aktuelno

Mudžahedin iz Pazara pravi haos u zatvoru: Pucao na ambasadu Amerike, a sada teroriše čuvare

30.01.2026

16:05

0

Autor: 24sedam

Mevlid Jašarević u Istočnom Sarajevu fizički pretio čuvarima

Mudžahedin iz Pazara pravi haos u zatvoru: Pucao na ambasadu Amerike, a sada teroriše čuvare
Copyright ELVIS BARUKCIC / AFP / Profimedia

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu protiv Mevlid Jašarević, koji već izdržava dugogodišnju zatvorsku kaznu zbog terorističkog napada na Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu. Sada je optužen da je u zatvoru u Istočnom Sarajevu, tokom 2025. godine, u više navrata upućivao verbalne i fizičke pretnje čuvarima.

Jašarević je optužen za krivično delo sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje, a ročište za izjašnjenje o krivici biće zakazano nakon eventualnih prethodnih prigovora odbrane.

Po optužnici, pretnje su izrečene s ciljem da se spreči ili ometa sprovođenje službenih mera, koje su se odnosile na zabranu obavljanja telefonskih i pisanih kontakata, a koje su mu više puta bile izricane tokom izdržavanja kazne.

- Optuženi se tereti da je silom i pretnjom direktnom upotrebom sile pokušao sprečiti službeno lice institucija BiH u vršenju službene radnje u okviru zakonskih ovlašćenja - navodi se u saopštenju pravosudnih institucija.

Jašarević je pravosnažno osuđen na 15 godina zatvora zbog terorističkog napada na zgradu Ambasade SAD-a u Sarajevu, 28. oktobra 2011. Tokom napada, iz automatske puške je ispalio više od 100 metaka, upućivao pretnje službenicima Ambasade i teško je ranio policajca Mirsad Velić, koji je obezbeđivao objekta. Napad je izazvao snažne reakcije domaće i međunarodne javnosti, a slučaj Mevlida Jašarevića i danas se navodi kao jedan od najozbiljnijih terorističkih incidenata u BiH.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike