Arkanov ubica stiže u aprilu? Deset godina iz zatvora u Južnoj Africi bori se protiv izručenja Srbiji

12.02.2021

20:06 >> 23:11

0

Autor: E. H.

Dobrosav Gavrić čitavu deceniju pokušava da dobije azil u Južnoj Africi kako bi izbegao izručenje u Srbiju gde ga čeka 35 godina robije

Arkanov ubica stiže u aprilu? Deset godina iz zatvora u Južnoj Africi bori se protiv izručenja Srbiji
Copyright Dobrosav Gavrić i Željko Ražnatović Arkan Profimedia/Printscreen

Pre deset godina, u martu 2011, Saša Kovačević, muškarac nepoznat javnosti, ranjen je u mafijaškom obračunu u Južnoj Africi. Ubrzo je otkriven njegov pravi identitet. Bio je to Dobrosav Gavrić (46), osuđeni za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana. Od tada počinje njegova borba da ga ne izruče Srbiji, a nakon čitave decenije provlačenja kroz razne sudove, konačna odluka biće doneta u aprilu ove godine!

Gavrić je 21. marta 2011. vozio obaveštajnog operativca i kralja noćnih klubova Sirila Beku kada je u predgrađu Kejptauna na njih pucao napadač sa motora. Beka je ubijen, a Kovačević ranjen. Od tog dana, Gavrić je punih deset godina zatvoren u Južnoj Africi. Pre mesec dana odbijena mu je još jedna molba da uz kauciju bude pušten na slobodu. I njegov prethodni zahtev takođe je odbijen, piše južnoafrički portal „Dailymaverick“.

Automobil kojim je upravljao Gavrić kada je ubijen Siril Beka Printscreen/Youtube

Sve vreme on se bori protiv izručenja Srbiji. Najpre je pokušao da putem pravnih procesa obezbedi status izbeglice u Južnoj Africi, ali nije uspeo. Pravne bitke vodio je skoro celu deceniju u Sudu za prekršaje u Kejptaunu, Višem sudu u Zapadnom Kejpu, Vrhovnom apelacionom sudu i Ustavnom sudu.

Gavrić je pokušavao da sudu prikaže da mu je u Srbiji ugrožen život. Tako je tokom jedne pravne bitke Višem sudu u Zapadnom Kejpu 2016. priložio dokumentaciju da je tokom prve tri godine suđenja za ubistvo Arkana držan u samici, jer se verovalo da će biti ubijen ako bude prebačen među ostale zatvorenike, među kojima je bilo puno „arkanovaca“. Kada je pušten iz pritvora, kako je tvrdio, postalo je jasno da ga Arkanovi saradnici žele mrtvog zbog čega pobegao iz Srbije.

Arkan pred ubistvo u Interkontinentalu Youtube/Printscreen

– Nabavio je pasoš Bosne i Hercegovine na ime Saša Kovačević i pobegao preko Hrvatske, Italije i Kube u Ekvador. Tu je ostao gotovo godinu dana – piše u sudskoj dokumentaciji, a prenosi „Dailymaverick“.

U Južnu Afriku stigao je 2007, a tri meseca kasnije pridružile su mu se supruga i dve ćerke. Sve vreme predstavljao se kao Saša Kovačević.

– Razlog zbog kojih je prikrivao svoj pravi identitet bio je to da se plašio da će se, čim neko sazna gde živi, on i njegova porodica naći na meti, jer je on u bekstvu, osumnjičen za ubistvo jednog od najozloglašenijih ljudi u Evropi – piše u sudskim dokumentima koje je priložio Gavrićev advokat.

Youtube/Printscreen

Gavrić sve vreme tvrdi da on nije puco u Arkana, iako je u Srbiji osuđen na 35 godina zatvora. Da bi izbegao povratak u Srbiju, više puta je pokušavao, ali nije uspeo da stekne izbeglički status. Tokom sudskog postupka, Gavrić je tvrdio da su njegovo krivično gonjenje, osuđujuća presuda i kazna bili politički motivisani i da se plaši za život ukoliko bi bio vraćen u Srbiju. Ipak, u januaru 2020. godine Sud za prekršaje u Kejptaunu presudio je da on može biti izručen.

– S obzirom na to da je Gavrić osuđen za krivično delo izručenja počinjeno u nadležnosti države s kojom je potpisan sporazum o ekstradiciji smatram da je on osoba koja može biti izručena Republici Srbije – piše u presudi.

Pročitajte još

Nakon toga je vraćen u zatvor dok konačnu reč o izručenju, prema važećem zakonu, ne da ministar pravde. Gavrić ni tada nije odustao, već je podneo još jednu žalbu na presudu i još jednu molbu da ga puste iz pritvora. Gavrić je u molbi za puštanje iz pritvora naveo svoje zdravstveno stanje, jer hoda uz pomoć štapa nakon ranjavanja, ali i potrebu da pomogne ženi da čuva decu. Naveo je i da neće bežati iz Južne Afrike jer je smatra novim domom svoje porodice. Međutim, sud mu nije poverovao.

– U potpunosti je razmotreno zdravstveno stanje podnosioca predstavke, kao i njegove porodične veze i imovina koju poseduje u ovoj zemlji. Pitanje je da li postoje nove činjenice koje je podnosilac predstavke pokazao i koje su dovoljno različitog karaktera da čine nove činjenice – piše u obrazloženju presude koja je doneta 14. januara ove godine.

– Ovaj sud utvrđuje da u ovoj prijavi nisu predstavljene nove činjenice i da rizik od bekstva podnosioca predstavke i izbegavanja njegovog izručenja Srbiji ostaje primarno pitanje i bilo bi pogrešno prihvatiti zahteva za kauciju – navodi se u presudi.

Ostaju bez ključnog svedoka

Nakon njegove žalbe, konačna tačka na Gavrićevu sudbinu trebalo bi da bude stavljena u aprilu. Južnoafrički mediji podsećaju da će izručenjem Gavrića Srbiji ova zemlja ostati bez ključnog svedoka ubistva Sirila Beke – jednog od najvažnijih likvidacija u podzemlju u Južnoj Africi, koje i dalje zvanično nerešeno.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike