Muzej SPC: Riznica koja čuva srpske svetinje još iz vremena Svetog Save (FOTO)
Posetioci imaju retku priliku da vide tri prestona krsta koja su stajala na časnoj trpezi manastira Pećka patrijaršija
Muzej Srpske pravoslavne crkve (SPC) spada u naše najznačajnije muzeje, koji sa oko 800 eksponata u stalnoj postavci i oko 40.000 u depou, svedoči o remek delima srpske crkvene umetnosti i čuva tradiciju drevnih manastirskih i crkvenih riznica još od vremena Svetog Save.
Vaskršnji praznici prilika su za podsećanje na delatnost muzeja smeštenog u delu zdanja Patrijaršije u Beogradu, koji je nakon početnih ideja sredinom 19. veka konačno osnovan 1927. godine, a od 1954. je otvoren za javnost.
- Nama je velika radost da iznova (posetiocima) svedočimo istorijat muzeja, ali i konkretne priče o svakom predmetu u muzeju, jer svaki ima svoj put... Mi vas čekamo da ispričamo sve šta vas interesuje. I da to postaje tradicija, da se bar o velikim praznicima, jednom godišnje poseti muzej - rekla je Tanjugu kustoskinja Miljana Matić.
Ona je podsetila da je još Sveti Sava (oko1175-1236) u 21. glavi Studeničkog tipika bio propisao kako se treba odnositi prema crkvenim starinama.
"Neizmenjen želim da bude imetak sveštenih sasuda i ikona, i zavesa, i knjiga i ostalog sveg imetka crkvenog. Ne samo da neizmenjen bude već i da se otud ne pokreće, i ni od koga nikada od bilo kog dela ne uzima", kaže se između ostalog u tipiku.
Od brojnih remek dela srpske umetnosti srednjeg veka i svetinja u Muzeju SPC, Matić ističe povelju cara Dušana (oko1308-1355) manastiru Hilandaru iz 1348. godine i plaštanicu kralja Milutina (oko 1253-1321), sa kraja 13. i početkom 14. veka, koja je nastala za njegovu grobnu crkvu u manastiru Banjska na Kosovu i Metohji.
Plaštanica je platno sa izvezenim ili naslikanim Hristom neposredno posle skidanja sa krsta, a iznosi se u toku pojanja stihovnjih stihira na večernjem bogosluženju Velikog Petka i polaže se sa Jevanđeljem na sredinu hrama na poseban sto.
Milutinova plaštanica ima ktitorski natpis: "Pomeni Bože dušu raba svog Milutina Ureši".
Tu je i kivot Svetog kralja Stefana Dečanskog (1276-1331) nastao oko 1343. godine u kom je najpre bilo pohranjeno vladarevo telo, a izrađen je od orahovog drveta i bogato je pozlaćen.
Matić izdvaja i ikonu Zografa Longina (oko 1530-oko1610) sa predstavom Svetog kralja Dečanskog, zatim svete sasude izrađeni od zlata i srebra, kadionicu Svetog kralja iz Dečana, kao i brojni predmeti iz manastira Krke i Pećke patrijaršije.
U Muzeju SPC nalazi se i velika svetinja Dečanskog manastira - krst kralja i potonjeg cara Dušana, odnosno deo Časnog krsta Gospodnjeg kog je, pretpostavlja se, srpski vladar nosio oko vrata.
- Taj mali krst je ugrađen u pozniju celinu, zapravo inkorporiran u krst koji će stajati na časnoj trpezi u manastiru. U jednom istorijskom periodu je po blagoslovu dečanskog bratstva boravio preko noći u kućama odabranih Albanaca radi blagoslova i dobijanja potomstva - istakla je Matić.
Prema njenim rečima, posetioci Muzeja SPC imaju retku priliku da vide tri prestona krsta koja su stajala na časnoj trpezi manastira Pećka patrijaršija.
Tu su i izuzetno vredne ikone iz Dečana i Peći koje su u 16. i 17. veku radili neki od najznačajnih srpskih majstora tog razdoblja, poput Zografa Longina, Zografa Radula (oko1630-oko1690) i Andrije Raičevića (oko1610-posle 1673).
- Muzej poseduje najstariju mitru u Srba. Kao insignija mitropolita, episkopa i patrijaha je izuzetno značajan predmet. Nažalost, turbulentni istorijski događaji su srpskom narodu oduzeli mnoge značajne insignije i predmete, ali mi u muzeju imamo mitru iz 15. veka dar Katarine Branković (1418/9-1492) beogradskoj mitropoliji - istakla je Matić.
U Muzeju SPC se nalazi i čuvena "Pohvala knezu Lazaru" koju je monahinja Jefimija (oko1350-1405) izvezla kao kivot, odnosno pokrov za kovčeg srpskog vladara poginulog u Kosovskoj bici 1389. godine, a Matić napominje da je "manje poznato da je u ovim predmetom bila pokrivena odsečena Lazareva glava".
- Ne samo što se radi o vrhunskom delu crkvenog umetničkog veza - vezeno je čistom zlatnom niti na crvenoj atlas svili - reč je i o izvanredno značajnom proznom delu koje nosi izuzetno veliku i snažnu istorijsku poruku - podsetila je Matić.
Prema njenim rečima, iskustva sa posetiocima Muzeja SPC su "divna", od dece koja "veoma uzbuđeno posmatraju predmete i ushićeno prolaze kroz muzej, neretko i otpevaju nešto", preko stranaca koji ponekad ne razumeju šta je izloženo i postavljaju neočekivana pitanja, do verujućeg naroda.
Matić ističe i dolaske naših ljudi sa KiM "čije su suze često puta prolivene u hodnicima muzeja" gde se nalaze ikone iz miniranih crkava u selima poput Mušutišta ili Popovljana. Ikone su "čudom Božjim sačuvane jer su bile na konzervaciji".
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Kustoskinja ističe da je muzeja okrenuta i mlađim generacijama, studentima, učenicima osnovnih i srednjih škola, ali i stručnjacima koji dolaze da istražuju brojne rukopise koji su čuvaju, ali i vredne starine u stalnoj postavci muzeja, poput odore kneza Lazara (1329-1389).
Matić podseća da muzej danas ima i bogatu izdavačku delatnost i može se pohvaliti kapitalnim izdanjem "Srpska srednjovekovna vladarska i vlasteoska odeća" Bojana Popovića.
- U ime muzeja SPC želimo da čestitamo Vaskrs najradosniji praznik. Hristos vaskrese! Dobrodošli u Muzej SPC! - zaključila je Matić.
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari