Zvezda ipak slomila Split! Ključna je bila treća četvrtina

02.01.2023

17:07

0

Najefikasniji je bio Bentil sa 12 poena, a po devet su ubacili Petrušev i Nedović

Nemanja Nedović u utakmici Split - Crvena zvezda - Copyright ADmiralBet ABA liga/Split/ivica Cavka

Košarkaši Crvene zvezde su pobedom otvorili novu godinu. U utakmici 13. kola AdmiralBet ABA lige savladali su Split. Rezultat je bio 72:63 u korist prvaka u regionalnom takmičenju, ali do novog trijumfa ekipa Duška Ivanovića nije došla lako.

Crveno-beli trenutno imaju 11 pobeda i samo jedan poraz, uz meč manje. Split je u donjem delu tabele sa četiri pobede i devet poraza.

Meč u dvorani "Male Gripe" je prelomljen u trećoj četvrtini koju je gost iz Beograda dobio sa 26:14. Na poluvremenu je bilo "samo" dva poena razlike u korist crveno-belih koje već u petak očekuje nova utakmica u Evroligi, i to gostovanje Valensiji.

U prvih 20 minuta bilo je "tesno", a neke kapitalne prednosti nije bilo. Najveća prednost je bila pet poena u korist Zvezde, mada je bilo i trenutaka kada je Split vodio.

Zvezda je danas imala loš procenat za tri poena (8/28, Split još lošije 3/22), ali su trojke Stefana Markovića i Branka Lazića u trećoj deonici u velikoj meri trasirale put ka pobedi. Tako da je već tada Zvezda išla i na više od deset poena razlike. Inače najveća prednost iznosila je 16 poena (64:48) u poslednjoj četvrtini.

To je ujedno bilo dovoljno da se meč privede kraju mirno, a u 37. minutu Marković je pogodio još jednu važnu trojku, za 67:54.

Kada je reč o strelcima, niko se u Zvezdi nije posebno istakao. Samo je Bil Bentil imao dvocifreni učinak 12 poena, a pratili su ga Filip Petrušev i Nemanja Nedović sa po devet. Po osam su postigli pomenuti Marković (2/3 za tri) kao i Fakundo Kampaco koji je danas registrovan za Evroligu.

U ekipi aktuelnog šampiona regionalne lige deset igrača se upisalo u strelce. Samo Džon Holand nije pogodio, a Nikola Topić nije ni igrao. U domaćem timu najbolji je bio Luis Saliven sa 18 poena. Šenon Šorter je ubacio 15, a Domink Mavra 14.

Split - Crvena zvezda (17:19, 13:13, 14:26, 19:14)

Split: Saliven 18, Gizdavčić 3, Kalajžić 3, Runjić 2, Šorter 15, Jukić 2, Perkušić, Dubravčić, Nelson 6, Mavra 13, Šarić

Crvena zvezda: Holand, Lazarević 6, Kamapco 8, Mitrović 5, Lazić 3, Dobrić 7, Ilić 5 (9 sk), Nedović 9, Marković 8, Petrušev 9, Topić, Bentil 12

Kraj utakmice!

4. četvrtina 63:72

40. minut - Mavra smanjuje na 70:61. Tajm-aut za Split.

Bentil zakucava i to je kraj.

39. minut - Proverava se sat. Poeni pod faulom. Nelson smanjuje na 69:59.

Mitrović na liniji slobodnih bacanja. Pogađa samo prvo - 70:59.

38. minut - Nedović dobija dva slobodna bacanja. Nelson uspeva pored Lazarevića koji ga faulira.

37. minut - Marković pogađa za tri poena - 67:54. Tajm-aut za Split. Saliven pogađa iz popravnog.

Veliki promašaj Markovića u pokušaju za tri poena.

36. minut - Runjić pogađa uz faul. Ličnu dobija Ilić. Split smanjuje na 64:54.

Nedović sa deset metara, ali ne pogađa. Ne pogađa Mavra, kao ni Saliven. Zvezda čuva dvocifrenu prednost.

35. minut - Šorter nije dozvolio Kampacu da pogodi za tri iz ugla, Saliven smanjuje na 64:51. Njegovih 16 poena za sada.

34. minut - Bentil pogađa za 64:48. Prvi je sa dvocifrenim učinkom u Zvezdi, sa deset poena.

33. minut - Dobrić ne pogađa iz ugla. Kalajdžić ne pogađa za tri i novi defanzivni skok Dobrića.

32. minut - Mitrović do Kampaca koji lagano polaže za 62:46. Saliven smanjuje na 62:48.

31. minut - Saliven smanjuje na 58:46.

3. četvrtina - 44:58

30. minut - Lazarević za 58:44.

29. minut - Šorter ne pogađa preko Mitrovića. U narednom napadu izbija loptu Petruševu. Jukićev ofanzivni skok za 56:44.

28. minut - Petrušev pokušava za tri poena, ali je vreme za napad isteklo. Ipak će se gledati snimak zbog greške na satu. Mrtva lopta. Podbacivanje. Lopta za Zvezdu, Petrušev bio bolji u skoku.

Kampaco za tri poena - 54:42.

27. minut - Lazarević za dva, a onda Šorter trojkom smanjuje na 51:42.

26. minut - Nedović fauliran u pokušaju za tri poena. Lazić ide na klupu. Pogađa sva tri puta Nedović - 49:39 za Zvezdu.

24. minut - Ilić fauliran ispod koša. Prvo ne pogađa. Ali drugo da, 41:35 za Zvezdu. Šorter ne pogađa za tri poena.

Nedović ne pogađa, kao ni Ilić iz popravnog. Trojka Markovića i tajm-aut za Split. Rezultat je 44:35.

23. minut - Bentil pogađa za tri poena - 38:32. Mavra gazi liniju i lopta za Zvezdu. Nedović povećava na 40:32.

Šorter smanjuje na 40:34 i ima dodatno slobodno bacanje. Pogađa, sada je 40:34 za Zvezdu.

22. minut - Kalajdžić ne pogađa ni drugi put. Ali Mavra pogađa za dva poena iz kontre.

21. minut - Lazić pogađa za tri iz ugla. Zvezda vodi sa 35:30. Šorter ne uzvraća. Ovog puta Lazić ne pogađa za tri poena.

Kraj poluvremena!

2. četvrtina - 30:32

20. minut - Jukić je tri sekunde u reketu. Lopta za Zvezdu.

Dobrić polaganje, i Zvezda vodi sa 32:30. Tajm-aut Splićana na pola minuta do kraja. Šorter ne uspeva da realizuje poslednji napad. Zvezda ostaje na plus dva poena.

19. minut - Lazarević ne pogađa za tri, a onda Petrušev pravi faul.

Bentil ne pogađa za tri poena.

18. minut - Dobrić sam, ali ne pogađa za tri. Ostaje 30:30.

17. minut - Mitrović pravi faul u napadu. Mavra na polaganje i uspešan je. Vodi Split sa 30:28.

Petrušev ne pogađa za tri. Ali je uspešan u novom napadu, zakucavanjem. Asistencija se piše Kampacu - 30:30.

16. minut - Dobrić za tri pogađa - 28:26 za Zvezdu. Saliven se bori ispod koša i nekako ubacuje loptu - 28:28.

15. minut - Nedović ne pogađa za tri poena. U novom napadu, Mitrović ne pogađa ni iz popravnog. Pre toga ne pogađa Petrušev.

14. minut - Mavra ne uspeva, a posle ni iz popravnog. Šorter na liniji bacanja, a Petruševu lična. Šorter smanjuje na 25:24.

Šorter protiv Petruševa, pogađa i Split opet vodi - 26:25.

13. minut - Snalazi se Ilić ispod koša. Vodi Zvezda sa 25:22. Tajm-aut za domaćina.

12. minut - Lazarević dva puta ispod koša. Zvezda vodi sa 23:22.

11. minut - Petrušev i Ilić završava, Zvezda vodi sa 21:17. Nelson ukucava loptu, 21:19 za Zvezdu.

1. četvrtina - 17:19

10. minut - Petrušev pogađa i dodatno bacanje - 17:14. Nedović u kontri i polaže, za 19:14. Mavra pogađa za tri iz ugla.

Nedović ne uspeva da vrati trojku, kao ni Ilić iz skoka. ostalo je 19:17 za Zvezdu.

9. minut - Zvezda se brani. U novom napadu, Nedović preko pola i lopta je za domaćina. Ističe vreme za napad Splita i samim tim Kalajdžićev pokušaj za tri je bezvredan.

8. minut - Mavra poentira za dva, uz prekršaj. Sada je 13:12 za domaćina. U narednom napadu, Petrušev fauliran ispod koša. Pogađa prvo bacanje, kao i drugo. Vodi Zvezda sa 14:13.

7. minut - Dobrić faulira Kalajdžića. Sa linije slobodnih bacanja pogađa oba puta - 10:10. Kampaco do Mitrovića koji polaže za prednost od 12:10.

Dobrić ne pogađa za tri posle dodavanja Kampaca.

6. minut - Dobrić za dva i Zvezda vodi - 10:8. Splićani ne pogađaju za tri. Šorter zaustavlja Mitrovića ispod koša, bez faula.

Nedović umesto Lazića.

5. minut - Saliven posle ofanzivnog skoka za 8:5. Ovog puta Bentil pogađa za tri - 8:8.

4. minut - Mavra ne vraća trojku. Holand, ali loš pas ka Mitroviću. Izgubljena lopta Zvezde. Kampaco u novom napadu, ali Bentil ne pogađa za tri iz ugla.

3. minut - Posle presečene lopte, odnosno lošeg dodavanja Kampaca, Mavra na polaganje - 4:2 za domaćina. Vođstvo Splićana od 6:2 i Ivanović traži tajm-aut.

Kampaco za tri pogađa i sada je 6:5 za Split.

2. minut - Lazić ne pogađa za tri.

1. minut - Saliven ne pogađa ispod koša, ali na drugoj strani to uspeva Bentilu. Vodi Zvezda sa 2:0, ali uzvraća Saliven. Izjednačenje na isteku uvodnog minuta.

Na parketu je i Fakundo Kampaco, koji je registrovan za Evroligu.

Uoči meča Ivanović koji je nekada igrao za Jugoplastiku, dobio je poklon, ali i ovacije sa tribina.