Big Ben, simbol Londona, ponovo će zvoniti od sledećeg leta
27.04.2021 | 15:30 >> 12:07
Restauracija će koštati oko 80 miliona funti
Simbol Londona, Big Ben, koji je izgrađen u čast kraljice Viktorije sredinom 19. veka, ponovo će početi da zvoni naredne godine nakon obimne restauracije.
Ova sat kula koja je deo Vestminsterske palate, nadživela je šest monarha i 41 premijera i njena restauracija bi trebalo da bude gotova posle skoro pet godina, piše britanski Skaj njuz.
Restauracija koja košta 80 miliona funti trebalo je da bude gotova ove godine ali su radovi usporeni zbog pandemije.
U britanskom parlamentu kažu da bi restauracija trebalo da bude završena u drugoj četvrtini 2022. godine, a tokom narednih 12 meseci trebalo bi da budu uklonjene skele i postavljen ponovo veliki sat.
Big Ben visok je 96 metara i projektovao ga je arhitekta Augustus Pugin. Izgradnja kule je dovršena 1859. godine i do vrha vode 334 stepenika.
Ne zna se tačno kako je kula dobila ime. Po jednoj priči ime je dobila po Bendžaminu Kauntu, bokserskom šampionu u teškoj kategoriji. Drugi tvrde da je ime dato u čast Ser Bendžamina Hala, velškog inženjera građevine koji je nadgledao izgradnju.
Na osnovi svakog brojčanika nalazi se latinični natpis: Domine Salvam fav Reginam Nostram Victoriam Primam. Ovo u prevodu znači: „O Gospode, čuvaj našu kraljicu Viktoriju Prvu“.
Big Ben i dalje koristi svoj originalni viktorijanski mehanizam za zvonjavu. Međutim, toranj ima savremeni električni motor, kao rezervu u slučaju da stari mehanizam zakaže. Jednom mu se i to desilo 27. maja 2005. godine u 22 sata i sedam minuta, najverovatnije zbog izuzetno visoke temperature od 31,8 stepeni Celzijusa.
Zvona se još jednom nisu oglasila ali namerno. Odajući počast jednom od najuglednijih britanskih državnika, zvona su utihnula tokom sahrane bivšeg premijera Vinstona Čerčila.
Pročitajte i ovo: