
Javni akvarijum Beograda: Galerija šarolikog životinjskog carstva
O mestu u koje je uložio decenije svog života, za 24sedam govori menadžer Branislav jakovljević

U elitnom beogradskom naselju Dedinje, okružen velelepnim vilama, diplomatskim predstavništvima i luksuznim stambenim blokovima, nalazi se dom više od 200 vrsta vodenih životinja, od zlatne ribice do pirane, ali i pojedinih kopnenih vrsta na koje nismo sasvim ravnodušni, poput guštera, zmija i bradatih agava.
O mestu gde se rađaju srećne misli, pričamo s Branislavom Jakovljevićem, menadžerom ove ustanove, koji baš tako doživljava, i preporučuje drugima, prostor u koji je uložio decenije života, čovekom koji je svoju maštu pretvorio u stvarnost, u Javni akvarijum Beograda.
– Skoro 30 godina se bavimo ovim, kako smatramo, uzvišenim pozivom. Samim tim, kao prirodni nastavak naših života je i formiranje Javnog akvarijuma i terarijuma sa životinjicama sa svih meridijana, gde smo pokušali da oponašamo i “iskopiramo” prirodu kao ultimativnog dizajnera svega što vidimo, živimo i osećamo. Pokušavamo da posetiocima, od kojih 70 odsto čine deca, prikažemo koje to vrste životinja, vodenih i u vodenom okruženju, žive u Amazonu, Crvenom moru, u našim, domaćim vodama i šumama.

Pixabay
Javni akvarijum nije samo galerija šarolikog podvodnog i nadvodnog životinjskog carstva, već i svojevrsni azil za životinjice koje ljudi više nemaju mogućnosti da čuvaju kao kućne ljubimce. Više od 80 odsto životinja su udomili, a neke od njih su i spasli od sigurne smrti. S mnogim vrstama koje smo mogli videti samo na kanalu Animal planet ili nekoj fotografiji, ili, jezikom najmlađih, u čuvenom Koralovu, gradu Sunđera Boba, Lignjoslava, Patrika i ostale družine, sada se možemo uživo družiti. Zanimalo nas je koje to retke vrste žive u njihovim akvarijumima i terarijumima.
– Tu su pirane iz Amazona i pritoka, arovane (feng-šui ribe), somovi, ribe mačke, afrički i američki ciklidi, koralne ribice Dori, Nemo, Patrik i Sunđer Bob, korali iz toplih mora, kornjače, reptili, vodozemci, tarantule, škorpioni… Tu je i veliki azijski gurami težak oko 10 kilograma, verovatno najveća akvarijumska ribica u našoj zemlji koja pliva u akvarijumu dužine šest metara i bukvalno komunicira sa ljudima, a ponekad jede iz ruke banane, kajsije i ostalu hranu.

Privatna arhiva/Branislav Jakovljević
Sve životinjice Javnog akvarijuma su neotrovne i većina reptila se može držati u rukama, što je, kako kaže naš sagovornik, i preporučljivo, jer su životinjama potrebne socijalizacija i gimnastika, a posetioci, posebno deca, treba da pevaziđu svoje strahove i potpuno se približe prirodi.
– Naš rad je posvećen svim ljubiteljima prirode i životinja, a po prirodi stvari, najčešći posetioci su deca. Njihova ljubav prema našim stanovnicima nastaje bukvalno na prvi pogled.

Pixabay
Ovako priča izgleda u brojkama. Tropikarijum je do sada ugostio, u okviru organizovanih dečjih poseta više od 25.000 dece. U okviru Festivala nauke, pored njihovih eksponata je prošlo više od 50.000 mališana.
– Raduje nas što je ovde na stotine dece, a posebno odraslih, prevazišlo svoj strah od zmija, guštera, riba, a poneki su prevazišli i strah od mačaka. Sve životinje su navikle na držanje u rukama i interakciju sa ljudima.

Privatna arhiva/Branislav Jakovljević
Preostaje nam da vam toplo preporučimo posetu Javnom akvarijumu i tropikarijumu, posebno vikendom, kada od 9.30 do 10.00 možete da prisustvujete hranjenju skoro svih vrsta ribica, a ako sakupite hrabrost, možda i pirana i arovana, koje bukvalno iskaču iz akvarijuma da bi došle do hrane, jer im je takva priroda.
Pročitajte još:
Zbunjuje vas, a mi znamo odgovor: Da li ribice spavaju?
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari