Sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji, Selaković: Priština pokazala diskriminatorni stav (FOTO)

20.04.2022

19:19

0

Gutereš je ohrabrio obe strane da se konstruktivno angažuju ka postizanju konkretnih rezultata

Sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji, Selaković: Priština pokazala diskriminatorni stav (FOTO)
SB UN - Copyright AP/John Minchillo

U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku počela je sednica Savet bezbednosti UN tokom koje se razmatra redovan šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o situaciji na Kosovu i Metohiji, a Srbiju na sednici predstavljati ministar spoljnih poslova Nikola Selaković.

U izveštaju o radu UNMIK-a za period od septembra 2021. do marta ove godine generalni sekretar UN izrazio je žaljenje što u dijalogu Beograda i Prištine do sada postignut samo "ograničen napredak" i ukazao da dijalog, uz posredovanje Evropske unije, ostaje ključni okvir za normalizaciju odnosa.

 

 

Gutereš je ohrabrio obe strane da se konstruktivno angažuju ka postizanju konkretnih rezultata.

- Proces dijaloga i napori da se postigne normalizacija imaju punu i nesumnjivu podršku Ujedinjenih nacija - istakao je generalni sekretar UN u izveštaju.

Obraćanje ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića:

Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković istakao je da je situacija na Kosovu i Metohiji daleko od normalne i stabilne, a da odbijanjem da formira Zajednicu srpskih opština Priština ne samo da podriva dijalog sa Beogradom, već šalje poruku da srpski narod treba da nestane iz južne pokrajine.

On je na sednici Saveta bezbednosti UN, posvećenoj šestomesečnom izveštaju o radu UNMIK-a ukazao da su građani srpske nacionalnosti, kao i drugi nealbanci uznemireni i sa strepnjom dočekuju svaki novi dan, jer nisu sigurni da li će im osnovna ljudska prava biti povređena ili uskraćena.

- Ta osećanja su reakcija na nestabilnost koju proizvode privremene institucije samouprave u Prištini - rekao je Selaković i ocenio da je cilj Prištine na osnovu svega sto se dešava na terenu da KiM napusti još više Srba i drugih nealbanaca i da se ukine bilo kakav oblik kulturnog i nacionalnog diverziteta.

media.un.org
 

Selaković je zamerio i što izveštaj o radu UNMIK-a, kada je u pitanju kvalifikacija događaja i njihovih uzroka, nije sadržajniji i eksplicitniji, kako bi dešavanja na KiM mogla da se sagledavaju sveobuhvatnije i u pravom svetlu.

- Na KiM postoje jasni problemi i za njihovo rešavanje je neophodno precizno identifikovati uzroke. Pravljenje veštačkog balansa i poistovećivanje dve strane prilikom osvrta na krizne situacije nikako ne doprinosi suštinskom rešavanju problema. Ako jasno ne definišemo uzroke problema, oni će se ponavljati i usložnjavati.

Ministar je rekao i da je za sve ljude koji žive na KiM od izuzetnog značaja da se sa ovog sastanka uputi poruka onima koji imaju nadležnost i kapacitet da menjaju situaciju nabolje.

- A ta poruka bi trebalo da ukaže na neophodnost uspostavljanja međuetničkog poverenje tako što će privremene institucije u Prištini poštovati zaključene sporazume, primenjivati dogovoreno i uskladiti svoje delovanje sa međunarodnim standardima u pogledu vladavine prava i ljudskih prava - rekao je Selaković.

On je podsetio da je Priština 16. januara, protivno Rezoluciji SBUN 1244, ali i svim demokratskim principima, zabranila organizaciju referenduma na prostoru KiM o promeni Ustava Srbije a da je i pored zalaganja međunarodnih faktora onemogućila organizaciju predsedničkih i parlamentarnih izbora Srbije na KiM 3. aprila.

Selaković je naglasio da je ovo prvi put od 1999. godine da je građanima na KiM onemogućeno učešće na izborima Republike Srbije, čime je, između ostalog, prekršen i jasno definisan mandat Misije OEBS u vezi sa organizacijom izbora.

- Time su privremene institucije u Prištini još jednom potvrdile svoj diskriminatorni karakter i poručile da je jednostranost princip njihovog delovanja - ocenio je Selaković.

On je istakao da je na isti način, jednostrano, Priština je 20. septembra rasporedila specijalne jedinice policije, sa blindiranim vozilima, na dva administrativna prelaza prema centralnoj Srbiji koje su oduzimale registarske tablice na vozilima sa severa KiM i iz centralne Srbije.

media.un.org
 

- Način na koji je to činjeno ukazuje na jasan cilj da se Srbi sa severa pokrajine zastraše, a posledica je bila opravdan revolt lokalnog stanovništva - naveo je Selaković, dodajući da Srbe koji su žrtve ovakvih akcija "ne bole toliko rane koliko teror" koji svakodnevno sprovodi Priština nad srpskim narodom, kako južno, tako i severno od reke Ibar.

Selaković napominje su to reči Srećka Sofronijevića iz Zvečana koga su 13. oktobra pripadnici specijalne policije vatrenim oružjem upucali u leđa, kada su po deveti put, suprotno Briselskom sporazumu, nelegalno, upali na sever pokrajine.

- Voleli bismo da se njegovo ime našlo u izveštaju koji danas razmatramo - poručio je Selaković.

Dodao je i da su strah od neizvesnosti među Srbima i drugim nealbancima na KiM uzrokovani i radom pravosuđa koje postupa po tajnim optužnicama, suprotno svim međunarodnim standardima.

- Tužna je realnost da danas na Kosovu i Metohiji, ukoliko ste Srbin, možete biti osuđeni na višegodišnju kaznu zatvora na bazi neproverenih ili kontradiktornih izjava svedoka, bez neoborivih i nedvosmislenih materijalnih dokaza. To ukazuje na praksu suđenja po etničkom ključu, a ne prema pravu i pravdi - ukazao je Selaković.

Prema njegovim rečima, maligni nacionalizam vlasti u Prištini manifestuje se kroz ignorisanje političkih predstavnika Srba u institucijama, donošenje odluka bez njihovog učešća i spremnost da kroz politički montirane istrage i sudske procese trajno obezglave srpsku zajednicu, stvore osećaj potpune nesigurnosti i dovedu do egzodusa Srba sa KiM.

media.un.org
 

Navodi da u prilog tome govore događaji u Štrpcu 21. decembra 2021. kada je uhapšeno 11 Srba, među kojima i bivši predsednik opštine i potpredsednik Srpske liste Bratislav Nikolić, koji se pod navodnom borbom protiv korupcije još uvek nalazi u pritvoru.

Istom prilikom zaposlenima u opštini je saopšteno da više ne dolaze na posao, čime je u pitanje dovedena egzistencija desetina srpskih porodica, navodi Selaković.

Ukazuje i da se iz Prištine već duže vreme otvoreno poručuje da neće biti dozvoljeno formiranje Zajednice srpskih opština, koja je predviđena Briselskim sporazumom.

- Ovim, ne samo da se podriva dijalog Beograda i Prištine, već se i direktno ponižavaju međunarodni faktori, pre svega Evropska unija. Ovakvim izjavama Priština šalje poruku srpskom narodu u Pokrajini da ne treba da računa na ostvarivanje kolektivnih prava, a takvo obespravljivanje u krajnjoj instanci treba da dovede do nestanka Srba sa Kosova i Metohije - istakao je Selaković.

On je naveo da su i dalje brojni etnički motivisani incidenti, govor mržnje, zastrašivanja, kršenja prava na pravično suđenje, ugrožavanje prava na slobodu kretanja i verskih prava, skrnavljenje crkava i grobalja.

On je dodao da je umesto nabrajanja distribuiran non-pejper sa detaljnim prikazom evidentiranih incidenata protiv Srba na Kosovu i Metohiji za izveštajni period.

Selaković je istakao da broj i karakter incidenata, kojih je prema evidenciji Srbije bilo 63, nedvosmisleno govori o visokom stepenu ugroženosti i izloženosti kontinuiranoj diskriminaciji srpskog i drugog nealbanskog stanovništva.

- Očigledna je uzročno-posledična veza pitanja povratka raseljenih sa brojem incidenata na etničkoj osnovi. U ovakvim uslovima razumljivi su razlozi zbog kojih je u Republici Srbiji i dalje više od 200.000 interno raseljenih Srba i drugih nealbanaca sa Kosova i Metohije - naveo je Selaković, dodajući da na ovom planu UNMIK može i treba da ima važnu ulogu.

On je pozdravio apel generalnog sekretara UN da se omogući povratak interno raseljenih i dodao da su u tu svrhu, neophodne konkretne mere kojima bi se, između ostalog, obezbedila sigurnost povratnika i puno poštovanje imovinskih prava raseljenih.

- Nismo stekli utisak da institucije u Prištini imaju političku volju da se situacija promeni nabolje. Svedoci smo suprotnog - rekao je Selaković.

On je ocenio da se Srbi zastrašuju, podstiču na napuštanje svojih domova, a raseljeni se obeshrabruju da se vrate tamo gde su rođeni i da takva praksa nije u skladu sa vrednostima i principima koje Priština javno proklamuje.

- Voleli bismo da vidimo jasnu političku volju i mere kojima bi se dokazalo da diskriminacija na nacionalnoj osnovi nije poželjna društvena vrednost na Kosovu i Metohiji, a da je suživot moguć i potreban. Najbrži i najefikasniji način za to je poštovanje važećih međunarodno-pravnih dokumenata i zaključenih sporazuma - poručio je Selaković.

On je istakao da će Srbija nastaviti da kontinuirano ukazuje međunarodnoj zajednici na probleme na Kosovu i Metohiji.

Poručio je da se Srbija zalaže za poštovanje međunarodnog prava i za potpunu primenu Rezolucije SBUN 1244, što uključuje i dalji angažman UNMIK-a i prisustvo KFOR-a, kao garanta mira i bezbednosti, kao i da je pođednako važno da ove međunarodne misije nastave da deluju u nesmanjenom kapacitetu.

Obraćanje šefice UNMIK-a i specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN za KiM Karoline Zijade:

Šefica UNMIK-a i specijalni predstavnik generalnog sekretara UN za KiM Karolina Zijade je na sednici SB UN posvećenoj situaciji na Kosovu i Metohiji pozvala Beograd i Prištinu da se konstruktivnije i aktivnije angažuju u dijalogu koji vodi EU.

- Iako je ovaj proces doveo do značajnih rezultata po raznim praktičnim pitanjima, sveobuhvatna normalizacija odnosa između dve strane do sada je i dalje neuhvatljiva - ocenila je Zijade.

Ona je navela da su događaji u Ukrajini uticali na sva pitanja evropske bezbednosti, ali je istovremeno istakla i značaj ishoda nedavnih izbora u Srbiji na kojima je vladajuća stranka zadržala mandat.

Zijade je ocenila da uprkos tome što Beograd i Priština nažalost nisu postigle dogovor oko modaliteta održavanja izbora što je imalo polarizujući efekat, ipak je vise od 19.000 birača sa tzv. Kosova učestvovalo na izborima u Srbiji glasajući na posebnim glasačkim mestima.

media.un.org
 

Prema rečima Zijade, izborni proces je prošao glatko i bez incidenata, a izbor demokratskih institucija je ključni faktor za održavanje demokratske atmosfere.

- Pozivam predstavnike Beograda i Prištine da budu odgovorni tokom ovako kompleksnih dana jer oni snose najveću odgovornost za smanjivanje tenzija - kazala je Zijade.

Ona je dodala da još nije imala priliku da se sastane sa premijerom i predsednicom u Prištini, ali da se zato srela sa većinom lidera celog političkog spektra na tzv. Kosovu.

Zijade je rekla da će se takođe sresti sa drugim liderima Balkana i da je sigurna da će politički akteri u regionu pokazati razumevanje da je dijalog jedini put ka sigurnosti i prosperitetu za sve.

Povodom devete godišnjice Briselskog sporazuma rekla je da je taj proces doneo značajne rezultate po raznim pitanjima, ali da se potpuna normalizacija odnosa još nije desila kao ni rešenje tehničkih pitanja kao što su registarske tablice, a kako je navela ne zna se da li će to pitanje biti rešeno do sutra.

- Želim da ohrabrim Beograd i Prištinu da aktivno traže rešenje za tablice i dogovor o slobodi kretanja - dodala je šefica UNMIK-a.

Ona je ukazala da su događaji u Ukrajini i dve godine pandemijie kovida ostavili tragove na privredu koja treba da se oporavi. U tom kontekstu pojavili su se inflacija, rastući dugovi, nestašice i u tom smislu je potrebna saradnja u regionu, pa je zato svaka regionalna inicijativa pozdravljena.

- Od mog dolaska u Prištinu iz prve ruke sam videla spoljne izazove sa kojma se kosovski lideri suočavaju, a pomirenje i rešenje problema iz prošlosti treba da ojačaju težnju ka važnim strateškim cijevima - naglasila je Zijade.

Ona je ukazala da će biti otvorena da sasluša sve stavove, ali dodala da UNMIK nije odlučujući faktor u postizanju sporazuma i ishoda dijaloga.

- To nije naša uloga, a mi ćemo nastaviti naš rad u oblastima u kojima mozemo da pomognemo da se unaprede zajednički ciljevi vlasti i institucija na Kosovu -navela je Zijade.

UN: Podrška Kine, Indije, Brazila formiranju ZSO

Predstavnik Kine u UN na sednici Saveta bezbednosti posvećenoj situaciji na KiM istakao je da međunarodna zajednica treba da zadrži pažnju i angažovanost, kao i da podržava strane da postignu održivo rešenje u ovom procesu, ističući da teritorijalni integritet i suverenitet Srbije treba da budu u potpunosti poštovani.

On je dodao da je neophodno zadržati bezbednost na KiM, ali da je Priština preduzela niz jednostranih akcija što samo vodi jačanju tenzija i ne dovodi do stabilnosti.

Važan princip je zaštititi prava kosovskih Srba i on je ključan za dugoročnu stabilnost , kao i poštovanje i saradnja sa svim etničkim grupama, istakao je kineski predstavnik.

- Radujemo se i očekujemo nastavak dijaloga dve strane pošto je on zastao, a potrebno je sve do sada postignute sporazume ispuniti i uspostaviti ZSO kako bi se uklonila glavna prepreka za postizanje sporazuma - naveo je on.

media.un.org
 

Kineski ambasador je istakao i podršku UNMIK-u, ukazujući da je ključno njegovo prisustvo pod vođstvom Karoline Zijade i nastavak njegovog mandata.

Ambasador Indije u UN u izlaganju na sednici SB UN podržao je teritorijalni integritet Srbije, kao i dijalog Beograda i Prištine, ističući značaj održavanja sastanaka bez preduslova.

On je ukazao i na značaj uspostavljanja ZSO, kao i da obe strane nađu zajednički teren da postignu rešenje preostalih pitanja.

- Pozdravljam napore uz učešće EU ka nastavku dijaloga i rešenja pitanja nestalih - rekao je predstavnik Indije.

On je ukazao da UNMIK u saradnji sa ostalim međunarodnim akterima treba da nastavi da ohrabruje Prištinu da reši probleme svih zajednica na Kosovu.

UNMIK igra važnu ulogu u promociji ljudskih prava, pa je potrebno da sve strane nastave da u potpunosti sarađuju sa tom misijom, zaključio je indijski ambasador.

Predstavnik Brazila u UN izjavio je da ceni napore UNMIKA, dodajući da njegova zemlja razume da uprkos preostalim izazovima misija postiže neke od glavnih ciljeva.

On je dodao da treba još toga učiniti radi jačanja vladavine prava i posebno radi uspostavljanja ZSO kako je dogovoreno Briselskim sporazumom. Brazilski ambasador je iskazao i

podršku rezoluciji 1244 i dodao da je nastavak direktnih kontakata posebno dobrodošao, s obzirom da političko rešenje još nije postignuto.

 

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike