Mesto za najgora umetnička dela: Muzej loše umetnosti posećuju i lopovi

29.03.2021 | 09:30 >> 21:25

Autor: Slavica Kalaba

Umetnost koja je toliko loša da ne sme biti zanemarena je zvanični slogan Muzeja

Copyright Printscreen

Njihov umetnički rad nigde drugde ne bi bio izložen osim u privatnom Muzeju loše umetnosti (MOBA). Njegova trenutna kolekcija uključuje preko 700 dela „umetnosti koja je toliko loša da ne sme biti zanemarena“, što je zvanični slogan Muzeja.

Copyright Printscreen

Prvobitno je bio smešten u gradu Dedemu ali ima ogranke u Somervilu, Bruklinu i Saut Vejmotu u Masačusetsu. Ideja je potkla 1994. godine od antikvara Skota Vilsona pošto je nekim prijateljima pokazao sliku „Lusi u polju cveća“ nepoznatog autora koju je izvadio iz smeća. Potom su počele da pristižu i druge slike koje niko nije hteo. Nakon godinu dana, njegova kolekcija je toliko narasla da joj je bio neophodan veći prostor a bilo je sve više zainteresovanih koji su želeli da pogledaju lošu umetnost.

Copyright Printscreen

Copyright Printscreen

Zato je muzej preseljen u podrum pozorišta u Dedamu, nedaleko od toaleta. Njegovi tadašnji osnivači nisu imali nikakve veze sa umetnošću. Neki od njih su bili softverski inženjeri, filmski režiseri, fotografi, poslovni savetnici. Jedno vreme je kustos muzeja bio muzičar.

Tokom javnih razgledanja, puštana je loša muzika kako bi upotpunila ambijent. Muzej je bio toliko popularan da su se ispred njega često zaustavljali autobusi sa turistima.

Uslov da neko delo bude izloženo je da je ideja originalna i da je delo nastalo sa ozbiljnom namerom ali sa značajnim nedostacima. I da ne bude dosadno i bez namernog kiča.

A čak i takva loša umetnost se krade. 1996. godine ukradena je slika koja je pronađena u smeću i koja je bila isečena. Muzej je ponudio nagradu od 6,5 a potom je povećao na 36,73 dolara ali niko se nije javio. Tek posle deset godina, navodni lopov je kontaktirao vlasnike muzeja tražeći 5.000 dolara za otkup, što nije dobio.

Copyright Printscreen

Nekim čudnim putevima, slika je vraćena u muzej a tada je postavljena lažna video kamera sa natpisom, na šta se lopovi upozoravaju natpisom da od te kamere neće biti puno koristi čak i ako nešto ukradu.

Copyright Printscreen

2004. godine sa odvodnih cevi je nestao autoportret Rebeke Haris a lopov je ostavio ceduljicu na kojoj je napisao da traži otkup od 10 dolara. Jedino što nije dodao nikakve kontakt informacije. Ali to je po svemu sudeći bila šala jer je slika vraćena, uz donaciju od 10 dolara.

Pročitajte i ovo:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam