Stiže ruski gas? Vlada Srbije formirala timove za pregovore sa Rusima o dugoročnom ugovoru za snabedvanje gasom i pitanje NIS-a
Nastojaćemo i da obezbedimo po najboljim uslovima novi dugoročni ugovor o snabdevanju gasa sa Rusima - rekla je ministarka Đedović Handanović
Vlada Srbije formirala je na današnjoj sednici timove za pregovore sa Rusima o dugoročnom ugovoru za snabedvanje gasom i za pregovore o NIS-u, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Takođe formirano je i Koordinaciono telo koje će koordinisati rad ta dva timam, na čelu sa premijerom Milošem Vučevićem, rekla je Đedović Handanović posle sednice vlade.
Ona je dodala da će i ministri biti deo timova i da će vlada nastojati da se efekti najavljenih američkih sankcija NIS-u ne preliju negativno na našu privredu.
"Nastojaćemo i da obezbedimo po najboljim uslovima novi dugoročni ugovor o snabdevanju gasa sa Rusima", rekla je ministarka. Ona je istakla da građani ne bi trebalo da brinu, jer će nadležni iznaći najbolje moguće rešenja da građani ne bi bili ugroženi.
"Vesti koje dobijamo u vezi sankcija NIS-u, nisu dobre ali mi ćemo u narednim danima i nedeljama raditi na tome da očuvamo energetsku stabilnost i sigurnost, a time i našu ekonomiju i privredu i da se ti efekti ne preliju na poslovanje, pošto energent kao što je nafta, utiče na privredne aktivnosti ali i građane. Naš cilj jeste da nađemo najbolja rešenja da negativnih uticaja ne bude", istakla je ona.
Navela je da još ne može da kaže koja su to rešenja, da se radi na više scenarija, da mora da se sačeka da se dobije dokument i da se vidi kako će on biti krajnje formulisan, da li su sankcije u odnosu na sveobuhvatno vlasništvo ili na većinsko ili na kontrolni paket.
"Najbitnije je da razgovaramo i sa jednom i sa drugom stranom, ali pre svega sa Ruskom Federacijom koja je naš partner u energetskom sektoru. Mi se snabdevamo gasom, pre svega zahvaljujući Rusiji i dobrim odnosima sa Rusijom. Mi to moramo da očuvamo i to je apsolutni prioritet. I u tom duhu ćemo te razgovore i voditi, naravno na čelu sa predsednikom Vučićem, koji je najavio razgovore sa predsednikom Putinom i to je jako bitno", naglasila je ministarka.
Dodala je da Srbiju u 2025. godini čeka obnavljanje dugoročnog gasnog aranžmana sa Rusijom, da smo ove zime obezbedili i dodatne količine gasa, pre svega iz Ruske federacije i neke dodatne manje iz Azerbejdžana. To, prema njenim rečima, podiže našu energetsku sigurnost, ali kada je nafta u pitanju, ove odluke će uticati i na Rafineriju i na Petrohemiju, a potencijalno i na druge industrije koje su usko povezane.
"Međutim, građani Srbije ne treba da brinu, mi ćemo iznaći najbolje moguće rešenje da građani ne bi bili ugroženi," poručila je ona u izjavi za Tanjug.
Ocenila je da su pred Srbijom teške nedelje, ali da će zahvaljujući mudroj spoljnoj politici na čelu sa predsednikom Srbije, biti nađena dobra rešenja i da će se adekvatno zaštititi energetska bezbednost i sigurnost, i interesi građana Srbije. Politika Srbije je i do sada bila da pre svega zaštiti svoje građane, zato, sankcije Ruskoj Federaciji nismo ni uveli i tu je Srbija ostala principijalna. Mislim da je Evropa sebe stavila u poprilično tešku situaciju kada su energenti u pitanju i to od kada je počeo konflikt u Ukrajini, a mi moramo biti na sveobuhvatnom oprezu kada je energetika u pitanju. I kada je reč o prilikama na tržištu, i zbog prestanka transporta gasa kroz Ukrajinu, koji će pre svega uticati na Slovačku i na Austriju, ali opet to utiče na tržište u Evropi. Mi smo povezani sa tržištem Evrope, znači moramo da ostanemo oprezni kada je električna energija u pitanju i da čuvamo naše rezerve", naglasila je ona.
Dodala je da su rezerve i nafte i gasa značajno podignute u prethodnim godinama kao i rezerve uglja koje su bitne za proizvodnju struje. "Mislim da ćemo mudrom politikom i dobrim odnosima sa partnerima i sa Istoka i sa Zapada uspeti da očuvamo poziciju Srbije", rekla je Đedović Handanović.
Navela je da je NIS i do sada imao određenih poteškoća i kada je nabavka rezervnih delova u pitanju, pre svega sa Zapada, znači iz zemalja Evropske unije, ali i SAD i kada je reč o finansiranju projekata prvenstveno od zapadnih banaka, ali je te prepreke savladavao uspešno. "NIS jer veoma bitna kompanija za našu privredu i za budžet Republike Srbije. Da se osvrnem kratko i na komentare pre svega iz opozicije, koji daju savete šta Vlada Srbije treba da radi ili ne treba. Mislim da građani nisu zaboravili ko je prodao NIS, kada i po kojoj ceni", naglasila je ona.
Predsednik Srbije takoše je jutros govorio na RTS-u o sankcijama NIS-u.
- Dobićemo papir 13. ili 15, molio sam za duže rokove, a govorili su i da sam izmislio sankcije, rekao je Vučić jasno naglasivši da neće biti nikakvih nestašica niti poskupljenja.
- Imamo za 85 dana dovoljno dizela i benzina, ni litar da ne kupimo, ljudi ne treba da brinu, nestašica neće biti.
- Sankcija će svakako biti, a samo je pitanje da li je to većinski ili kontrolni paket, a novca imamo odmah da otkupimo ruski deo, dodao je on.
- Ukoliko bi se išlo u tom smeru, ne bismo prodavali drugom, to bismo kupili mi, imamo novac odmah, dodao je on upitavši Amerikance šta će onda biti kad Srbija isplati Rusima taj novac, oni će ga odmah imati za rat. Dodao je i da smatra da Amerikanci nemaju želju da kažnjavaju Srbiju.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari