
U Americi se prodaje hleb "Lepa Brena": I pevačica je došla da ga proba, a evo kako je ovaj Makedonac započeo biznis
Porodica Tevdovski pravi i svoj jogurt u Mičigenu, a po bureku su najpoznatiji kod tamošnjih Balkanaca, pa čak i folk zvezde

Kada se pomene ime Lepe Brene, prva asocijacija je muzička zvezda Balkana, ali realnost je mnogo šira. Za više od 40 godina karijere, Brena je postala multifunkcionalni brend koji obuhvata ne samo muziku, već i prepoznatljive poslovne projekte i ideje.
Biznisi sa njenim imenom postoje i nezavisno od nje, kao što je slučaj sa lancem pekara u Americi makedonske porodice Tevdovski, koja osim drugih proizvoda, u ponudi ima i hleb pod imenom "Lepa Brena".
Ideja za ovaj neobičan marketinški potez, dolazi od Gorana Tevdovskog, domišljatog pekara i preduzetnika iz SAD-a. On je odlučio da jedan od najtraženijih proizvoda u svojoj pekari ponese ime najveće balkanske folk dive i očigledno nije pogrešio.
Lepa Brena, ATAImages/Antonio Ahel
- Mi prodajemo naš beli hleb "Lepa Brena". Tata se setio, to je stara priča, čak je i sama Lepa Brena došla kod nas da se uveri da to postoji - priča kroz smeh, pa dodaje:
- Hleb je stvarno prva liga, onaj stari, normalna vekna i ima naš ukus, a ne kao američki sunđer - ispričao je vlasnik pekara Goran Tevdovski u podkastu "Only in America with Mina".
Ko je porodica Tevdovski?
Braća Goran, Vasko i Damjan Tevdovski, iz European Food Factory, nastavili su porodičnu tradiciju koju je započeo njihov otac dolaskom u Mičigen iz Makedonije. Sa minusom od sedam hiljada dolara pre 20 godina otvorili su biznis, dok bi im danas za isto to, kažu, trebalo 150.000. U domaćoj proizvodnji prave tipične balkanske poslastice, slatkiše i burek, po svojoj recepturi, među kojima i hleb "Lepa Brena".
Uz to, od Amiša uzimaju mleko za domaći jogurt. Sve proizvode prodaju u svojim prodavnicama, a od pre nekoliko godina i u prodavnicama u Čikagu gde je naseljeno mnogo Balkanaca.
Kako burek i tulumbe u Mičigenu spajaju ljude, Goran je objasnio da prvobitna ideja uopšte nije bila takva.
Printscreen/YouTube/ Only In America With Mina
- Originalna ideja je bila da se uvozi hrana iz Makedonije ali zbog očevog biznisa, rešili smo da umesto za druge probamo da uradimo nešto svoje. Otvorili smo malu radnju i keva je počela prvo da pravi tulumbe i gibanice, većinom za crkve. Za manje od nekoliko meseci se desio "bum" i svi su saznali. Nakon godinu dana se oslobodio veći market u istom šoping centru. U isto vreme nađemo i pekara koji je odlazio u penziju, mislim da je radio i u Beogradu. Sam se ponudio da pravi burek i tako smo počeli - priča Goran, čija firma danas distribuira robu i za druge prodavnice, dok imaju i svoju pekaru.
I zgrade nose ime po pevačici
Zanimljivo je i da su visoke stambene zgrade u Srbiji u nekoliko gradova dobile ime upravo po njoj – među njima Leskovac i Resavica. S obzirom na Breninu visinu od skoro 180 cm, možda i nije čudno što su baš "zgrade" dobile njeno ime.
Lepa Brena, ATAImages/ Antonio Ahel
Brena je bila jedna od prvih javnih ličnosti sa sopstvenom lutkom, koju je lansirala 1990. godine uz izlazak albuma "Boli me uvo za sve" i filma "Hajde da se volimo 3 – Udaje se Lepa Brena". Danas se te lutke smatraju kolekcionarskim predmetima, a njihova cena dostiže i do 9.000 dinara na sajtovima za polovnu robu.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari