Milijarder sa vizijom: Ko je vlasnik „Netfliksa" i kako je izgradio jednu od najuspešnijih imperija u svetu zabave

19.11.2020

15:19 >> 19:49

0

Rid Hejstings duže od dve decenije razvija ideju koja mu se javila posle jedne neprijatne situacije

Milijarder sa vizijom: Ko je vlasnik „Netfliksa" i kako je izgradio jednu od najuspešnijih imperija u svetu zabave
Copyright Profimedia

Najpopularniji servis za onlajn striming na svetu stigao je u Srbiju tek pre nekoliko godina, a tek sada počinje da se odomaćuje u našoj zemlji, gde stiče sve veći broj pretplatnika. Istorija „Netliksa” duga je 23 godine – ideja o njegovom pokretanju rodila se 1997, kada je Rid Hejstings (60), jedan od dva suosnivača, izgubio video koji je iznajmio, zbog čega je morao da plati 40 dolara za kašnjenje.

Od tada je Hejstings kao izvršni direktor medijskog giganta zaradio više od 5 milijardi dolara, a veliki deo novca uložio je u reformu obrazovanja i kampanje Demokratske strane Amerike.

Ko je Rid Hejstings?

Vilmot Rid Hejstings rođen je 8. oktobra 1960. godine u Bostonu u Masačusetsu. Studirao je matematiku na koledžu Boudin, a onda i veštačku inteligenciju na Univerzitetu u Stenfordu, a trenutno je izvršni direktor „Netfliksa”, kao i član odbora „Fejsbuka” i mnogih neprofitnih organizacija.

Bio je pripadnik marinaca, ali se posle toga pridružio mirovnim snagama i neko vreme je predavao matematiku u Svazilendu, nakon čega se upisao na Stenford.

„Netfliks” nije njegova prva kompanija. Hejsting je zajedno sa Rejmondom Pekom i Markom Boksom pokrenuo firmu „Pure Software” 1991. godine, koja je postigla veliki uspeh i donela osnivačima dobru zaradu, a koju su već 1995. prodali za 750 miliona dolara. Ovaj posao postavio je temelje za pokretanje „Netfliksa” dve godine kasnije.

Pixabay

Hejstings je došao na ideju da napravi servis za gledanje filmova posle lošeg iskustva koje je imao sa radnjama za iznamljivanje video-sadržaja.

– Šest godina sam kasnio sa vraćanjem videa i morao sam da platim radnji 40 dolara. Zagubio sam sam kasetu. Nisam hteo da kažem ženi za to. I tada sam rekao sebi „da li ću ugroziti svoj brak zbog nadoknade za kašnjenje”. Kasnije, dok sam išao ka teretani, shvatio sam da oni imaju bolji poslovni model. Teretanu plaćate 30 do 40 dolara mesečno, a možete da vežbate koliko hoćete – izjavio je Hejstings 2006. za „Njujork Tajms”.

Turbulentni uspon „Netfliksa”

Sa nekadašnjim saradnikom iz prve kompanije, Markom Randolfom, pokrenuo je 1997. „Netflix”. Randolf je sve do 2002. bio izvršni direktor, a onda je napustio kompaniju i na njegovo mesto došao je Hejstings.

– Da biste bili preduzetnik, treba da imate strpljenje i istrajnost, a ne da očekujete brzu zaradu, jer je sve veliko teško i treba vremena da se ostvari. Mi smo uspeli da transformišeno filmski biznis olakšavajući ljudima da pronađu filmove koje vole i producentima i režiserima da nađu pravu publiku putem „Netfliksa” – izjavio je Hejstings 2005. godine, kada nije ni slutio koliki gigant će postati njegova kompanija.

Samo u prvoj godini postojanja kompanija je imala 239.000 pretplatnika. U početku se „Netfliks” bavio prodajom i iznajmljivanjem DVD izdanja putem pošte, ali je Hejstings posle godinu dana odustao od prodaje i usmerio se samo na iznajmljivanje. Ono što ga je razlikovalo od ostalih jeste to što su pretplatnici mogli da zadrže iznajmljeni film koliko žele bez plaćanja nadoknade za kašnjenje.

„Netflix” je 2010. godine proširio poslovanje uvođenjem prenosa programa, nastavljajući u isto vreme da iznamljuje DVD izdanja, a iste godine kompanija se proširila i van granica SAD, u Kanadu, Latinsku Ameriku i na Karibe.

Naredne, 2011. godine, firma je bila u krizi zbog naplaćivanja dve usluge, onlajn gledanja i iznajmljivanja, ali je uspela da vrati svoju popularnost zahvaljući originalnom sadržaju kada je ušla u filmsku produkciju 2012. godine objavljivanjem prve „Netlfiksove” serije – „Lilyhammer”, a zatim i serije „Kuća od karata”, koja je postigla veliki uspeh.

Trenutno „Netfliks” ima više od 193 miliona pretplatnika širom sveta. Može se gledati svuda osim u Kini, Siriji i Krimu. Vrednost kompanije „Forbs” procenjuje na 189 milijardi dolara, a samo u 2019. godini zaradila je više od 20 milijardi dolara.

Milijarder koji ne žali novac kada je reč o uverenjima

Vrednost deonica „Netfliksa” redovno raste na berzi, a „Forbs” je Hejstingsovo bogatstvo procenio na 5 milijardi dolara. Ipak, za njega se ne može reći da je radoholik, jer, kako je i sam istakao, često uzme šestonedeljni odmor.

– Često sam na odmoru. Najčešće najbolje razmišljam tokom šetnje na nekoj planini, gde drugačije gledam na stvari, ili čitajući nešto što nema veze sa poslom – rekao je on svojevremeno.

Wikimedia/James Duncan Davidson/O’Reilly Media, Inc

Hejsting je, prema „Forbsu”, 2017. godine bio jedan 400 najbogatijih ljudi u Americi, a kao zakleti demokrata jedan je od poznatih finansijera Demokratske stranke Amerike. Na političke donacije u Kaliforniji između 2001. i 2011. godine potrošio je više od 8 miliona dolara, a za predsedničku kampanju Džoa Bajdena izdvojio je 2800 dolara. Osim toga, finansijski je podržao i kampanju Baraka Obame 2012. godine sa 5000 dolara.

Hejstings je i veliki filantrop i jedan je od potpisnika „The Giving Pledge”, filantropskog pakta koji su osnovali Bil Gejts i Voren Bafet, a po kom se milijarderi odriču većine svog bogatstva. Mnogo novca uložio je u obrazovanje, pa su tako on i njegova supruga samo 2020. godine dali 120 miliona dolara za školarine tamnoputih studenata.

Hejstings živi u Santa Kruzu sa suprugom Peti Kvilin, s kojom ima dvoje dece.

PROČITAJTE JOŠ:

„Bilbord“ proglasio ženu godine, pa izazvao pobunu na društvenim mrežama

Sin Bobija Brauna pronađen mrtav: Patio je za preminulom ćerkom, a sad je ostao i bez naslednika

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike