Deca na respiratoru: Sve više mališana s prehladom završava na veštačkim plućima, šta je uzrok tome?

19.07.2021

06:09 >> 10:35

0

Stručnjaci upozoravaju da deca nisu bila izložena nizu mikroorganizama zbog korona mera, pa njihov imunološki sistem sada ne može da se izbori sa drugim inf

Deca na respiratoru: Sve više mališana s prehladom završava na veštačkim plućima, šta je uzrok tome?
Copyright Profimedia

Život pod maskama, s distancom i svakodnevnom dezinfekcijom doveo je do toga da mališani nisu uspeli da razviju imunitet, pa sada, i zbog respiratornih infekcija, gripa i prehlada, leže u bolnicama na respiratorima i bore se za život, upozoravaju stručnjaci. Da li svet ima razlog za strah?

Profimedia, ilustracija

Naime, dok ceo svet pokušava da strogim epidemiološkim merama koronavirus drži pod kontrolom, lekari sa Novog Zelanda zabrinuti su što se respiratorni sincicijalni virus (RSV) munjevito širi među decom. Kako kažu, za samo pet nedelja u ovoj zemlji zabeleženo je čak 1.000 novih slučajeva, među kojima ima i novorođenčadi na respiratoru.

“Dug imunitetu”

Razlog ovakvoj ekspanziji bolesti stručnjaci vide u “dugu imunitetu”, odnosno u činjenici da deca nisu bila izložena nizu mikroorganizama zbog zaključavanja, distanciranja i dezinfekcije, tako da njihov imunološki sistem sada ne može da se izbori sa drugim infekcijama.

Profimedia

Na to je najpre upozorio epidemiolog i profesor javnog zdravstva u toj zemlji dr Majkl Baker.

– Ono što sada vidimo je da smo akumulirali mnogo osetljive dece kojoj je nedostajalo izlaganje virusima. Ona se sa njima sada suočavaju prvi put – rekao je Baker.

Kako objašnjava, fenomen “duga imunitetu” događa se jer mere poput zaključavanja, pranja ruku, socijalnog udaljavanja i nošenja maski nisu učinkovite samo u kontroli koronavirusa.

– One takođe suzbijaju širenje drugih bolesti koje se prenose na sličan način, uključujući grip, prehladu i respiratorne bolesti poput RSA – naveo je on.

Profimedia

Tako su na Novom Zelandu zaključavanja prošle zime dovela do smanjenja slučajeva gripa za 99,9 odsto i smanjenja slučajeva RSV-a.

Deca nisu razvila potreban imunitet

– Ovaj pozitivni učinak je dobrodošao, jer je sprečio dodatno opterećenje zdravstvenog sistema – napisao je kolektiv francuskih lekara u studiji o dugu imuniteta.

– Ali dugoročno, to može stvoriti probleme. Ako među decom ne cirkulišu bakterijske i virusne infekcije, ona ne razvijaju imunitet, što dovodi do većeg obolevanja – napomenuli su oni, i dodali da postoji opasnost od nastanka nove,  puno veće epidemije, što bi postojeću moglo dodatno da pogorša.

Očekivan sled

Pedijatar dr Saša Milićević, Printscreen/Youtube, TVDR

Pedijatar dr Saša Milićević za 24sedam kaže da je ovakav sled događaja potpuno očekivan.

– Bilo je samo pitanje vremena kada ćemo osetiti posledice epidemioloških mera, a izgleda da se to najpre ispoljilo na najmlađima. Svaka izolacija stvara osetljivost organizma, a kako deca ove i prethodne godine gotovo nisu išla u vrtić, nisu imala prilike ni da razmenjuju klice i zaražavaju se. Sa jedne strane, to je pomoglo u sprečavanju širenja koronavirusa među ovom populacijom, ali ujedno razvilo i druge probleme – napomenuo je dr Milićević.

Kako kaže, RSV virus najčešće se javlja kod male dece, uzrasta do dve godine.

– Simptomi RSV infekcije slični su onima koji se javljaju kod astme. Ovaj virus izaziva bronhiolitis – blokadu sitnih disajnih puteva, a simptomi mogu da uključe povišenu temperaturu, kašalj, curenje nosa i kijanje, otežano disanje i sviranje u plućima. Deca ga uglavnom preguraju na nogama, međutim, pojedina moraju biti smeštena u bolnicu. Sada je taj procenat znatno veći – upozorio je on.

Mač sa dve oštrice

Prema njegovim rečima, epidemiološke mere pokazale su se kao mač sa dve oštrice.

– U pitanju je jasna kolateralna šteta, koju će, nažalost, najviše osetiti mališani. Imali smo mogućnost da pustimo decu da se zaraze koronom ili da ih zaštitimo od te infekcije, ne garantujući da će ostati bezbedna od drugih virusa. Njihov imunitet sada je znatno oslabljen. Imali smo nedavno situaciju da su se deca masovno zaražavala RINO virusom a da prethodno nisu imala mogućnost da se prokuže i razviju antitela – napomenuo je pedijatar.

Profimedia

Ipak, on smatra da razloga za strah nema i da će deca tokom vremena uspeti da stvore potreban imunitet.

– Kovid je i dalje najveća opasnost po sve nas, a kada njega stavimo pod kontrolu, kada se vakcinišemo i steknemo kolektivni imunitet vratićemo se normalnom životu. Tokom vremena deca će steći i imunitet, pa ne mislim da bi “dug imunitetu” mogao da preraste u problem većih razmera. Praksa je pokazala da se i ona osetljivija deca s vremenom imunološki izjednače sa svojim vršnjacima – ukazao je on.

Pročitajte još
– Nema razloga za preterani strah. Sada je najvažnije da suzbijemo širenje koronavirusa. Na taj način rešićemo se i “duga imunitetu”  – zaključio je dr Milićević.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike