Entoni Hopkins u potresnoj priči o "britanskom Šindleru": 50 godina krio da je od smrti spasao više od 600 dece (FOTO)

27.09.2022

12:01

0

Ono što je Nikolas Vinton bio u Engleskoj, to je u Jugoslaviji bila Diana Budisavljević

Entoni Hopkins u potresnoj priči o "britanskom Šindleru": 50 godina krio da je od smrti spasao više od 600 dece (FOTO)
profimedia-0674095339 - Copyright Profimedia

Slavni i neumorni Entoni Hopkins (84) počeo je sa snimanjem novog filma. Hopkins je u utorak prvi put primećen na snimanju nove drame o holokaustu "Jedan život" u Pineru.

U novom filmu igra ser Nikolasa Vintona, prozvanog "britanski Šindler" jer je spasao 669 dece u Čehoslovačkoj od nacista 1939. tokom Drugog svetskog rata.

Glumac Džoni Flin, koji je igrao Dejvida Bouvija u "Zvezdanoj prašini", igraće mlađeg Vintona, koji je 1938. imao 29 godina.

Helena Bonam Karter na snimanju filma "Jedan život" Profimedia
 

U međuvremenu, Helena Bonam Karter će igrati Vintonovu majku Babi Vinton, koja je bila nemačko-jevrejskog porekla, ali se sa suprugom nastanila u severozapadnom Londonu.

Rođen u Londonu 1909. godine od roditelja nemačkog jevrejskog porekla, Vinton je odgajan kao hrišćanin. Bio je 29-godišnji službenik na Londonskoj berzi kada ga je prijatelj kontaktirao i rekao mu da otkaže skijaški odmor koji su planirali krajem 1938. i da umesto toga otputuje u Čehoslovačku.

Užasnut tretmanom Jevreja pod nacističkom okupacijom, krenuo je u organizovanje osam evakuacija ugrožene dece u vozu češkog Kindertransporta.

Snimanje filma "Jedan život" u Londonu Profimedia
 

Oglasio se u novinama za hraniteljske domove, organizovao boravišne dozvole od imigracione kancelarije u Velikoj Britaniji i ubedio Nemce da puste decu. Preko Britanskog komiteta za izbeglice iz Čehoslovačke (BCRC) radio je danonoćno kako bi pronašao britanske porodice spremne da ulože tada veliku sumu od 50 funti i pristanu da brinu o deci do 17. godine.

U mesecima pre izbijanja Drugog svetskog rata, osam vozova je prevozilo decu kroz Nemačku u Britaniju.

Sir Nikolas je najviše žalio što je poslednji voz od 250 dece, koji je trebalo da krene početkom septembra 1939. godine, sprečen da krene kada je napadnuta Poljska. Veruje se da su svi poginuli zajedno sa 1,1 milion čeških Jevreja u Aušvicu.

Profimedia
 

Iako je mnogo više dece spaseno iz Berlina i Beča, Vinton je radio gotovo sam.

Ono što je Nikolas Vinton bio u Britaniji, to je u Jugoslaviji bila Diana Budisavljević, koja je tokom Drugog svetskog rata takođe spasila mnogu decu od smrti i koncentracionih logora.

Vinton je pola veka ćutao o svojim podvizima - tajna njegovih nesebičnih napora je bila neotkrivena sve do 1988. godine kada je supruga Grete na tavanu pronašla staru aktovku u kojoj se nalazio spomenar i u njemu spiskovi dece, imena njihovih roditelja i porodica. koji im je dao dom.

"Jedan život", koji snima BBC Films zajedno sa kompanijom See-Saw Films, ponovo će stvoriti nezaboravne scene kada je Ester Rancen spojila Nikolasa sa nekim od izbeglica čije je živote spasao, u scenama punim suza tokom emisije ​​"To je život" iz 1988. godine.

Nikolas Vinton Profimedia
 

Nikolas nije znao da publiku čine deca ili unuci ljudi koje je on spasao, a koji su uglavnom bila jevrejska deca.

Godine 2003. Nikolas je dobio nagradu Ponos Britanije za životno delo i tokom života je prikupio više od milion funti. Primajući nagradu, ponizno je rekao: "Da biste izvršili dobro delo, morate imati priliku - a ja sam je na sreću imao"

Preminuo je 2015. godine u 106. godini.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Telegraf.rs

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike