Sećanje na Zorana Rankića: Pet godina od odlaska glumačke legende i neponovljivog Popare
Njegov doprinos srpskom pozorištu, televiziji i književnosti ostavio je neizbrisiv trag
Pet godina je prošlo od kako nas je napustio Zoran Rankić, jedan od najistaknutijih srpskih glumaca, dramskih pisaca, reditelja i satiričara.
Njegov doprinos srpskom pozorištu, televiziji i književnosti ostavio je neizbrisiv trag, a njegove uloge i danas su deo kolektivnog sećanja.
Glumačka veličina Beogradskog dramskog pozorišta
Zoran Rankić bio je prvak Beogradskog dramskog pozorišta, gde je ostvario brojne uloge koje su ga svrstale među najcenjenije aktere svoje generacije.
Njegova predanost glumi i sposobnost da na sceni oživi kompleksne likove učinila ga je nezamenjivim delom ansambla. Njegova gluma bila je spoj ozbiljnosti i harizme, zbog čega su ga voleli i publika i kritika.
Rankić nije bio samo glumac već i reditelj i dramski pisac, što je njegov rad učinilo još značajnijim.
Njegova dela nosila su oštru društvenu kritiku i duboku introspekciju ljudske prirode. Kao aforističar i satiričar, Rankić je kroz svoje pisane reči uspevao da prodrma javnost i natera je na razmišljanje, ne štedeći nikoga.
Televizijski junak - Od Nikole Kalabića do Žarka Popare
Široj javnosti, Zoran Rankić je najpoznatiji po dve upečatljive uloge koje su postale deo kulturnog nasleđa Srbije. Prva je uloga Nikole Kalabića u televizijskoj seriji "Poslednji čin", gde je kroz lik kontroverznog istorijskog aktera maestralno prikazao složenost ljudske sudbine u vihoru Drugog svetskog rata.
Njegova interpretacija Kalabića i danas izaziva polemike, jer je na sceni oživeo ličnost koja i dalje izaziva podeljena mišljenja u javnosti.
Ipak, najšira publika pamti ga kao Žarka Poparu, večitog manipulatora, špekulanta i "sitnog prevaranta" iz kultne serije "Srećni ljudi".Lik Žarka Popare postao je jedan od simbola tranzicionog društva devedesetih godina, a Rankićeva glumačka izvedba donela mu je status jednog od najprepoznatljivijih TV lica te epohe.
Njegova replika „Nije sve tako crno“ ostala je urezana u sećanje mnogih gledalaca, a Popara je postao sinonim za snalažljivog, ali moralno posrnulog "malog čoveka" iz perioda društvene krize.
Uloga Nikole Kalabića prekretnica
Zoran Rankić započeo je svoju glumačku karijeru u Narodnom pozorištu u Sarajevu, gde je bio član do 1960. godine. Nakon toga prelazi u Savremeno pozorište u Beogradu, gde je tokom narednih decenija odigrao više od 50 predstava, često nastupajući uz glumicu Ljiljanu Lašić.
Na televiziji je debitovao 1962. godine u filmu "Sektor D", a narednih godina pojavljuje se u serijama "Šest svečanih pozivnica" i filmovima "Voz koji nosi naočare" i "Afera Sent Fijakr". Tokom 70-ih glumi u TV filmovima "Sedam pisara", "Klopka za generala", "Peta kolona", "Zakletva" i "Obešenjak". Zapažena je i njegova uloga Vase Pelagića u dokumentarcu "Čovek buna" iz 1976. godine.
Prava prekretnica u njegovoj karijeri bila je uloga Nikole Kalabića u seriji "Poslednji čin" (1982). Iako je prvobitno trebalo da ga igraju Bata Živojinović ili Dragomir Bojanić Gidra, reditelj Sava Mrmak odlučuje da ulogu poveri Rankiću, što se pokazalo kao ključni trenutak njegove karijere. Uloga je izazvala kontroverze, a Rankić je tvrdio da je zbog nje bio uskraćen za Oktobarsku nagradu.
Iste godine igra istražnog sudiju Miodraga Stamatovića u seriji "Španac", a 1984. tumači ulogu Radomira Čarapića, zamenika upravnika logora, u seriji "Banjica". Tokom 80-ih, glumi i generala Ljubu Novakovića u seriji "Misija majora Athertona", kao i doktora Ivana Šubašića u seriji "Odlazak ratnika, povratak maršala".
Krajem 80-ih tumači lik Blagoja Neškovića u seriji "Četrdeset osma – Zavera i izdaja" i Tomu Milinovića "Topolivca" u seriji "Jastuk groba mog" (1991). U filmu "Smrt gospođe ministarke" igra Čvrgu, a 1993. dolazi njegova najpoznatija i najvoljenija uloga – Žarko Popara u seriji "Srećni ljudi".
Lik Popare postao je simbol snalažljivog i manipulativnog čoveka iz doba tranzicije.
Posle duže pauze, vraća se televizijskim ulogama 2006. godine, kada igra Caneta UDBAša u seriji "Ljubav, navika, panika", sudiju Rakočevića u "Beloj lađi", i Miodraga u serijama "Agencija za S.I.S." i "KafaniCA blizu SIS-a". Njegova poslednja značajnija uloga bila je lik Tomića u seriji "Moj rođak sa sela" 2008. godine.
Reditelj, pisac, pesnik i aforističar
Pored glumačkog angažmana, Zoran Rankić je bio aktivan i u književnosti.
Pisao je drame, aforizme, satirične priče i poeziju, pokazujući da je umetnost za njega bila mnogo više od glumačkog izraza. Njegov satiričan stil često je bio oštar, a aforizmi koje je pisao odražavali su kritiku političkih i društvenih anomalija.
Kao reditelj, Rankić je postavio nekoliko predstava koje su ostale upamćene po kvalitetu i inovativnosti, dok je kao pesnik uneo nežniju dimenziju u svoj stvaralački opus. Njegove pesme bile su lirske refleksije o prolaznosti života i umetničkoj potrazi za smislom, što je, na neki način, bio i odraz njegovog pogleda na svet.
Sećanje koje ne bledi
Pet godina nakon njegovog odlaska, kolege, porodica i publika sećaju se Zorana Rankića kao čoveka sa stavom, umetnika bez kompromisa i glumca koji je uvek ostavljao "poslednji čin" za svoju publiku.
Njegovo delo živi kroz bezbroj televizijskih repriza, a njegov glas odjekuje sa malih ekrana u svakoj novoj reprizi "Srećnih ljudi".
Beogradsko dramsko pozorište, čiji je bio stub, svake godine odaje počast njegovom radu i doprinosu srpskoj umetnosti. Njegova porodica, prijatelji i poštovaoci njegovog rada često ističu njegovu skromnost, principijelnost i nepokolebljivi duh, zbog čega je ostao omiljen među kolegama.
Zoran Rankić – Glas vremena, glas naroda
Zoran Rankić nije bio samo glumac – on je bio i glas epohe. Njegove uloge obeležile su turbulentna vremena, a njegov lik Žarka Popare postao je simbol mentaliteta ljudi devedesetih godina u Srbiji.
Njegov rad i dalje je aktuelan, jer likovi koje je tumačio i danas odražavaju univerzalne ljudske osobine – borbu za opstanak, moralne dileme i snalažljivost u teškim vremenima.
Pet godina kasnije, sećanje na njega ne bledi. Njegova dela i likovi nastavljaju da žive u našim sećanjima, a ime Zorana Rankića ostaće upisano zlatnim slovima u anale srpske kulture.
"Nije sve tako crno", govorio je Žarko Popara, a Zoran Rankić nam je svojim delima pokazao da je umetnost uvek svetlost koja obasjava najmračnija vremena."
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari