Kazne paprene, ko ne plati može i u zatvor: Šest izmena zakona koje se tiču svakog građanina Srbije

10.11.2020

06:56 >> 08:43

0

Autor: A. Bulatović

O svemu će se diskutovati u petak, 13. novembra, u Skupštini Srbije

Kazne paprene, ko ne plati može i u zatvor: Šest izmena zakona koje se tiču svakog građanina Srbije
Copyright Tanjug / Dragan Kujundžić

Kršenje mera tokom pandemije korone pojedince će skupo da košta, a oni koji ne plate kaznu mogu da završe u zatvoru.

Ovakve mere mogu da budu donete nakon izmena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i Zakona o prekršajima, o kojima će se diskutovati u petak, 13. novembra, u Skupštini Srbije.

Očigledno da nekima propisane mere i svakodnevne molbe u borbi sa opakim virusom ne znače apsolutno ništa, pa će se o novinama koje bi  trebalo da se nađu u tim zakonima najviše govoriti.

Nove maske na tržištu: Sadrže srebro i zeolit, oko kojih se godinama lome koplja naučnika
Vazduh će biti zagađen toliko da ćemo videti šta udišemo, gradovi će biti hladni, a planine tople

Veći obuhvat nadležnih koji izriču kazne

Naime, kako su ovlašćenja za sprovođenje protivepidemijskih mera Kriznog štaba do sada imali samo republički sanitarni inspektori, kojih je veoma malo, posle ovih izmena zakona kažnjavanje će moći da vrše i komunalni milicajci i gradski komunalni inspektori.

To znači da će oni moći da sankcionišu svako nepridržavanje mera, i to od nepoštovanja fizičke distance, preko nenošenja zaštitne opreme, do nedostatka dezinfekcionih sredstava u kafićima, restoranima, klubovima…

Cilj ovih izmena zakona nije samo novčano kažnjavanje, već način da se stanovništvo natera da poštuje epidemiološke mere kako bi se sprečilo dalje širenje virusa.

Trenutno kazne za nepoštovanje mera mogu da izriču samo republički sanitarni inspektori, kojih na teritoriji cele Srbije ima svega 140, što je zaista malo, ako se uzme u obzir koliko posla ima.

Ako se ima u vidu da samo u Beogradu ima 370 komunalnih milicajaca i da su u prethodna tri meseca u akcijama kontrole mera učestvovala 53 različita gradska inspektora u prestonici, jasno je da će republički sanitarni inspektori dobiti veliko pojačanje.

Izmenama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, gradski komunalni inspektori i komunalni milicajci neće imati sva ovlašćenja sanitarnih inspektora, već samo ona koja ne zalaze u struku medicine.

Tačnije, sankcionisaće one prekršaje protivepidemioloških mera koji su vidljivi i okom laika. Primera radi, moći će da kažnjavaju i noćne klubove zbog organizovanja žurki gde je na prvi pogled jasno da niko ne nosi masku niti poštuje fizičku distancu.

Podsećamo, gradski inspektori trenutno mogu da kažnjavaju samo zbog nepoštovanja radnog vremena, i to na osnovu Zakona o ugostiteljstvu.

 

Foto:24sedam/Katarina Mihajlović

Kažnjavanje na licu mesta

Kada se izmene zakona usvoje u Skupštini, komunalni milicajac ili gradski komunalni inspektor (turistički, ekološki, tržišni…) moći će da napiše kaznu na licu mesta svakome ko ne poštuje propisane zaštitne mere.

Tako će dobiti ovlašćenja da napišu na licu mesta kaznu od 5.000 dinara svakome ko, recimo, u zatvorenom prostoru ne nosi masku ili ne poštuje propisanu fizičku distancu.

Prekšajni nalog funkcionisaće poput onog koji plaćamo i kod nepripisnog parkiranja – u roku od osam dana moći će da se plati pola kazne.

Precizira se i pojam kućnog karantina

U zakonu će takođe biti preciziran pojam kućnog karantina – rekla je, kako je objavljeno, zamenica sekretara Vlade Srbije i član radne grupe za imenu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti Tamara Stojčević.

Ona je naglasila da su ovo samo hitne izmene, ukazujući na to da ovaj zakon mora da bude usklađen s preporukama i pravilnicima Svetske zdravstvene organizacije.

Ko ne plati kaznu može i u zatvor

Ko dobije kaznu zbog nenošenja maske u zatvorenom prostoru, ima mogućnost da je plati odmah ili u roku od osam dana, ali upola manje (2.500 dinara), ili da podnese zahtev za sudsko odlučivanje u tom roku.

 

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

Ako osoba ne plati kaznu u roku od osam dana ili ne podnese zahtev za sudsko odlučivanje, u sud stiže konačan nalog na izvršenje. Takav nalog izvršava se tako što se obustavlja deo zarade preko poslodavca, blokira račun do naplate kazne ili se izrečena novčana kazna menja za rad u javnom interesu (osam sati rada u javnom interesu za 1.000 dinara) ili kaznu zatvora po principu jedan dan zatvora jednak kazni od 1.000 dinara.

Paprene kazne

Visina novčane kazne zavisi od toga da li je reč o fizičkom ili pravnom licu, preduzetnicima ili ovlašćenim licima u pravnom smislu.

  • 50.000-150.000 dinara za fizičko lice
  • 50.000-500.000 dinara za pravno lice
  • 50.000-150.000 dinara za ovlašćeno lice u pravnom licu
  • 50.000-150.000 dinara za preduzetnike

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike