Olimpijakos je osvojio prvi evropski trofej u istoriji! El Kabi je junak nad junacima! (FOTO/VIDEO)

29.05.2024

23:40

0

Meč je rešen u završnici drugog produžetka, pa je Fiorentina vezala dva neuspešna finala

Copyright Tanjug/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Klupska fudbalska sezona je na izmaku, i već znamo ko je osvajač Lige Evrope. To je Atalanta koja je bila bolja od Bajera, a u subotu ćemo znati ko će pobediti u finalu Lige šampiona, Real ili Borusija.

A sada znamo i da je osvajač Lige konferencija Olimpijakos. Crveno-beli iz Pireja su u finalu na stadionu AEK-a u Atini pobedili Fiorentinu sa 1:0. Jedini gol u drugom produžetku dao je Marokanac Ajub El Kabi i to u prvom minutu nadoknade. To je bilo dovoljno za prvi trofej u Evropi za Olimpijakos, ali i grčki klupski fudbal uopšte.

Takođe će sledeće sezone kao osvajač Lige konferencije igrati u grupnoj fazi Lige Evrope.

Isto tako vredna pomena je da je El Kabi je ovu sezonu završio kao najbolji strelac trećeg po kvalitetu UEFA takmičenja, sa 11 pogodaka. Ovaj 30-godišnji napadač je samo Aston Vili u polufinalu u dva meča dao čak pet golova. Tako da je više nego jasno ko je junak ovosezonskog izdanja Olimpijakosa.

Utakmica u Atini se neće pamtiti po izglednim prilikama, pa je već posle prvog poluvremena bilo jasno da nam se "smeše" produžeci. I tako je i bilo, mada treba spomenuti da je srpski reprezentativac Nikola Milenković bio nesuđeni strelac u devetom minutu, ali je taj pogodak poništen zbog ofsajda.

U drugom poluvremenu je pokušao glavom posle konera, ali je bio neprecizan. Ali kada je reč o defanzivi bio odličan. Mada treba reći da je u odlučujućem trenutku nije bio pored Marokanca, što je ovaj iskoristio i postigao gol za trofej.

Profimedia

Ne zato što mu je ovaj pobegao, već što je posle gužve u kaznenom došlo do promene čuvara, što je rezultiralo najsurovijom kaznom. Neizvesnost je vladala nekoliko minuta jer se u VAR sobi proveravalo da li je bio ofsajd. Posle "većanja" sudija iz Portugala je pokazao na centar i slavlje je moglo da počne.

Mada treba spomenuti da je početkom prvog produžetka izglednu priliku imao i rezervista Stevan Jovetić koji je nosio i dres Viole, ali je njegov pokušaj odbranio golman Teraćano.

I dok je Olimpijakos iskoristio šansu što je praktično bio domaćin, a Fiorentini ostaje žal što je izgubila još jedno finale. Podsetimo, u istom takmičenju, prošle godine u finalu je bio bolji Vest Hem.

Inače, poslednji evropski trofej je osvojila 1961. godine, pehar Kupa pobednika kupova. Takođe, propuštena je šansa da donese još jedan pehar Italijanima ove sezone, pošto se Atalanta okitila odličjem u Ligi Evrope.

I još jedna zanimljivost za kraj. Utakmica je počela u 22 časa po lokalnom vremenu (21 po srednjeevropskom) i završila se posle ponoći pošto su se igrali produžeci. Tako da, ako želimo da budemo precizni, meč je (za Grke) počeo 29. maja, a titula formalno osvojena 30. maja. Ali ako vreme računamo kao veći deo Evrope, sve se desilo 29. maja.

Blog uživo:

Kraj utakmice, Olimpijakos je osvajač Lige konferencije

120. minut+2 - El Arabi umesto El Kabija.

120. minut+1 - Šansa za Ikonea, ali nema izjednačenja.

Priznat je ipak gol. El Kabi je dobio žuti karton zbog skidanja dresa.

115. minut+1 - GOL! El Kabi pogađa mrežu Fiorentine. Ovo mu je 11. gol u ovoj sezoni u ovom takmičenju.

Evo gola i iz drugog ugla.

Za svaki slučaj provera u VAR sobi da li je bilo ofsajda.

110. minut - Ikone šutira sa desetak metara, ali brani Teraćano.

106. minut - Izmene na početku poslednjih 15 minuta. U Olimpijakosu Masuras umesto Podensea, a u Fiorentini Ranijeri i Beltran umesto (povređenog) Biragija i Gonzalesa.

Kraj i prvog produžetka, i dalje nema golova.

96. minut - Jovetić sa ivice kaznenog prostora, ali Teraćano se baca i brani šut koji je išao u donji ugao.

94. minut - Jovetić po levoj strani, centrira, domaćin traži igranje rukom u kaznenom. Nekadašnji fudbaler Partizana dobija žuti karton zbog prigovora.

Nema ni VAR provere. Igra se dalje.

Počeo je prvi produžetak.

22.57 - Tako da je meč u Atini ušao u drugi dan. Po lokalnom vremenu počeo je u 22 časa, tako da je sada u Grčkoj prošla ponoć.

Blizu smo porodužetaka. Sudijska nadoknada je sedam minuta.

82. minut - Dve izmene u Fiorentini. Kuame i Bonaventura, a ulaze Ikone i Barak.

80. minut - Odlična prilika za domaćina. Ibora skače i pokušava glavom, ali lopta ide pored stative.

77. minut - Nova izmena u redovima domaćina. Orta umesto Čikinja.

74. minut - Menja i Italijano. Dankan umesto Mela.

72. minut - Izmena u Olimpijakosu. Jovetić umesto Fortunisa. Podsetimo, Jovetić je pet sezona nosio i dres Viole.

69. minut - Kuame loše zahvata loptu, pa tako olakšava posao golmanu Olimpijakosa.

65. minut - Ponovo šansa za Milenkovića, glavom, posle kornera, ali pored gola. Srbina neće, pa neće.

59. minut - Izmena u Fiorentini. Nzola umesto Belotija.

52. minut - Delovalo je da će Recos da napusti teren zbog udarca u glavu posle sudara sa Belotijem, ali za sada se to ne dešava.

Izgleda da je došlo do tuče navijača na tribinama u poslednjim trenucima prvog poluvremena. Intervenisala je policija, a do tog dela tribina su došli i fudbaleri Fiorentine, kako bi koliko je u njihovoj moći uticali da se situacija smiri.

Pogledajte i snimke.

Kraj prvog poluvremena!

40. minut - Kraći prekid zbog žestokog sudara El Kabija i Teraćana. I napadač i golman ubrzo nastavljaju meč.

39. minut - Gužva ispred gola Olimpijakosa, ali gola nema.

32. minut - Kuame trči ka kaznenom Olimpijakosa, ali Colakis oprezan, istrčava na 17 metara i glavom izbija loptu u polje.

21. minut - Nova izgledna prilika u istom minutu, za Bonaventuru, ali Colakis odlično ulazi u šut.

21. minut - Bonaventura iz dobre pozicije, sam je, ali loše šutira. Olakšao je posao golmanu Olimpijakosa, Colakisu.

9. minut - Milenković i pogađa mrežu Olimpijakosa, ali je ofsajd, nema gola.

Pogledajte i detaljno zašto je poništen gol.

5. minut - Uzvraća Beloti na drugoj strani.

4. minut - Opasnost za Terećana. Uz mnogo muke zaustavlja pokušaj domaćina, tačnije Podensea.

21.00 - Počelo je!

20.44 - Pogledajte i kako izgleda pehar.

20.14 - Atmosfera se polako zagreva, a podsetimo, utakmicu možete da pratite i na Premiumu 1 TV Arena sport. U našem tekstualnom prenosu biće i video snimaka najvažnijih detalja u FULL HD.

19.52 - Poznate su i startne postave koje su izveli Hoze Luis Mendilibar i Vinćenco Italijano.

Olimpijakos: Colakis, Rodinei, Recos, Karmo, Ortega, Heze, Ibora, Podense, Čikinjo, Fortunis, El Kabi.

Fiorentina: Teraćano, Dodo, Milenković, Kvarta, Biragi, Bonaventura, Artur, Mandragora, Gonzales, Beloti, Kuame.

printscreen/UEFA

19.32 - Olimpijakos do sada još nema neki evropski trofej, dok je Fiorentina osvojila Kup pobednika kupova 1961. godine.

19.31 - Fiorentina za koju igra i srpski reprezentativac Nikola Milenković je ove sezone u Ligi konferencija nepobeđena.

19.30 - U centru pažnje će biti i Stevan Jovetić koji je nosio dres "Viole", a sada je član grčkog velikana. Crnogorski reprezentativac je za italijanski klub igrao od 2008. do 2013. godine.

19.25 - Pošto se igra u Atini, jasno je da će se crveno-beli osećati kao kod kuće, mada ne igraju na svom "Karaiskakiju". Inače, u ovom meču su i formalni domaćini.

19.20 - Sudije su Portugalci, Artur Soareš Diaš, Paulo Soareš i Pedro Ribeiro.

Pogledajte i put Olimpijakosa do finala. Grci su bili u grupi sa TSC-om.