aktuelno

Izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja donose alko-brave: Evo šta je to i kako funkcioniše

26.03.2025

18:43

0

Poražavajuća statistika je da se danas u Srbiji svaki deveti život u saobraćajnoj nezgodi izgubi zbog vožnje pod dejstvom alkohola

Izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja donose alko-brave: Evo šta je to i kako funkcioniše
Copyright RINA

U okviru kampanje "U kola bez alkohola", koja ove godine nosi poruku "Volan nije za promile", Branko Stamatović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS) ukazao je na posledice vožnje pod dejstvom alkohola i između ostalog se osvrnuo na predlog ABS-a o mogućem uvođenju alko-brava u Zakon o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja, a koji bi trebalo da bude na snazi polovinom ove godine.

Poražavajuća statistika je da se danas u Srbiji svaki deveti život u saobraćajnoj nezgodi izgubi zbog vožnje pod dejstvom alkohola, otkrio je Stamatović na početku panel diskusije u okviru kampanje "U kola bez alkohola".

Faze alkoholisanosti vozača

Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja, Branko Stamatović, osvrnuo se i na različite faze alkoholisanosti koje se javljaju u zavisnosti od prisustva alkohola u organizmu. Ono što je karakteristično jeste da na granici od 0,8 do 1,2 promila alkohola u organizmu dolazi do pojave euforije koja s jedne strane izaziva pojačanu hrabrost, a s druge, izaziva usporene reakcije i sužava periferni vid.

"To jesu negativne posledice na samog vozača i tu nastaje problem", zaključio je Stamatović.

Šta kaže kaznena karta

Inače, na kaznenoj karti Agencije za bezbednost saobraćaja količina alkohola od 0,8 do 1,2 mg/ml predstavlja visoku alkoholisanost. Zaštitne mere koje se preduzimaju u tom slučaju kod vozača jesu:

isključenje 24 sata

zabrana upravljanja najmanje četiri meseci
novčana kazna u iznosi od 20.000 do 40.000 dinara
ili zatvorska kazna u trajanju od 30 dana, a koja zamenjuje novčanu
8 kaznenih poena

Da li su veće kazne najbolje rešenje

Kako je istakao Stamatović, ABS je radila jedno istraživanja gde se 75 odsto ispitanika izjasnilo da treba povećati kazne.

"Ali kazna sa druge strane je nešto što treba poslednje da dođe kako bi uticalo na promenu nekog ponašanja", dodao je.

Postavlja se pitanje da li su veće kazne u saobraćaju najbolje rešenje. Stamatović za "Blic" ističe da kazna jeste jedna vrsta prevencije.

"Kao što su nam i sami ispitanici rekli da smatraju da bi trebalo biti veće, to nas posebno ohrabruje. Naročito sa stručne strane takođe razmatramo uvođenje kazni kao većih represivnih mera i to je ono ka čemu će se sigurno ići", rekao je Stamatović za “Blic”.

S druge strane, kako dodaje direktor ABS, jako je važan preventivni rad i kroz preventivne aktivnosti ukazati na to zbog čega je određeno ponašanje dovodi u rizik i šta su štetne posledice.

"Jedino kombinacija prevencije sa represivnim merama daje najbolje rezultate", zaključio je.

Kako je ranije "Blic" pisao, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima je u pripremi, a jedan od predloga ABS jeste uvođenje alkobrava.

Šta su alko-brave

"Dosadašnja istraživanja i svi podaci nam govore da je taj neki povratak, zavisnost nešto što redovno čine. Veliki je broj njih koji je više puta dobio kaznene poene i kazne zbog toga što je vozio pod dejstvom alkohola i definitivno taj vid i način ponašanja se ponavlja. Ono što je svakako predlog Agencije za bezbednost saobraćaja, to je nešto što već postoji u Republici Srbiji", otkrio je Stamatović za "Blic".

Dodaje i da neke privatne kompanije u našoj zemlji već poseduju alko-brave u svojim vozilima.

"To jesu fizički uređaji koji podrazumevaju da se prvo izvrši alkotestiranje, pa nakon toga da se startuje automobil.

U predlozima izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja postoje različita rešenja

"U predlozima postoje i različita rešenja, da li je to zato što je imao neko imao jednu ili dve kazne zbog vožnje pod dejstvom alkohola ili izgubio vozačku dozvolu, ali svakako na ovaj način mi predlažemo da fizički onemogućimo nekoga ko upravlja motornim vozilom pod dejstvom alkohola i nećemo da dozvolimo da ih ponovo čini. Na taj način, to jeste jedan od predloga rešenja ovog "kulturološkog" fenomena u Srbiji, konzumiranje alkohola", otkrio je Stamatović za kraj.

Koje sve izmene će uvesti Zakon o bezbednosti saobraćaja i kakve će biti kazne pročitajte u našem odvojenom tekstu.

Stamatović je naglasio da se kampanja sprovodi kako preko društvenih mreža, tako i direktnim razgovorom sa građanima, većinski sa mladim osobama i posetama lokalnim samoupravama i pozvao sve zainteresovane građane i subjekte da dostave svoje predloge na mejl adresu zobs.predlozi@abs.gov.rs.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Blic

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike