Dačić: Zajednička obnova zgrade Generalštaba dobra ideja Ričarda Grenela

19.10.2020

21:30 >> 09:35

0

Ministar inostranih poslova kaže da tek treba da se donese odluka šta će se tačno raditi sa objektom

Dačić: Zajednička obnova zgrade Generalštaba dobra ideja Ričarda Grenela
Copyright ATA images

Ideja specijalnog predstavnika predsednika SAD Ričarda Grenela da zajednički obnovimo zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane, teško oštećene tokom NATO bombardovanja, dobra je inicijativa, izjavio je večeras ministar inostranih poslova Ivica Dačić i naveo da će biti realizovana nakon što se donesu potrebne odluke o nameni objekta.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić preneo je danas novinarima, posle sastanka sa američkom delegacijom, da je Grenel došao na ideju da se zajednički obnovi zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane.

Dačić je u emisiji “OKO” na RTS-u rekao da je to ideja koja tek treba da bude realizovana i da se o tome i ranije govorilo.

– U svakom slucaju, to je jedna dobra incijatva, ali nije samo njihova…Mi smo u svakom našem segmentu, i kada je o NATO-u reč, govorili da bi bilo dobro i simbolički važno da oni (SAD) učestvuju u obnovi”, naveo je Dačić.

Kaže da tek treba da se donese odluka šta će se tačno raditi sa objektom.

– Ne znamo da li će se obnavljati u vojne namene ili će biti neki hotel ili nešto drugo, ali u svakom slučaju incijativa je dobra i govori o promenjenom načinu razmišljanja – rekao je šef srpske diplomatije.

Zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Ministarstva odbrane u Beogradu, podignute su između 1955. i 1965. godine, pogođene su i teško oštećene tokom NATO agresije 1999. godine.

Ekonomija pokretačka snaga, sledeći korak politika

Foto: ATA images

Šef diplomatije Ivica Dačić rekao je večeras da je tačno da ekonomija može da ima pokretačku snagu u rešavanju problema između Beograda i Prištine, ali smatra da Srbija neće izaći iz ovog problema dok se ne dođe do političkog rešenja za ključno pitanje.

Prema njegovim rečima, sledeći korak trebalo bi da bude da se sagleda koja su moguća politička rešenja i da se “shodno jačini onih koji stoje iza toga, ide na to da se mora prihvatiti pravedno rešenje za ovo pitanje”.

On kaže da tu vidi razliku između Vašingtonskog i Dejtonskog sporazuma i da se Dejtonski sporazum bavio tim pitanjima.

– Mi nismo još ovde došli do toga, ali smo videli šablon kako do njega može da se dođe, a to je upravo Dejtonski sporazum i Vašingtonski sporazum. A kako to? Tako što će se izvršiti pritisak na stranu koja neće da prihvati neko pravedno, odnosno korektno rešenje. To fali EU – gvozdena pesnica – rekao je Dačić u emisiji “Oko”, na RTS-u.

Ukazuje da EU ne može da natera Prištinu da sprovede ono što je potpisala još 2013. godine.

Na pitanje koja je adresa za te naredne korake, Dačić je rekao da je zvanično gledano to Brisel.

– Bez obzira gde će to da se desi, ne može bez učesća najznačajnijih međunarodnih faktora, a to su EU i velike sile koje imaju veto u Savetu bezbednosti UN. Znači i Vašington i Moskva i Peking, ali i naravno i Pariz i London – poručio je Dačić.

On smatra da EU ne gleda blagonaklono na ono što se dešava i da joj se ne sviđa da “neko sada ima dominantnu ulogu, inicijativu i uspeh”.

-Naročito uspeh, jer njima fali uspeh – ocenio je Dačić.

On je dodao da je veliko pitanje da li je za Srbiju povoljnije da kosovsko pitanje rešava na “osnovu predloga iz EU ili Grenela”.

– To je veliko pitanje imajući u vidu stav Nemačke i svih ostalih, koji misle da sve treba da ostane kako jeste i da Srbija samo treba da prizna Kosovo i imajući u vidu fleksibilan stav američke administracije koja polazi od interesa oba naroda i koja spremna da razgovara o svemu tome – rekao je Dačić.

On je naveo da mu se ponekad čini da je lakše razgovarati sa američkim administracijom.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike