Dobro došli u carstvo prašine: Izložba "Tišina bliskosti" vas vodi u mističan svet koji je ljudskom oku nevidljiv (FOTO)
Eksponati, prostorne i zidne instalacije, tepisi i video radovi, tematski su grupisani u okviru dve izdvojene celine označene kao "Tama" i "Svetlost"
U Glavnoj galeriji Muzeja primenjene umetnosti otvorena je izložba „Tišina bliskosti“ Dragane Dražović Ilić, koja je posebno osmišljena za Salon savremene primenjene umetnosti, i nadovezuje se na Draganina višegodišnja studiozna istraživanja prašine kao kompleksnog fenomena, koja su rezultirala doktorskom disertacijom "Sublimacija reminiscencije", kao i serijom umetničkih kreacija nastalih paralelno tokom procesa.
Prag za ulaz u mistično
„Ulazeći u eksperimente i tražeći načine da različitim mikroskopskim sočivima beleži svet prašine, umetnica dobija vizuelne predstave na granici apstrakcije i predmetnosti, tj. slike koje sadrže oba kvaliteta. Te, u ljudskoj percepciji nelagodno neodređene predstave, mogu biti prag za ulaz u „mistično” - ljudskom čulu vida nevidljivo, a viđeno posredstvom uvećavajućih sočiva, samo zahvaljujući radoznalosti, naslućivanju ili veri u njegovo postojanje. S druge strane, taloženjem tih najsitnijih, nevidljivih delova stvaraju se ljudskom oku vidljivi nanosi / sedimenti, a procesi kretanja, grupisanja i taloženja nalikuju odnosu jedinke i društvenog tela, pojedinačnog i mnoštva", naglasila je Marija Radoš u tekstu kataloga i dodala:
"Umetničko istraživanje Dragane Dražović Ilić je rizomsko kretanje kroz materiju. Interdisciplinarno, intuitivno grananje koje vezuje život i kreacije konstantnim „ogledanjem” i međusobnim potvrđivanjem sadržaja. Njen rad ima kvalitet naučne metodologije, umetničkog dela i intimnog dnevnika misli. Istraživanje je autentično jer je povezano sa iskustvom života i nema trasiran put, već se kreće logikom koja samu sebe konstituiše.
Rezultati istraživanja inspirišu, iniciraju i uvlače se u dalje procese. Istraživački i stvaralački procesi se organski prožimaju. Teorijska zapažanja i uvidi prate multimedijalni umetnički opus. Sve te niti umetnica upliće u sveobuhvatno jedinstvo, a sama metodologija i pristup su armatura kognitivno-intuitivnog kretanja. Blaga pomeranja prave stalnu dinamiku tog tkanja - za sagledavanje iskustva života primenjuje umetnički otklon, povratno, inspiracije i analogije iz života vraća u umetničke kreacije. Kontinuiranim radom na temi generisala je plodan stvaralački univerzum sa sopstvenom gravitacijom, koja sve aspekte drži u jedinstvu."
Tama i Svetlost
Predstavljajući koncept postavke, kustoskinja Bojana Popović je istakla:
- Eksponati na izložbi, prostorne i zidne instalacije, tepisi i video radovi, tematski su grupisani u okviru dve izdvojene celine označene kao "Tama" i "Svetlost". Posetilac u tami nailazi na samu strukturu prašine, čija čudesna lepota osvaja sa fotografija dobijenih metodom skenirajuće elektronske mikroskopije i digitalnog mikroskopa, kao i na ostavrenja čiji je gradivni materijal sam tekstilni uzorak prašine.
U svetlom delu postavke, izložena su dela kojima autorka sagledava prašinu kao svojevrsno skladište sećanja (to je i naziv jednog od radova), a u kontekstu vekovnih uverenja o postojanju osnovnih gradivnih elemenata svih oblika života - zemlje, vode, vatre, vazduha i sveprožimajuće energije."
Tokom trajanja izložbe biće organizovana dva javna vođenja sa umetnicom i kustoskinjom, u subotu, 12. i 19. oktobra u 13 sati.
Izložba je otvorena do 25. oktobra, svakim danom osim nedelje, od 11 do 19 časova.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari