aktuelno

"Seksualno vaspitanje" na 58. Bitefu: Evo šta još možete da vidite na našem najznačajnijem pozorišnom festivalu (FOTO/VIDEO)

08.08.2024

09:45

0

Biće u znaku predavanja-performansa čije su teme reproduktivna prava, rodni i radni identiteti, kao i druga pitanja

"Seksualno vaspitanje" na 58. Bitefu: Evo šta još možete da vidite na našem najznačajnijem pozorišnom festivalu (FOTO/VIDEO)
Predstava "Budućnost" - Copyright Dragana Udovičić

Regionalne i domaće produkcije na ovogodišnjem Bitefu, koji se održava od 25. septembra do 4. oktobra u Beogradu, biće u znaku predavanja-performansa čije su teme reproduktivna prava, rodni i radni identiteti, kao i druga pitanja koja će obeležiti našu budućnost.  

Promo/Nada Žgank
 

Pedeset osmo izdanje festivala, čiji je generalni sponzor 1664 Blanc, održava se pod sloganom „Lepota (ne)će spasiti svet”.

„Seksualno vaspitanje II: Borba”

Sa nekoliko regionalnih i dve domaće produkcije u glavnom programu, glasovi regiona hrabro će preispitati sve ono što smo naučili kada su u pitanju seksualno obrazovanje, rodne perspektive, identitetska obeležja, kao i naš odnos prema prirodi.  

Promo/Nada Žgank
 

Jedno od tri predavanja-performansa koji predstavljaju posebnu celinu u okviru glavnog programa festivala jeste „Seksualno vaspitanje II: Borba” mlade slovenačke rediteljke Tjaše Črnigoj u koprodukciji Nove Pošte (Slovensko mladinsko gledališče, Maska Ljubljana) i Mesta Žensk.

Ovo predavanje-performans bavi se temom borbe za reproduktivna prava u posleratnoj Jugoslaviji, istovremeno nas informišući o današnjem kontekstu koji definiše ovu temu.  

Dve izvođačice nas na ubedljiv, osnažujući i često duhovit način vode kroz uzbudljivu istoriju ove borbe i njene predvodnice u Sloveniji – Vide Tomšič, učesnice Narodnooslobodilačke borbe, narodne heroine, predsednice Narodne skupštine Republike Slovenije, predsednice AFŽ-a, revolucionarke i feministkinje, jedne od najzaslužnijih žena za to što je Jugoslavija baštinila progresivne prakse u pogledu reproduktivnih prava koja danas, čak i u nominalno najprogresivnijim delovima sveta, iako su davno izborena, nažalost nisu garantovana.

Anksiozna dramaturškinja, trudi se da savlada sopstveni unutarnji nemir

„This is my truth, tell me yours” još jedno je od predavanja-performansa u programu ovogodišnjeg festivala, iza kog stoje Centar za dramsku umjetnost Zagreb (Hrvatska) i organizacija Via negativa i Mesto žensk iz Ljubljane (Slovenija).

Promo/Jasna Žmak
 

Autorka Jasna Žmak bavi se odnosom prema umetničkom polju sopstvenog stvaranja - dramaturgiji.

Ova anksiozna dramaturškinja, sama na sceni, trudi se da savlada sopstveni unutarnji nemir pripovedajući nam sa scene hrabro i duhovito o pozorišnom procesu iz kog je dobila tinitus, ali istovremeno ispitujući teme mizoginije, rada u kulturi i homofobije kako kroz sopstveno autorsko iskustvo, tako i u širem kontekstu izvođačkih umetnosti uopšte.

Jasna Žmak izvešće predstavu „this is my truth, tell me yours” u dva termina – 30. septembra i 1. oktobra sa početkom u 18 časova – na sceni Bitef teatra.  

Predavanje-performans

Ovogodišnji program Bitefa čine i dve domaće produkcije, od kojih je jedna „Pravićemo nešto o ratu, rodu i slobodi, zvaće se: Šta bi rekla Čelsi meni” autora i izvođača Irene Ristić i Đorđa Živadinovića Grgura.

U pitanju je još jedan od radova koji na ovogodišnjem festivalu u fokus stavljaju format predavanje-performans, ali koji odlazi dalje od toga jer istovremeno predstavlja svojevrsni pozorišni pretres inspirisan američkom uzbunjivačicom Čelsi Mening, transrodnom ženom i bivšom obaveštajkom američke vojske.

Dodatna zanimljivost ovog pretresa jeste i saradnja sa studentima arhitekture koji su, zajedno sa autorima, promišljali izgled prostora u kojima se Mening nalazila u ključnim trenucima svog poduhvata uzbunjivanja o ratnim zločinima američke vojske. Osim toga, specifičnost ovog izvođenja leži u tome što se publika opredeljuje između toga da bude posmatrač iza scene (ponekad i doslovno iza zavese) i toga da aktivno učestvuje u pretresu i time, u nekoj vrsti koautorstva, svojim uvidima, delovanjem i promišljanjima doprinosi razvoju ove uzbudljive i važne priče.

„Pravićemo nešto o ratu, rodu i slobodi, zvaće se: Šta bi rekla Čelsi meni” na programu Bitefa biće 28. i 29. septembra u terminima od 17 i 20 časova, a izvodiće se u Galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda.

"Budućnost"

Predstava „Budućnost” Žige Divjaka u koprodukciji Beogradskog dramskog pozorišta i Mestnog gledališča ljubljanskog još jedna je domaća produkcija u ovogodišnjem glavnom programu festivala.

Slovenački reditelj, kog je publika 56. Bitefa upoznala predstavom „Krize”, nastavlja da istražuje distopijske vizije sveta svojstvene njegovoj autorskoj poetici, ali ovog puta pomerajući fokus sa antropocentrične perspektive na neljudska iskustva.

Dragana Udovičić
 

Ova gotovo neverbalna predstava upečatljive estetike priča priču o susretu ptica sa otpadom koji ljudi ostavljaju za sobom. Divjak istražuje destruktivne uticaje kapitalizma i konzumerizma na prirodni svet, kreirajući dirljivu predstavu koja nas podstiče na hitno preispitivanje sopstvenog odnosa prema prirodi.

Predstava „Budućnost” biće izvedena na Sceni „Olivera i Rade Marković“ Beogradskog dramskog pozorišta 30. septembra, sa početkom u 20 časova.

Dragana Udovičić
 

Pokrovitelji festivala su Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture Republike Srbije. Generalni sponzor 58. Bitefa je 1664 Blanc, koji je prepoznao značaj festivala kao kulturne manifestacije i doprinosi njenom uspehu. Tradicionalno, podršku festivalu pružili su i Gete Institut, Francuski institut i Delegacija Evropske unije. Partner i prijatelj Bitefa je i New Moment New Ideas Company, kreativna agencija festivala. Partneri festivala i ove godine su Generali osiguranje Srbija, Erste Bank a.d. Novi Sad, kao i Coca-Cola Hellenic Srbija.

Bonus video:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike