"Sve tri smo krenule u potpuno novo putovanje": Da li je trojka veza budućnosti?

19.10.2021 | 10:04

Autor: M. P.

Poznata psihoterapeutkinja Nikol LePera progovorila o vezi sa dve partnerke

Copyright Pixabay

Poznata psihoterapeutkinja iz Los Anđelesa Nikol LePera, koju na društvenim mrežama prati skoro 350.000 ljudi, odlučila je da javno ispriča kako je to biti u vezi sa dve osobe. Nikol je u braku sa svojom poslovnom partnerkom, a onda je u njihov odnos došla nova saradnica.

- Ja sam u trojci, posvećenoj vezi koju činimo nas tri. Zvanično smo zajedno četiri meseca i to me je iskustvo obogatilo duhovno, emotivno i mentalno - ovako je svoj post na profilu The Holistic psychologist počela Nikol LePera.

- Pre nekoliko meseci, Džena Viklend je rekla da gaji osećanja za nas obe i krenule smo sve tri u potpuno novo putovanje. Nisam nikad bila u višečlanoj vezi. Kada sam imala 19 godina otkrila sam da sam lezbejka. Ovo sada izgleda kao još jedno otkrivanje. Bilo je teško. Puno radosti, suza, smejanja. Puno sam naučila o sebi i o tome kako biti autentičan u vezi. Pretpostavljam da mnogi od vas ovo neće razumeti i da se sa ovakvim životnim stilom ne slažete, ali vas pozivam da o ovome mislite otvorenog uma i srca - dodala je Nikol.

Posle ove objave, kako je sama rekla, na Instagramu je izgubila 18.000 pratilaca.

Može li odnos u dvoje da se unapredi u odnos u troje?

Kakav tip ličnosti je spreman na ovakav ljubavni eksperiment, da li samo ljudi izrazite samosvesnosti koji dobro poznaju sebe i otvoreni su za nova iskustva? Do koje mere možemo biti iskreni i otvoreni, da ono što je kod mnogih potisnuta fantazija ili tajna veza, može postati i realnost?

Psiholozi podstiču na analizu sa daljim pitanjima: kako se održava posvećenost i povezanost sa dva partnera, da li se u ovakvom tipu veze vežba neposesivnost, kakva je dinamika, ima li ugrožavanja osećaja sigurnosti češće nego u monogamnim vezama (teško je i u dvoje, a kamoli u troje)?

U Americi je sve rasprostranjenija poliamorija, otvoren ljubavni odnos sa više partnera.

Kulturološki, ovakav tip veze funkcioniše u islamskim zemljama, ali je rodno neravnopravan, jer je omogućen samo muškarcima. Koliko se bez predrasuda i lažnog morala može diskutovati o ovome i da li su moderna društva spremna za ovakve veze, tek ćemo čitati i saznavati.

U međuvremenu i dalje ostaje pitanje da li je ovakav tip veze psihopatologija, perverzija ili zaista podstiče ljude na razvoj? Može li ozvaničena trojka da bude zanimljiv, ispunjavajući i razvojni odnos za svo troje ili će neko uvek patiti, plakati i plivati do sigurne i samo za nijansu lakše obale monogamije?

Bonus video:

var player = new Clappr.Player({source: "https://media-24sedam.ott.solutions/media-24sedam/video_content/64c3d6126c143cbbdfa2636a/2021/10/01/64c4e9aeb45738d81958cb9d/hd/64c4e9aeb45738d81958cb9d.mp4/playlist.m3u8",parentId:"#VMS_64c4e9aeb45738d81958cb9d",poster:"https://cdn.brid.tv/live/partners/20325/thumb/883964_t_1634564094.png",playback: {preload: 'metadata',controls: false,playInline: true,recycleVideo: Clappr.Browser.isMobile,crossOrigin: 'anonymous',externalTracks: []}});

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam