
Profesor Petrov objasnio: Evo ko može da razreši rektora Đokića zbog političkog delovanja
Sve piše u Statutu Univerziteta
Potpis rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića na pristanak da bude na takozvanoj studentskoj izbornoj listi označio je i njegov otvoreni ulazak u političku arenu. Ostavka na rektorsku funkciju, koju naročito posle ovoga očekuju predstavnici vlasti, izostaje, a opcija razrešenja je u rukama Univerziteta.
Samoupravljanje
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladan Petrov objašnjava za Kurir da je Zakon o visokom obrazovanju praktično pravo univerziteta na samoorganizovanje doveo do krajnjih granica, a to konkretno u ovom slučaju znači da je razrešenje rektora po Statutu univerziteta u nadležnosti Saveta univerziteta, u kojem predstavnici Vlade Srbije čine manjinu.
- Postupak za razrešenje rektora pokreće se na inicijativu Senata, stručnog tela Univerziteta koje se sastoji od rektora, prorektora, 31 dekana i još nekoliko univerzitetskih funkcionera, a konačnu odluku donosi Savet većinom od ukupnog broja članova. Savet je mešano telo, u kojem sede i predstavnici Vlade, ali daleko preovlađuju univerzitetski profesori i studenti. Drugim rečima, razrešenje je kompletno u nadležnosti samog univerziteta. Tu Ministarstvo obrazovanja nema ingerencije. U ovoj situaciji, gde je on belodano prekršio zakonske norme, eventualno razrešenje je postupak koji je kompletno u nadležnosti univerzitetskih organa - napominje Petrov.
Printskrin
U Statutu univerziteta se navodi da rektor može biti razrešen dužnosti pre isteka mandata ako ne ispunjava dužnost rektora, krši Statut i druge propise, ili ako zloupotrebi položaj rektora. U ovom aktu se navodi da odluku o razrešenju rektora donosi Savet, na predlog Senata, tajnim glasanjem, većinom glasova ukupnog broja članova. Savet ima 41 člana, od kojih su 23 predstavnici Univerziteta, 12 članovi koje imenuje Vlada i šest članovi koje bira Studentski parlament Univerziteta.
Petrov naglašava da u slučaju rektora Đokića treba odvojiti njegovu pravnu odgovornost kao rektora za upravljanje Univerzitetom i njegovu potencijalnu krivično-pravnu odgovornost, što će biti odgovor javnog tužilaštva na krivičnu prijavu protiv njega.
- Ovaj potpis rektora Đokića na takozvanu studentsku listu u stvari je još jedan materijalni dokaz u postupku koji bi se vodio protiv njega zbog zloupotrebe službenog položaja. Ne zaboravimo i prekršajnu odgovornost. Dakle, postoji čitava lepeza pravnih sankcija. Nažalost, ne postoji mogućnost da Vlada makar inicira postupak razrešenja, jer je ona praktično isključena iz te nadležnosti - objašnjava Petrov.
Šta piše u Statutu univerziteta
Privatizovali univerzitet
Osim što ne negira da je pristao da bude na pomenutoj listi, Đokić je u saopštenju ponovio da "savesno i odgovorno podržava legitimne studentske zahteve za beskompromisnu vladavinu prava u našoj zemlji". Kako je naveo, eventualni takav poziv studenata shvatio bi kao "gest poverenja i ukazanu čast".
Predsednica parlamenta Ana Brnabić, koja je u utorak objavila fotografiju sa potpisanim pristankom Đokića, izjavila je juče da su rektor i dekani "okupirali i privatizovali Univerzitet i od njega napravili politički pokret, koji pravi svoju izbornu listu". Ona je podsetila da je bilo kakvo političko organizovanje u okviru univerziteta zakonom zabranjeno.
Printscreen/TV Prva
- Niko nije iznad Ustava i zakona, pa ni rektor Đokić, koji je pomislio da je iznad svih zakona i svih građana Srbije. Nije. I poručujem mu da ne ponižava više našu zemlju i sve naše građane time što misli da zakon za njega ne važi. Zato što na kraju dolazi vreme odgovornosti i, kao što je i Aleksandar Vučić jasno rekao, pravo i pravda će u Srbiji pobediti... Zabranjeno je da se politički organizujete u okviru univerziteta. Ovo je blokaderska lista. Oni su okupirali i privatizovali univerzitet i napravili svoj politički pokret, a to sve treba da plate građani Srbije, koji plaćaju struju, vodu i ostale komunalije za fakultete, plaćaju te profesore, tog rektora. Za šta? Da bi oni imali svoju političku stranku tamo - upozorila je Brnabić.
Sastav saveta
- 23 predstavnika Univerziteta
- 12 članova koje imenuje Vlada
- 6 članovi koje bira Studentski parlament Univerziteta
Ona smatra da se time ponovo potvrđuje da nisu studenti blokirali fakultete, već dekani, a da je Univerzitet blokirao rektor koji, kako kaže, nema osnovne moralne principe i vrednosti i da je "sramota za Beogradski univerzitet".
Vladan Đokić je, kao čovek kome je povereno upravljanje Univerzitetom, suočen s nizom kršenja zakona. Tako bi njegova kandidatura za poslanika na budućoj studentsko-blokaderskoj listi mogla biti ugrožena ako dođe do pravosnažne presude protiv Đokića. Tačnije, u tom slučaju ne bi smeo da se nađe na izbornoj listi.
Profesor Petrov objašnjava da, kao i u svim slučajevima, važi pretpostavka nevinosti.
- Sve do pravosnažnog presuđenja on bi mogao biti kandidat, jer je na snazi prezumpcija nevinosti. Ali procesuiranje rektora i eventualna pravosnažna presuda je daleka i neizvesna budućnost - smatra Petrov.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari