Upozorenje stručnjaka: Vozač koji odbije test na alkohol ili drogu, računa se kao da je pijan i drogiran

25.01.2021

07:03 >> 08:53

0

Autor: R.M.

Profesor Milan Vujanić objasnio je zašto nema izgovora za korišćenje aparata za testiranje na drogu i alkohol

Upozorenje stručnjaka: Vozač koji odbije test na alkohol ili drogu, računa se kao da je pijan i drogiran
Copyright ATA Images

Ukoliko vozač prilikom kontrole saobraćajne policije odbije da se testira na narkotike ili alkohol, on time pristaje na to da je direktno prekršio pravilo o zabrani vožnje pod dejstvom ovih supstanci, kaže stručnjak za bezbednost saobraćaja i profesor Milan Vujanić.

Profesor Vujanić za “24sedam” objašnjava da aparati koje koristi saobraćajna policija nisu opasni za život i zdravlje, pa samim tim ne postoji nikakvo opravdanje da se vozač ne testira preko njih.

– Ako neko odbije uređaj onda direktno pristaje na to da je prekršio pravila. Jer duvati u uređaj za merenje alkohola ili droge nije štetno po zdravlje i niko ne može da odbije – kaže on.
Međutim, to nije slučaj kod vađenja krvi koje može da se odbije iz zdravstvenih razloga.

Foto: MUP

To može biti problem kod utvrđivanja prisustva narkotika u organizmu, jer uređaji koji mogu da registruju svaku vrstu droge su izuzetno skupi i srpska policija ih ima malo.

– Uređaji koje koristi saobraćajna policija ne mogu utvrditi sve vrste opijata na licu mesta, ali ako postoji sumnja vozač se vodi u medicinski centar gde se to utvrđuje posebnim postupcima – objasnio je Vujanić.

On objašnjava da presudnu ulogu kod pronalaženja vozača koji su drogirani ima saobraćajni policajac, tj. njegova procena na osnovu spoljnih oblika.

Foto: 24sedam/Katarina Mihajlović

– Recimo, kod čoveka koji je pod uticajem droge rašire se zenice što policajac može da primeti i obavi testiranje – objasnio je profesor.

Paprene kazne

Kazna za vozača koji je uhvaćen da vozi pod dejstvom opijata iznosi od 20.000 do 40.000 dinara, plus 6 meseci zabrane upravljanja vozilom i 8 kaznenih poena.

Ali, za razliku od alkohola, kod droga je specifična situacija jer, kako kaže Vujanić, ostaci nekih u organizmu budu i čitav mesec.

– Ako je neko koristio drogu pre 30 dana može imati ostatke u krvi, ali on u trenutku kad se testira nije pod uticajem droge. Svi koji koriste narkotike dobro su upućeni u ove stvari, ali i policija s obzirom da to nije redak slučaj i ima dovoljno prakse – zaključio je Vujanić.

Istovremeno, Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja nedavno je ukazao da pripadnici Uprave saobraćajne policije od Nove godine mogu redovno da kontrolišu vozače, ukoliko postoji sumnja da su pod dejstvom narkotika.

Pročitajte još
– Kontrola vozača pod dejstvom narkotika i ostalih psihoaktivnih supstanci je ranije bila kampanjska aktivnost, a zbog složenosti i aparature kojom se obavlja testiranje to nije bilo pravilo, međutim, od Nove godine to postaje stalna aktivnost, tako da svi oni koji imaju lošu naviku da sedaju za volan pod dejstvom narkotika imaće razloga da budu zabrinuti – rekao je Okanović za RTS i dodao da se procena vrši na licu mesta, a ukoliko je stanje vozača sumnjivo, pristupa se testiranju.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike