Moćni Mesec ne samo što pokreće okeane i mora, već utiče i na naše zdravlje i ponašanje

27.01.2021

18:00 >> 11:37

0

Prvi pun mesec u ovoj godini nas očekuje sutra, 28. januara, u 20 sati i 16 minuta

Moćni Mesec ne samo što pokreće okeane i mora, već utiče i na naše zdravlje i ponašanje
Copyright Pixabay

Sigurno vam se bar neko požalio da nije mogao da spava i  da je za to okrivio Mesec. Ili se možda pitate zašto se kaže da pas laje na mesečinu? Ili ste možda čuli za dijetu po mesečevim menama?

Po jednoj teoriji, najviše zločina se događa u fazi punog meseca. Ovaj sindrom bio je poznat u srednjovekovnoj Engleskoj, pa se ubistvo u noći punog meseca blaže kažnjavalo zbog smanjene uračunljivosti usled lunarnog uticaja.

Ali mnogo pre toga stari narodi su otkrili kako on utiče na čoveka i biljni i životinjski svet.

Pixabay

Drevni narodi i život u skladu s kretanjem Meseca

Izgleda da veliki okrugli mesec prilično utiče na naše zdravlje, pošto sigurno već znate iz škole da utiče na plimu i oseku. U drevna vreme ljudi su živeli u skladu sa kretanjem Meseca, pa je zbog lakšeg snalaženja napravljen lunarni kalendar. Zapravo, oni su otkrili vezu između Meseca, prirode i čoveka. Vrlo je važan uticaj lunarnih dana, pa se vreme setve i žetve određivalo na osnovu mesečevih mena.

Vavilonci su označili sedmodnevno razdoblje koje je uvek odgovaralo jednoj mesečevoj meni. Kinezi su prvo lunarni a potom i poljoprivredni kalendar napravili na osnovu mesečevog kretanja i rasta i razvoja biljaka, što se prenosi i dan-danas s kolena na koleno. Na osnovu lunarnog kalendara se određuje najpovoljnije vreme za poljoprivredne radove.

Otac medicine Hipokrat je naročito pratio kretanje Meseca.  On je svoje učenike savetovao da nikada ne operišu deo tela kojim vlada sazvežđe kroz koje Mesec upravo prolazi.

Pixabay

Šta kažu astrolozi?

Astrolozi pak kažu da Mesec vlada tečnostima na Zemlji, a čovekovo telo se sastoji od 80 odsto vode, pa samim tim ovaj zemljin sateliti utiče i na nas. Postoji verovanje da se bakterija eširihija koli tokom punog meseca razmnožava i izaziva infekciju, ali zasad nema naučnih potvrda te teorije.

Veruje se i da Mesec utiče na sve tečnosti, a naročito na našu krv. U vreme punog meseca, pojačana je cirkulacija kroz krvne sudove, a time se stimuliše, između ostalog, i rast kose. U ovom periodu je i krvarenje obilnije, ali lekari nemaju objašnjenje za to.

Pored Sunca, Mesec ima najjači uticaj na život na Zemlji. Astrolozi kažu da Mesec utiče na naša osećanja i da smo u periodu punog meseca nesigurni, kolebljivi i uznemireni. Kažu da tada mesečari hodaju u snu, a da rane jače krvare. To je i dan kada treba postiti.

Pixabay

Astrolozi kažu i da Mesec vlada tečnošću i limfama u našem organizmu, sistemom za varenje, levim okom kod muškarca i desnim kod žene. Mesečni ciklus žena podudara se sa ciklusima Meseca, a period između začeća i rođenja odgovara periodu od devet lunarnih meseci.

Kako je čovek deo prirode, uočena je veza između začeća i Meseca, pa je napravljen kineski kalendar začeća, koji je pronađen u blizini Pekinga, u grobnici jednog cara. Kalendar je star oko 700 godina, a uz njegovu pomoć može se pretpostaviti pol deteta na osnovu starosti majke i meseca u trenutku začeća.

Dokazano je da se bol uzrokovan kamenjem u bubrezima pojačava u vreme punog meseca. Takođe, psihički bolesnici su posebno ugroženi u ovom periodu.

Kako Mesec utiče na san

U skorašnjim studijama, istraživači sa Univerziteta u Bazelu u Švajcarskoj su došli do zaključka da mesečeve mene dosta utiču na trajanje i kvalitet sna. Ovo potvrđuje mitske ideje da neko ne može da zaspi „zbog meseca“.

Rezultati istraživanja su pokazali da subjekti istraživanja tokom punog meseca spavaju 20 minuta manja, a moždana aktivnost koja se vezuje za duboki san se smanjuje za 30 odsto. Takođe se smanjuje nivo melatonina, hormona koji reguliše san. Ovi podaci su upoređeni sa prethodnim istraživanjem u kojem su učesnici držani pod veštačkim svetlima, kontrolisanom temperaturom i bez ikakve mogućnosti određivanja vremena.

Pixabay/Ponciano

Naučna istraživanja i drevna saznanja

Mesečevim uticajem na zdravlje su se dosta bavili Johan Paunger I Tomas Poup. Oni su objavili knjigu „Zdravlje i blagostanje u harmoniji sa Mesečevim fazama“. Pored raznih tradicionalnih verovanja, u knjizi su izložena isaznanja savremene nauke.

Oni navode da su stari narodi verovali da poslove treba započinjati tokom faze mladog meseca i da se tada čovek najlakše oslobađa loših navika i poroka. To su usvojile i neke medicinske ustanove za lečenje zavisnosti, pa terapije za oslobađanje od narkotika, cigareta i alkohola počinju uprava tada, a statistika kaže da su rezultati znatno bolji.

Period između punog i mladog meseca je najbolji za čišćenje od toksina i mršavljenje. U tom periodu treba piti biljne čajeve, a masaže i drenaže imaju jači efekat. Primećeno je i da su tada dijete uspešnije. Veliki broj hirurga zna da je u ovoj lunarnoj fazi kod pacijenata slabije krvarenje, a ožiljci i rane brže zarastaju.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike