraća u igru. 7:16

7. minut: Evans je pogodio, on je dao četiri od Žalgirisovih sedam poena. Na drugoj strani Kaboklo promašuje za tri. Partizan za sad šutira 7/11. 7:16

6. minut: Evans pogađa iz naskoka, Panter vraća trojkom. 5:16! Željko Obradović je pozvao svoj prvi tajm-aut.

5. minut: Smailgaić pogađa! Partizan ima +10. Domaći moraju u tajm-aut. Žalgiris ništa ne pogađa, a to je zasluga dobre odbrane crno-belih. "Valjak" u napadu do sada nije iskoristio samo jedan napad, tako da se može reći da je sve po planu za sad. 3:13

4. minut: Birutis je pogodio jedno bacanje, pa se Žalgiris odbranio. Kaboklo je primio već dva faula, ima problema domaći tim u reketu. Panter ulazi pored Gedraitisa - 3:11

3. minut: Pogađaju i Doužer i Smailagić i Partizan već ima nešto osetnije vođstvo. 2:9.

2. minut: Evans je promašio šut za tri, a onda je Kaboklo dao koš uz dodatno bacanje - 0:5.

1. minut: Partizan je imao prvi napad, Ledej je dao koš. 2:0

Počinje meč!

Startne petorke:

Žalgiris: Evans, Lekavičijus, Giedraitis, Šmic, Hejs.
Partizan: Doužer, Panter, Smailagić, Ledej, Kaboklo.

- Igrači se zagrevaju, uskoro počinje meč. Na terenu je i Ostin Holins, bivši igrač Crvene zvezde, koji je nedavno potpisao za Žalgiris.

- Partizan je stigao u Žalgirio arenu:

- I Partizan je imao problema sa povredama. Osim Kaminskog, Trifunovića i Avramovića, ovih dana su probleme imali i Ledej, Naneli i Jaramaz. Srećom, njih trojica su otputovali u Kaunas. Videćemo koliko će moći da pomognu ekipi.

- Žalgiris je oslabljen jer, prema najavama, neće igrati Arnas Butkevičijus, Bredi Manek i Lukas Lekavičijus.

- Ovo je primer kako treba da se bori, kako treba da se igra. Sad treba da se pripremamo, vreme je da počnemo da dobijamo utakmice na strani - tim rečima je Željko Obradović odjavio Olimpiju Milano, posle epske pobede u Beogradu.