Gde u Srbiji nikako ne smete piti vodu

09.09.2021

18:00 >> 05:50

0

Autor: R.M.

Gvožđe, amonijak, boje i bakterije najčešći su uzroci zagađenosti vode za piće u Srbiji

Gde u Srbiji nikako ne smete piti vodu
Copyright Pixabay

Skoro trećina kontrolisanih javnih vodovoda u Srbiji ima vodu koja je neispravna, pokazalo je istraživanje Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

U izveštaju se navodi da je kontrolisano 156 gradskih vodovoda, od čega je 107, ili 68,6 odsto, bilo ispravno, odnosno imali su manje od pet odsto mikrobiološki i manje od 20 odsto fizičko-hemijski neispravnih uzoraka vode na godišnjem nivou. Što znači da je 31,4 odsto imalo neispravnu vodu, a to je skoro trećina kontrolisanih vodovoda.

Što se tiče javnih vodovoda u Vojvodini, od 42 kontrolisana, samo 12 je ispravno, dok je čak u 19 ustanovljeno da imaju i fizičko-hemijsku i mikrobiološku neispravnost. Preostalih 12 imaju jednu od ove dve vrste neispravnosti.

Mnogo bolja situacija je u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji, gde je kontrolisano čak 74 vodovoda, a 63 (85,1 odsto) su ispravna. Sličan procenat ispravnih vodovoda je i u Istočnoj i Južnoj Srbiji. Što se tiče Beograda, od sedam vodovoda u četiri je voda ispravna, u jednom je mikrobiološki neispravna, a u dva ima obe vrste neispravnosti.

U Temerinu i Adi voda 100 odsto neispravna

Što se tiče ispitivanja vode na fizičko-hemijsku neispravnost, najgora situacija je u Temerinu i Adi, gde je voda 100 odsto neispravna. U vrhu liste su i Crvenka i Šid, sa nešto boljim procentom, a slede ih Koceljeva i Alibunar. Na listi su još i Rekovac, Tutin, Kovačica i Beočin. A zanimljivo je da u Kovinu vodovod proglašen neispravnim jer se je u vodi za piće pronađen arsen.

Beogradska voda iz reni bunara slična kao u Savi

Vasiljević objašnjava da se u Beogradu pije voda iz reni bunara, odnosno dubokih bušotina.

– Ali je u blizini reke Save ta voda blizu kvaliteta rečne, tj. površinske vode. Možda za nijansu kvalitetnija. Bakteriološki je ispravna, ali je veliko pitanje kakva je minerološki – objasnio je on.

Što se tiče mikrobiološke neispravnosti vode, najgori procenat je u Novoj Varoši, i to čak 28,5 odsto. Slede Vršac i Žagubica sa oko 10 odsto, a onda Kuršumlija, Sombor, Merošina, Petrovac na Mlavi, Arilje, Prokuplje, Babušnica…

Zanimljivo je i to da u Jablaničkom i Pčinjskom okrugu nije bilo uzoraka sa mikrobiološkom i fizičko-hemijskom neispravnošću, pa ispada je tu voda najčistija u Srbiji.

Hemijska sredstva zagađuju vodu u Vojvodini

Dušan Vasiljević, Foto: Printscreen Youtube Renaissance Nova

Međunarodni ekspert za strateško planiranje u oblasti životne sredine Dušan Vasiljević objasnio je za 24sedam da Vojvodina ima najlošiju vodu jer hemijska sredstva koja se koriste za poljoprivredu veoma lako prodiru u površinske vode, koje se koriste i za piće.

– Recimo, u Zrenjaninu su probali da se sve to reši dubinskim bušotinama, ali se ispostavilo da to nije dobro rešenje jer je kvalitet i te vode bio loš. Kvalitet vode zavisi od načina kako se eksploatiše i upravlja njom. Veća izvorišta moraju da budu zaštićena i ne sme da bude septičkih jama u blizini izvora – rekao je on.

Vasiljević kaže da je, sem gradskih vodovoda, veliki problem i sa malim vodoizvorištima u ruralnim naseljima.

Pročitajte još:
– U njima je procenat neispravne vode veći jer se ne obraća pažnja, a te vode ljudi retko kontrolišu. Takođe, kultura eksploatacije vode je veoma niska. Ako nekome ne smeta da ima septičku jamu kod izvora iz kog pije vodu, onda je problem u njemu a ne izvoru. Ili ako bacate đubre pored vodozahvata – objasnio je on.

Milos Tesic/ATAImages

Na pitanje kako tumači to što je u pojedinim vodovodima nađen čak i otrovni arsen, Vasiljević dodaje da je on dospeo u cevi verovatno iz vodozahvata.

– Činjenica jeste da je vodovodni sistem u velikom broju naselja u lošem stanju. Postoji velika razlika između količine vode koja se isporučuje u vodovode i one koja se troši jer se velika količina vode gubi zbog pukotina u cevima kroz koje može da uđe prljavština. A pitanje je i kakvi se materijali za cevi koriste na duge staze, jer su to često čelične pocinkovane cevi koje vremenom propadaju. To sve utiče na kvalitet vode iz slavine – objasnio je on.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike