Pešićeva Srbija se osvetila Italijanima posle minus 15! Šampionski nerv imaju Orlovi!

17:58

0

Srpski košarkaši u finalu pripremnog turnira u Hamburgu

0MAR07 - Copyright MN Press

Šampionski nerv ima Pešićeva Srbija! Pokazali su to Orlovi u polufinalu pripremnog turnira u Hamburgu, gde su se poput Feniksa podigli, istopili 15 poena zaostatka za Italijom i u dramatičnoj završnici stigli do izuzetno važne pobede iz nekoliko razloga - 90:86 (24:23, 20:30, 21:19. 25:14).

Pre svega, izbegli su veoma opasnu zamku u koju su lako mogli da upadnu novim porazom u egal završnici, dokazali su sebi da su i te kako sposobni da povuku ručnu kada kola nezadrživo jure nizbrdo i da se vrate u meč posle ogromnog zaostatka, dok je šlag na torti slatka osveta Azurima za izuzetno bolnu eliminaciju na kvalifikacionom olimpijskom turniru u Beogradu.

Delovalo je većim delom meča da Italijani sigurno gaze ka još jednom laganom trijumfu protiv Srbije. Izuzetno šuterski raspoloženi, predvođeni gotovo nepogrešivim Fontekijom, Pocekovi izabranici rešetali su koš Orlova van linije 6.75, pa su već sredinom druge deonice stigli do prvog dvocifrenog vođstva.

Išla je prednost Italijana do maksimalnih plus 13 u prvom poluvremenu, u drugoj polovini treće deonice stigla je i do maksimalnih plus 15 (70:55), ali su Orlovi u oba navrata uspevali da pronađu odgovore kojima su koliko toliko uspevali da ostanu u rezultatskom priključku iako su u tom intervalu uglavnom bili u dvocifrenom zaostatku.

A onda je sredinom završnog kvartala usledio rafal Srbije. Vezali su Orlovi od 34. do 39. minuta pet trojki i meč uveli u potpuno egal završnicu u kojoj su do punog sjaja došli individualni kvaliteti Nikole Jokića, Vase Micića i Nikole Kalinića koji su u penal završnici osigurali pobedu Srbije.

SRBIJA - SLOVENIJA 90:86 (24:23, 20:30, 21:19, 25:14)

Srbija: Marinković 4, Kalinić 9 (3/5 iz igre, 6sk), Lučić 15 (4/7 za dva, 2/3 za tri), Jaramaz 5, Milutinov 15 (4/5 iz igre, 3sk), Petrušev, Davidovac, Dobrić 9 (3/3 za dva, 1/5 za tri),Ristić, Jokić 18 (4/7 za dva, 1/3 za tri, 10 sk, 5 as), Jagodić-Kuridža, Micić 15 (4as), Gudurić, Simanić.

Italija: Spisu 2, Tonut 12, Meli 17, Fontekio 25, Polonara 2, Manion 16, Biliga 2, Tesitori, Rici 7, Baldaso, Pajola, Datome3.

40. MINUT - Tonut vraća trojku i minimalno vođstvo Azurima na minut i 28 sekundi pre kraja - 85:84. Fontekio je dobio petu ličnu grešku, a potom Jokić poentira u reketu. Srbija ima napad i plus jedan na 40 sekundi do kraja - 86:85. Kalinić poentira pod košem 16.3 sekunde pre kraja četvrte deonice - 88:85. Ulazi se u penal završnicu, 10.1 sekund pre kraja Manion je polovično precizan sa linije penala. Na drugoj strani Kalinić staje na slobodna bacanja, pogodio je oba. Srbija je nadomak velike pobede - 90:86, 8.1 sekund pre kraja.

38. MINUT - Trooojkaaaa Jokić! Srbija vodi 81:80 u 37. minutu. Šteta, imali smo napad da još uvećamo vođstvo, ali je Lučić možda i malo ishitreno šutnuo za tri i promašio. Fontekio to kažnjava šutem sa poludistance, ali Micić potom ubacuje novu trojku za Srbiju koja u poslednja dva minuta ulazi sa plus dva - 84:82.

36. MINUT - Manion na trenutak prekida nalet Orlova, koji posle trojke Jaramaza prilaze na minus tri na polovini četvrte deonice - 78:75. Nova trojka za Srbiju, Lučić je precizan, samo je dva razlike za Italijane na isteku 34. minuta - 80:78.

34. MINUT - Samo četiri poena postigli su Italijani za četiri minuta u završnom kvartalu, pa Srbija trojkom Marinkovića prilazi na minus četiri - 76:72.

32. MINUT - Ponovo malo haotična situacija na obe strane terena, za dva minuta četvrtog kvartala viđen je samo po jedan koš obe selekcije - 74:67.

30. MINUT - Serijom 9:2 Srbija je u završnici treće deonice prišla na jednocifren zaostatak i na poslednji dvominutni odmor odlazi sa minus sedam - 72:65.

28. MINUT - Italijani su iskoristili tehničku grešku dosuđenu Jokiću da ubace još četiri poena i povećaju prednost na novu najveću - 70:55, 27. minut. Jokić vezuje četiri ubačena penala i smanjuje zaostatak Srbije na minus 11 - 70:59. U poslednja dva minuta treće deonice Italija ulazi sa plus 10 posle trojke Micića - 72:62.

26. MINUT - Seriju Italije 9:0 trojkom, posle tajm-auta Pešića, prekida Micić - 64:53. Posle trojke Micića igralo se koš za koš na obe strane, pa na isteku 26. minuta Azuri vode 66:55.

24. MINUT - Ušlo su u malo haotičniju igru na obe strane, nekoliko napada završeno je bez poena, a košgeterski post trojkom prekida Fontekio. Ponovo Italijani imaju dvocifreni plus - 61:50. Treći vezani šut van linije 6.75 ubacuju Italijani i na isteku 24. minuta imaju najvećih plus 14 - 64:50.

22. MINUT - Sjajnim zakucavanjem Lučića otvoreno je drugo poluvreme - 53:46. Meli odgovora na isti način na drugoj strani. Srbija poenima Micića i Milutinova (2/2 sl. b.) prilazi na minus pet - 55:50. Na isteku 22. minuta Tonut pogađa novu trojku za Azure.

20. MINUT - Izdržali su Azuri nalet Orlova i u finišu prvog poluvremena se vratili na dvocifrenu prednost. Druga deonica je završena sa dva ubačena bacanja Milutinova, pa se na veliki odmor odlazi s vođstvom Italijana 53:44.

18. MINUT - Italijani odmah vraćaju trojku, ali potom Lučić i Milutinov (2+1) postižu brzih pet poena i vraćaju Orlove na minus šest - 46:40. Još jednu trojku, svoju četvrtu u dosdašnjem toku meča pogađa Fontekio. U poslednja dva minuta Azuri ulaze sa plus 11 - 51:40.

16. MINUT - Italijani su u seriji 8:0, posle trojke Maniona dolaze do prvog dvocifrenog plusa na polovini druge deonice - 38:28. Veliki je pad u igri Srbije, izgubili su naši košarkaši loptu na uvođenju u igru, a potom je Fontekio ubacio trojku iz popravnog pokušaja - 41:28. Seriju Azura 11:0 poenima i prodora prekida Dobrić. Na isteku 16. minuta meča Italijani vode 43:35 posle dva ubačena bacanja Milutinova i trojke Dobrića.

14. MINUT - Datome ubacuje još jednu trojku za Italijane koji odlaze na plus pet - 33:28. Na isteku 14. minuta Italijani vode 34:28 posle poena Maniona.

12. MINUT - Riči je trojkom otvorio drugu deonicu i tako ekspresno vratio vođstvo Italijanima - 26:24. Manion sa četiri vezana poena donosi Azurima 30:26, na drugoj strani poentira Dobrić i vraća Orlove na minus dva - 30:28.

10. MINUT - Micić i Jokić su pokrenuli Orlove koji na ulasku u poslednjih 60 sekundi prve deonice vode 22:19. Na kraju prve četvrtine Srbija vodi 24:23.

8. MINUT - Srbija posle dužeg vremena vodi. Nakon dva ubačena bacanja Jokića, Kalinić je ubacio trojku - 18:16, 7. minut. Mini seriju Orlova trojkom prekida Meli. Posle tehničke greške Micića Azuri nisu postigli nijedan poen, pa u poslednja dva minuta prve deonice ulaze sa plus jedan - 19:18.

6. MINUT - Milutinov je prekinuo mini seriju rivala 5:0, a potom su Orlovi preko Kalinića i Marinkovića (1/2 sl. b.) prišli na minus jedan na polovini prve deonice - 14:13. Na isteku 6. minuta Italijani vode 16:13.

4. MINUT - Obe selekcije su izuzetno napadački raspoložene na startu meča, posle 2+1 Melija Italijani vode 10:8. Posle promašenog zakucavanja Milutinova, Polonara je uhvatio ofanzivni skok i poentirao za plus četiri Azura na isteku 4. minuta igre - 12:8.

2. MINUT - Pet poena postigao je Fontekio na otvaranju meča za Italijane, Lučić je ubacio jedan više i Srbija vodi posle dva minuta igre - 6:5.

Srbija meč počinje s petorkom Jaramaz, Marinković, Lučić, Kalinić i Milutinov.

- Koliko moćno izgleda Srbija u očima košarkaških stručnjaka možda najbolje govori priznanje iskusnog selektora Španije Serđa Skariola, da ga je okršaj Orlova i Slovenije u Ljubljani bacio u depresiju.

- Zanimljivo, iako Orlovi u svom sastavu imaju MVP NBA lige Nikolu Jokića i najkorisnijeg igrača F4 Evrolige Vasu Micića, FIBA smatra da Srbija nije u najužem krugu favorita za zlato na EP. Kome se daju najveće šanse, a gde se na toj listi nalazi Pešićeva ekipa?

- Zdravstveni bilten Orlova je polovičan uoči turnira u Hamburgu. Listi povređenih, na kojoj je od ranije Nemanja Bjelica, posle meča sa Slovenijom se pridružio Nemanja Nedović. Dobra vest je da se u sastav vraćaju Nikola Milutinov i Marko Gudurić. Pročitajte opširnije.