Piculi se konačno omakla istina: "Kriv je Vučić što vodi prosrpsku politiku"
Izvestiocu Evropski parlament za Srbiju Toninu Piculi konačno se omaklo ono što mnogi već dugo naslućuju - u jednoj rečenici, u jednom lapsusu, ogolio je način na koji posmatra ne samo predsednika Srbije već i čitavu državu.
Tokom gostovanja za hrvatski RTL, Picula je pokušao da govori o političkom kursu u regionu, ali se u jednom trenutku izgovorio više nego što je verovatno planirao.
- U jednom trenutku Aleksandru Vučiću treba reći dosta i biti dosledan, kad kažem dosledan mislim treba reći jasno ne. Ne samo Vučiću i njegovima nego i onima koji prorusku... prosrpsku politiku prakticiraju... kao srpskim političarima iz Crne Gore treba doista suziti mogućnosti, treba im slati oštre poruke - rekao je Picula.
Upravo taj trenutak, kada se "proruska" pretvorila u "prosrpska“, otvorio je pitanje koje daleko prevazilazi jednu televizijsku izjavu - da li deo evropskih političkih struktura zapravo kao problem vidi samu Srbiju i njenu politiku, a ne njen geopolitički pravac.
Izjava zvuči kao direktan politički pritisak, ali i kao pokušaj da se jednoj suverenoj državi nametne okvir ponašanja koji nije rezultat volje njenih građana. Posebno je problematično što ovakav ton dolazi od zvaničnika koji bi, po funkciji koju obavlja, trebalo da gradi mostove, a ne da produbljuje podele.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić već je ranije reagovao na Piculine nastupe, poručujući da takve izjave više govore o njihovim autorima nego o Srbiji.
- Dolazite navodno sa dobrim namerama, a u stvari jedina vam je namera da nastavite borbu kao kad ste držali pušku, samo drugačijim sredstvima - odgovorio je Vučić, uz poruku da "nije zabrinut" zbog takvih stavova.
Picula je i prethodnih nedelja učestalo komentarisao politička dešavanja u Srbiji, zamerajući Vučiću spoljnopolitičke poteze i način vođenja države.
Između ostalog, kritikovao je odluke vezane za međunarodne susrete, ali i tvrdio da predsednik Srbije "nastupa u nespojivim ulogama", kao i da je "gledanje kroz prste autokrati i forsiranje stabilnosti nasuprot jačanja demokratije alibi politika koja nije pomogla transformaciji Srbije u procesu pristupanja EU“.
Dodatnu pažnju javnosti ranije je izazvao i njegov zahtev, zajedno sa grupom evroparlamentaraca, da se ukloni izložba o Jasenovcu iz hola Narodne skupštine Srbije – potez koji je u domaćoj javnosti dočekan kao skandalozan i neprihvatljiv.
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari