"Nije ostalo mnogo do potpunog zatvaranja": Lončar tvrdi da je jedna mera rešenje za sve

26.11.2020

21:15 >> 21:20

0

Ministar zdravlja Srbije govorio je večeras o novim merama, epidemiološkoj situaciji u Srbiji i stanju u bolnicama

"Nije ostalo mnogo do potpunog zatvaranja": Lončar tvrdi da je jedna mera rešenje za sve
Copyright Tanjug/Sava Radovanović

Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar govorio je večeras o novim merama, epidemiološkoj situaciji u Srbiji i stanju u bolnicama.

– Narodna skupština je ogledalo građana. Naš cilj je da građanima kažemo istinu, kakva god da je ona, moraju da znaju istinu kakva god da je. Mi i do dan-danas ne znamo dovoljno o korona virusu. Dokazano je i činjenica je da su ovi brojevi direktno srazmerni našem ponašanju u vreme korona virusa. Ne postoji nijedna mera sem “stopa”, koji će dati najbolji rezultat – rekao je Lončar.

On je podsetio da je korona virus ušao u porodice, zbog čega je jedini lek “da izbegavamo kontakte”.

– Imate baku i deku koji se pridržavaju svih mera. Ali, imaju svoje unuke koji ne vode računa, izlaze, nemaju nikakav zdravstveni problem. Svi žive u istom dvorištu ili u jednoj kući. Opuste se na nekoliko minuta, dođu do bake i deke i traže džeparac bez maske. Tada prenesu virus baki i deki koji završe u bolnici, sa većim ili manjim komplikacijama – objasnio je kako se najčešće događa zaražavanje u porodicama.

Za sve pacijente, podvukao je, ima mesta, ali nije poznato da li će to biti u Beogradu ili u nekom drugom mestu u Srbiji.

Tanjug/Nikola Anđić

– U ovoj situaciji da neko kaže da neće da ide van Beograda jer je on iz Beograda, to je nedopustio, ali i to se dešava. Taj problem prave ljudima koji su heroji ovoga doba, od lekara do spremačica.

Na pitanje koliko smo daleko od situacije da neće biti mesta ni u nekom drugom gradu za hospitalizaciju pacijenata, ministar napominje da to zavisi od nas.

– Ne postoji zdravstveni sistem na svetu koji može da izdrži da se u kratkom roku zarazi veći deo države. A to se dešava – podvukao je Lončar.

Više od 2.300 obolelih zdravstvenih radnika

Ministar Lončar je rekao da je trenutno 2.340 zdravstvenih radnika obolelo, a od tog broja 62 njih se nalazi na bolničkom lečenju.

– Vi ne možete da zaustavite ili zabranite život. Mi možemo samo da utičemo na ljude da oni sami urade ono što treba da urade. Primera radi, ograničite radno vreme klubova i lokala, oni nađu rešenje: prave žurke i koncerte ranije, potom još ranije. Na kraju, rade ilegalno odnosno iznajmljuju kuće i tamo organizuju žurke. Ne možemo da utičemo na te koji to organizuju jer im je to tako u glavi, ali hoćemo da utičemo na ljude koji idu na ta mesta. Ako vas neko poziva, ne znači da treba da odete i da je bezbedno – objasnio je.

Tanjug/Nikola Anđić

Ministar je naglasio da inspektori danonoćno kontrolišu, ali da ne mogu da provere šta se dešava u svakoj kući.

O novim merama

Dr Predrag Kon je juče rekao da se kasnilo sa donošenjem restriktivnijih mera i da je medicinski deo Kriznog štaba predlagao nove mere još pre skoro tri nedelje. Lončar je rekao da su i druge države donosile jače mere, ali da one nisu dale rezultate.

– Jedina možda mera koja može da vam donese neki rezultat jeste da zatvorite sve.

Na pitanje koliko je vremena ostalo do putpunog zatvaranja, Lončar je rekao “ne mnogo” jer je “očigledno da se nove mere slabo poštuju”.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike