U zmajevom gnezdu: Život i nasleđe najveće ikone borilačkih veština (FOTO/VIDEO)
U Holivudu je dobio prvu veću priliku u seriji "Zeleni stršljen", ali je brzo shvatio da želi više – ne samo nove uloge, već i šansu da svetu predstavi borilačke veštine kao umetničku formu i filozofiju
Pre tačno 84 godine, 27. novembra 1940. godine u San Francisku rodio se Brus Li (Li Jun-fan), čovek koji će zauvek promeniti percepciju borilačkih veština i akcione kinematografije. Njegov život, iako tragično kratak, bio je prepun inovacija, posvećenosti i filozofije koja i danas inspiriše milione.
Od malog feniksa do malog zmaja
Brus Li je rođen u Kineskoj četvrti San Franciska tokom turneje njegovog oca, izvođača kineske opere. Njegovo kantonsko ime po rođenju bilo je Li Jun-fan, što znači „vratiti se ponovo“. Majka mu je ovo ime dala u nadi da će se porodica jednog dana vratiti u Sjedinjene Države. Međutim, iz sujevjerja mu je dala i žensko ime Sai-fon („mali feniks“), kako bi ga zaštitila od loše sreće.
Njegovo englesko ime „Brus“ poteklo je od bolničkog lekara dr Mari Glover, dok su mu tokom života dodeljena još tri kineska imena: Li Juensin (porodično ime), Li Juenđen (koje je koristio tokom školovanja u La Sal koledžu) i Li Sjaolung („mali zmaj“), ime po kojem će ga svet pamtiti.
Uspon zmaja
Li je detinjstvo proveo u Hongkongu, gde se prvi put susreo s borilačkim veštinama, glumom i plesom. Već kao dete je bio pred kamerama, a tokom mladosti usavršavao je kung-fu, posebno wing chun stil. Povratak u SAD doneo mu je priliku da spoji ove strasti.
U Holivudu je dobio prvu veću priliku u seriji Zeleni stršljen, ali je brzo shvatio da želi više – ne samo nove uloge, već i šansu da svetu predstavi borilačke veštine kao umetničku formu i filozofiju.
Njegovi filmovi, kao što su U zmajevom gnezdu, Na zmajevom putu, Veliki gazda, Pesnica gneva i posthumno završeni Igra smrti, redefinisali su akcioni žanr i doneli mu svetsku slavu.
Jedinstvene sposobnosti
Brus Li je bio poznat po neverovatnim fizičkim sposobnostima koje su ga izdvajale od svih drugih boraca njegovog vremena. Njegov udarac sa udaljenosti od 90 centimetara postizao je neverovatnu brzinu od samo pet stotinki sekunde. Bio je u stanju da radi sklekove na jednoj ruci oslanjajući se samo na dva prsta, a jednim sajdkikom (udarac sa strane) mogao je da probije vreću tešku 70 kilograma.
Još jedan od njegovih zadivljujućih podviga bila je veština da baca zrna pirinča u vazduh i zatim ih hvata u letu koristeći štapiće za jelo.
Uz to, Brus je imao toliko jaku snagu u prstima da je mogao da probije neotvorenu konzervu koka-kole – i to u vreme kada su se konzerve pravile od čelika, znatno tvrđeg od današnjeg aluminijuma. Ovi podvizi su samo delić onoga što je činilo Lija legendom borilačkih veština i fizičke spremnosti.
Filozofija i telo kao oružje
Brus Li nije bio samo borac, već i filozof. Njegova poznata izreka Budi kao voda predstavlja suštinu njegove životne filozofije: fleksibilnost, prilagodljivost i moć da se prevaziđu prepreke. Bio je duboko posvećen razvoju tela kao oruđa – brzine, moći i snage – bez nepotrebne mase.
Pristup treningu i ishrani
Brus Li je smatrao da mnogi borci zanemaruju fizičku spremu u korist tehnike. Njegov trening je uključivao osnovne vežbe snage, kardio i specifične vežbe za trbušnjake. Svoje telo je održavao na nivou telesne masti od 1,4 odsto, što je daleko ispod proseka čak i za vrhunske sportiste.
Ishrana mu je bila jednako disciplinovana: visokoproteinski napici, sveži sokovi i minimalan unos ugljenih hidrata. Smatrao je da hrana treba da bude gorivo za telo i prilagođavao je ishranu svakodnevnim potrebama. Njegov pristup zdravlju i treniranju bio je ispred tadašnjeg vremena i do danas ostaje inspiracija.
Svoju verziju kung-fua nazvao je džun fan gung-fu, što u prevodu znači „Brus Lijev kung-fu“. Ova tehnika bila je njegov lični pristup ving čunu, tradicionalnoj borilačkoj veštini.
U Sijetlu je Brus podučavao prijatelje, a među prvim učenicima bio je džudoka Džesi Glover, koji je kasnije nastavio da prenosi neke od Lijevih ranih tehnika. Njegov prvi zvanični saradnik i instruktor bio je Taki Kimura, koji je postao ključan u širenju Lijevog učenja i filozofije. Kimura je nastavio da podučava druge čak i posle Brusove smrti.
Brus je 1960. godine u Sijetlu otvorio svoju prvu školu borilačkih veština pod nazivom Institut "Džun fan gung-fu".
Godine 1964. Brus je napustio koledž i preselio se u Oukland, gde je živeo sa poznatim kineskim majstorom borilačkih veština Džejmsom Jimom Lijem, koji je bio dvadeset godina stariji od njega. Zajedno su otvorili drugi studio "Džun fan gung-fu" u Ouklandu.
Čak Noris o prijatelju i legendi
Iako su na filmu često igrali protivnike, u stvarnom životu Čak Noris i Brus Li delili su duboko poštovanje i prijateljstvo. Njihova legendarna borba u filmu "Na zmajevom putu" ostala je upamćena kao jedna od najupečatljivijih scena u istoriji akcionog filma, ali iza kulisa, Noris je često govorio o Liju s velikim divljenjem. U intervjuima, Noris je isticao Brusovu snagu, brzinu i otvorenost prema učenju, ali i njegovu harizmu i humor.
Ovo su neki od Norisovih citata koji svedoče o veličini Brusa Lija:
„Istina je da je Li bio zastrašujući protivnik sa izvajanim telom i tehnikom. U potpunosti sam uživao u sparingu i vremenu provedenom s njim“, rekao je Čak Noris. Glumac i sportista je nastavio: „Bio je jednako harizmatičan i srdačan u ringu i kod kuće, kao što je bio na filmu. Njegovo samopouzdanje i duhovitost bili su zapanjujući, a ponekad čak i obeshrabrujući za druge... Li je bio munjevito brz, izuzetno okretan i neverovatno snažan za svoju veličinu.“
Noris, koji je više puta sparingovao sa ovom ikonom kulture sredine 20. veka, dobro je razumeo Brusov stil borbe i detaljno ga opisao u intervjuu za Physical Arts.
„Bio je veoma brz“, objasnio je Noris, dodajući: „Učio je od svih i imao je veoma otvoren um. Brus nikada nije verovao da postoji samo jedan stil ili da je jedan stil najbolji. Smatrao je da svaki stil ima svoje prednosti i mane, a ono što je želeo jeste da pronađe prednosti i iskoristi ih.“
Džejms Li je bio presudan za Brusovu karijeru, jer ga je upoznao sa Edom Parkerom, američkim majstorom borilačkih veština i organizatorom Long Bič međunarodnog prvenstva u karateu. Na ovom događaju Brus Li je demonstracijama svojih veština zadivio publiku, a upravo na tom mestu privukao je pažnju Holivuda i započeo svoj put ka svetskoj slavi.
Nasleđe večnog zmaja
Brus Li je preminuo 20. jula 1973. godine, u 33. godini, ali njegova priča nije završena.
Njegov sin, Brandon Li, tragično je preminuo 1993. godine tokom snimanja filma "Vrana", što je dodalo težinu porodičnoj tragediji.
Ipak, Brusov uticaj nastavlja da živi – njegovi filmovi, filozofija i posvećenost promenili su ne samo film i borilačke veštine, već i način na koji ljudi širom sveta razmišljaju o granicama ljudskog tela i duha.
Nova teorija o smrti
Zvanični rezultati obdukcije legendarnog Brusa Lija, koji je preminuo 20. jula 1973. godine u 32. godini, pokazali su da je uzrok smrti cerebralni edem – otok mozga izazvan reakcijom na lekove protiv bolova. Ovaj nalaz potvrdila je i policijska istraga, koja je smrt proglasila nesrećnim slučajem.
Međutim, tokom decenija, mnogi su spekulisali o pravom uzroku njegove iznenadne smrti. Teorije su se kretale od toplotnog udara izazvanog napornim treninzima u sparnim uslovima, preko fatalne alergijske reakcije na kanabis, do mnogo mračnijih priča o atentatu kineskih gangstera ili tajnim zavereničkim planovima konkurencije.
Najnovija teorija, međutim, donosi potpuno drugačiju perspektivu. Prema istraživačima čiji je rad objavljen u The Clinical Kidney Journal, Brus Li je možda umro od hiponatremije – stanja izazvanog niskim nivoom natrijuma u krvi. Uzrok? Prekomeran unos vode. Istraživači su naglasili da je Li bio poznat po tome što je pio velike količine tečnosti, što je dodatno potvrđeno izjavama njegove supruge, koja je navela da je u to vreme bio na specifičnoj dijeti bogatoj tečnostima, uključujući sokove od jabuke i šargarepe.
„Smatramo da je nesposobnost njegovih bubrega da izluče višak vode uzrok njegove smrti. Količina vode koju je uneo u organizam bila je znatno veća nego što bubrezi mogu da procesuiraju,“ piše u istraživanju.
Dodaje se da je Li na dan smrti pušio kanabis, koji je poznat po tome da pojačava žeđ.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari