Dete u kolima na suncu - kao u užarenoj kapsuli! Koji su simptomi toplotnog udara i zašto nastupa smrt

02.08.2021

18:30 >> 06:05

0

Slučajevi umiranja dece koja su ostavljena sama u kolima zabrinjavajuće su česti, a najnoviji se dogodio u Banjoj Luci, kada je ćetvorogodišnja devojčica

Dete u kolima na suncu - kao u užarenoj kapsuli! Koji su simptomi toplotnog udara i zašto nastupa smrt
Copyright Profimedia

Roditelji po vrelim letnjim danima sve češće ostavljaju svoju decu zaključanu u automobilu, ne sluteći da to može da dovede do dehidratacije, naglog skoka temperature, pa i kolapsa i smrtnog ishoda mališana!

Ilustracija, Profimedia

Slučajevi umiranja dece koja su ostavljena sama u kolima zabrinjavajuće su česti, a samo u prethodna dva dana zabeleženo je nekoliko takvih zanemarivanja mališana. Jedno od njih je, usled toplotnog udara, nažalost i preminulo.

Tragičan ishod

Tragedija, koja je potresla Balkan dogodila nadomak Banjaluke, u mestu Donja Piskavica, kada je četvorogodišnja devojčica pronađena mrtva u automobilu. Kako su pokazali rezultati obdukcije, ona je preminula usled pregrevanja, što su danas potvrdili patolog i direktor Zavoda za sudsku medicinu Republike Srpske Željko Karan.

Dete, Profimedia

Takođe, tokom današnjeg dana Hrvatska policija uhapsila je muškarca i ženu nakon što su dobili dojavu da u jednom zaključanom vozilu u Poreču pronašli dvoje dece i psa.

Prema pisanju medija, policija je pozvala ekipu hitne medicinske pomoći Poreč, koji su pružili pomoć deci koja su zbog razvijenih simptoma iscrpljenosti od toplote prevezena u pulsku bolnicu. Nakon što im je pružena adekvatna pomoć, deca su otpuštena iz bolnice dok je brigu o psu preuzela nadležna veterinarska ambulanta.

Ne treba zaboraviti ni slučaj koji je pre četiri dana uznemirio građane Beograda, a kada je vozač autobusa koji saobraća na liniji 35L na okretnici kod groblja Lešće, prilikom pregleda vozila pronašao napušteno dete, starosti četiri godine.

Ilustracija, Profimedia

Vozač GSP-a Vladimir Milovanov tada je rekao da je dete “bilo samo i uplašeno”.

– Prošao sam kroz autobus, kao i uvek pogledam kada dođem na poslednju stanicu, dete spava. Nikoga nije bilo, alarmirao sam policiju i procedura ide dalje – rekao je u sredu Milovanov i dodao da je dobro što je u autobusu radio klima-uređaj, pa je dete spavalo na hladnom.

Faktori rizika

Da su visoke temperature vazduha rizične su ne samo za starije ljude, hronične bolesnike i trudnice, već i za mlade, a posebno za decu upozorava za 24sedam  doktorka opšte prakse Radmila Šehić.

Printscreen/Youtube, Novo jutro

– Kod dece je pregrejanost organizma životno opasno stanje. Kako je dečiji organizam sačinjen uglavnom od vode, usled boravka u zatvorenom prostoru na visokim temperaturama, u kojima nema protoka kiseonika, dolazi do gubitka tečnosti i dehidratacije – upozorava dr Šehić i objašnjava:

– Takvo okruženje može se upotediti sa užarenom kapsulom, jer koliko god da su napolju visoke temperature, u automobilu je, ukoliko nije uključen klima-uređaj, bar 10 do 15 stepeni toplije. Na taj način dolazi do gubitka minerala i elektrolita u organizmu i ugrožava se rad svih vitalnih organa. Kako kod dece do 12. godina još uvek nije razvijen centar za termoregulaciju, dolazi do naglog skoka zagrejanosti organizma, a ponekad je ishod upravo toplotni udar, koji je često fatalan – napominje ona.

Simptomi toplotnog udara kod dece

Prema rečima naše sagovornice, znaci toplotnog udara kod dece najčešće se manifestuju simptomima opšte slabosti, razdražljivosti, dezorijentacijom, pa i nesvesticom.

Profimedia, ilustracija

– Dete je u tom trenutku slabo, mlohavo, suve kože i naročito uznemireno. Takođe, javlja se mučnina i nagon za povraćanjem, pa ponekad i dolazi do takvog izbacivanja stomačnog sadržaja. Međutim, najjasniji simptomi da je u pitanju toplotni udar svakako su vrtoglavice, nesvestice, dezorijentisanost i konvulzija, odnosno grčevi. To je alarm da hitno treba reagovati kako ne bi došlo do smrtnog ishoda – poručuje naša doktorka i naglašava da dete nikako ne treba ostavljati samo u automobilu, čak ni u hladu.

– Temperatura će i dalje biti jako visoka, a što je mališan duže u kolima, to će se njehovo stanje pogoršavati. Jedan sat u zatvorenom dovoljan je za nagli skok temperature organizma, dok već nakon dva sata može doći do potpunog kolapsa i javljanja halucinacija. Ipak, nezahvalno je davati takvu satnicu, svako dete je za sebe, pojedina su osetljivija, dok druga pak nešto izdržljivija – kaže ona.

Prva pomoć

U takvim situacijama, ističe dr Šehić, potrebno je dete što pre izneti iz automobila i skloniti u hlad.

Voda, Profimedia

– Takođe, obavezno ga rashlađivati mlakom vodom i stavljati mu obloge na vrat, prepone i ispod pazuha. Poželjno je i kvašenje ostatka tela. Potom, početi sa postepenim davanjem tečnosti, koje mora biti na sobnoj temperaturi, nikako ledeno. Najbolje je dati mu vodu ili voćni sok, gutljaj po gutljaj. Na gazirana pića zaboravite – kaže ona i dodaje:

– Ukoliko se reaguje na vreme, velike su šanse da se dete oporavi. Ipak, trebalo bi da odvesti kod pedijatra na pregled – napominje doktorka.

Strah i napuštenost

Psiholog Tatjana Milutinović složila se sa dr Šehić i dodala da decu nikada ne treba ostavljati samu u automobilu, jer to kod njih razvija osećaj napuštenosti.

Psiholog Tatjana Milutinović, Promo/T.Milutinović

– Osim što je protivzakonito ostavljati decu mlađu od šest godina samu u kolima, jako je i opasno. U takvim situacijama vrlo je verovatno da će se deca uplašiti, osetiti napušteno i ostavljeno na “milost i nemilost”. To kasnije može razviti problem komunikacije i poverenja sa roditeljima, ali i vršnjacima – naglašava ona.

Prema njenim rečima, u pojedinim zemljama sveta, kao što je Amerika, postoji pravilnik koji nalaže da deca mlađa od 12 godina ne mogu da budu sama u kući, a do 16. godine ne mogu noću da izlaze sama.

Pročitajte još
– Prema istom pravilniku bebe bi trebalo da budu pod stalnim nadzorom. Kod nas je ipak ta procena ostavljena na izboru roditelja i njihove procene – zaključuje ona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike