24sedam istražuje: Uvodite gas? Spremite barem 4.000 evra - 24sedam
24sedam
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Tenis
    • Ostali sportovi
    • Esports
  • Showbiz
  • Politika
  • Svet
  • Hronika
  • Društvo
  • Biznis
    • Finansije
    • Privreda
    • Agrar
  • Stil života
    • Moda
    • Lepota
    • Zdrav život
    • Auto-Moto
    • Dom
    • Bon appetit
    • Ljubimci
  • Kultura
    • 24 sata kulture
    • 7 dana sa umetnicima
  • Slobodno vreme
    • Putovanja
    • Tehnologije
    • Razonoda
    • Život je lep
    • Zanimljivosti
    • Astro
  • Ostalo
    • Beograd
    • Srbija
    • Region
No Result
View All Result
četvrtak, 15. april, 2021.
24sedam
  • Vesti
  • Sport
  • Showbiz
No Result
View All Result

Home Biznis Finansije

24sedam istražuje: Uvodite gas? Spremite barem 4.000 evra

Uvođenje gasa posle izmene pravilnika Ministarstva građevinarstva je povoljnije nego ikada pre, ali i dalje košta nekoliko hiljada evra

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Share
Autor: Georgi Mitev Šantek
Autor: Georgi Mitev Šantek
28. februar 2021, 07:33
28. februar 2021, 07:33
0

Pixabay

Ministarstvo građevinarstva i infrastrukture izmenilo je nedavno Pravilnik o posebnoj vrsti objekata i posebnoj vrsti radova i time svim građanima u Srbiji, koji mogu i žele da uvedu gas za grejanje u svoje domove, smanjilo inicijalni trošak. Tim povodom 24sedam istražio je koliko sada košta dobijanje takve vrste komfora.

Izmenom pravilnika ministarstvo je izbacilo ono što je generalni direktor “Srbijagasa“ Dušan Bajatović navodio kao glavnu prepreku povoljnijoj i široj gasifikaciji u Srbiji. Izmenjene su, odnosno izbačene, naknade za dobijanje lokacijskih uslova za izgradnju priključka, rešenja o odobrenju za izvođenje radova i prijava početka izvođenja radova.

Do gasa bi moglo duplo više domaćinstava

Na gas se u Srbiji greje tek svako deseto domaćinstvo, negde oko 300.000. Plan je da do kraja 2022. na gasovod bude priključeno 550.000 kuća. Time ne samo da će se smanjiti zagađenje od individualnih ložišta na ugalj i drva, koje je najveći zagađivač i u Beogradu, već će se značajno popraviti i energetska situacija u zemlji. Gasifikacijom se donekle rasterećuje mreža električne energije, koja bi tako lakše mogla da se preorijentiše na zelene tehnologije, a o značaju gasa za veliku industriju nepotrebno je i govoriti.

– Bez ovih naknada, kao i troškova vezanih za samo zemljište na kome se nalazi kuća, trošak bi sada trebalo da bude negde između 3.000 i 3.500 evra za stan od 60 kvadrata  – kaže za 24sedam inženjer Dragan Majstorović, vlasnik preduzeća sa ugradnju i servis gasnih instalacija “MAING“ iz Beograda.

Ovo u praksi znači ukidanje visokih taksi lokalnih samouprava koje su građanima “nabijale“ trošak za uvođenje “plavog zlata“ i to za 400 do čak 1.200 evra.

– Za toliko manje oni koji sada žele da uvedu gas treba da plate, ali to ne znači da je uvođene gasa postalo bagatela – naglašava Majstorović.

Osnovni trošak, pa na to…

Iz Ministarstva građevine procenjuju da će izmenom Pravilnika uvođenje gasa za stan od 60 kvadrata koštati oko 1.700 evra, ali to naravno nisu svi troškovi na koje mora da računa budući korisnik gasa.

Prvi trošak je onaj koji se tiče parcele. Za samo podnošenje prijave “Srbijagasu“ ili drugom lokalnom distributeru, potrebno je imati “papire sa skraćenicama“. To je na prvom mestu geodetski snimak postojećeg stanja na katastarskoj podlozi (KTP), ponegde se navodi ono čuveno birokratsko “izvod ne stariji od šest meseci“ a koji izdaje Republički geodetski zavod, geodete i notari, koji sada imaju pristup bazi.

Drugi dokument je “idejno rešenje“ (IDR) a treći “idejni projekat“ (IDP). Za poslednja dva, ukoliko ne postoje, izrada košta kod geodete od 300 do 350 evra, za svaki.

Gasni kotao i bojler za tehničku vodu, Foto:Pixabay/Ulrich Dregler

Iz “Beogasa“, firme koja se bavi gasifikacijom i preko koje gas dobijaju tri opštine u Beogradu, za 24sedam kažu da su prateći troškovi otprilike samog uvođenja gasa isti kao kad se u kuću uvodi struja.

– Osnovni trošak je dovođenje energije za objekat, tamo gde je to moguće jer ima gasne mreže, takozvani kućni merno-regulacioni set. Posle toga građanin u sopstvenoj režiji dogovara razvođenje gasa po kući, od instalacije, kotla, peći i drugih potrošača energije. Za potrošnju koja zahteva 24 kilovata to bi u akcijama koje povremeno dajemo koštalo oko 1.800 evra za standardnu udaljenost od uličnog gasovoda – ističe Dragoslav Barezić iz “Beogasa“.

Kako dodaje, dovođenje gasa do kuće Beograđane košta 840 evra, i to sa PDV-om. Na tu cenu treba dodati i sedamdesetak evra za tehnički pregled i saglasnost za projekat, ali i trošak kopanja za instalaciju u dvorištu od nekih osam evra po dužnom metru. Ako ima betona koji mora da se proseca, pa posle popravlja, to se dodatno plaća.

Ovo su radovi samo “do praga“, a druga faza ima još nekoliko “sitnih“ troškova. Majstorović je naveo neke od njih, na koje neiskusni klijenti u početku ne računaju…

Recimo, kotao za gas se sada može naći i za 500 ili 600 evra, ali potrebno je platiti i instalatera i ovlašćenog servisera za atest, pa sve do troška stručnjaka za “uzemljenje i ujednjačenje po potencijalu“, koje košta od 60 do 80 evra.

Izvođenje tzv. UGI (ugradnja gasne instalacije) košta od 12 pa do čak 309 evra po dužnom metru, zavisi koji promer i koje cevi korisnici gasa žele. Tu je i trošak za postavljanje gasnog kotla, od 100 do 150 evra, kao i “puštanje u rad“ i overa garancije za koje treba još 50 do 100 evra…

– Grejanje na gas vas orijentaciono izađe 25 do 30 evra po kvadratnom metru površine stana. Naravno, ima to da se nađe i za 18 evra po kvadratu metru, ali ne bih nikome preporučio. Posle “ušteda“ u startu na kraju dođe na mnogo skuplje, zbog popravki i održavanja – upozorava Majstorović.

Ministarstvo povuklo presudan potez

U Ministarstvu građevinarstva za 24sedam kažu da su za izgradnju priključka na distributivnu gasovodnu mrežu JP “Srbijagas“, do sada građani plaćali iznos i do 200.000 dinara. To je uključivalo i pribavljanje potrebne dokumentacije od nadležnog organa, a naročito lokacijskih uslova za izgradnju priključka, rešenja o odobrenju za izvođenje radova i prijavu početka izvođenja radova.

Interesovanje ogromno, računati na vreme za radove

Dragoslav Barezić iz “Beogasa“ napominje da je interesovanje ogromno, toliko da još nisu stigli da zbog korone izađu na teren za više od stotinu potencijalnih priključaka prošle godine. Potencijalni klijenti moraju da računaju da je rok izvođenja radova po ugovoru 60 dana za dovođenje gasa do kuće, ali i još 60 za razvođenje instalacije po kući. I to nije sve, jer na kraju potrebno je još 10 do 15 dana za atestiranje i puštanje u rad.

Ukupni troškovi pribavljanja gore pomenutih dokumenata obuhvatali su troškove republičkih administrativnih taksi definisanih Zakonom o republičkim administrativni taksama, troškove opštinskih taksi definisanih opštinskim i gradskim odlukama, troškove izdavanja uslova republičkih i lokalnih imalaca javnih ovlašćenja (RGZ, Telekom, lokalna javna preduzeća, fondovi…).

Iznosi ovih troškova su određeni cenovnicima tih javnih preduzeća i zavise od slučaja do slučaja,. Tu su i troškovi izrade geodetskog snimka postojećeg stanja na katastarskoj podlozi (KTP), troškovi izrade Idejnog rešenja (IDR) i troškovi izrade Idejnog projekta (IDP).

Iz Ministarstva ističu da su se do sada administrativni troškovi pribavljanja svih potrebnih uslova, saglasnosti i rešenja za izgradnju priključka na distributivnu gasovodnu mrežu JP “Srbijagas“ (bez troškova izrade KTP, IDR i IDP koji se obezbeđuju na tržištu) veoma razlikovali od slučaja do slučaja i kretali se u u rasponu od 30.000 do 80.000 dinara.

Pročitajte još:
Za četiri meseca besplatan roming za sve u regionu, a evo kada će pojeftiniti sa zemljama EU
„Najverovatnije i četvrti paket finansijske pomoći države“

Kada se ovome dodaju troškovi izrade KTP, IDR i IDP (koji se obezbeđuju na tržištu i koji su neophodni da bi se mogao podneti zahtev), može se proceniti da je minimalni iznos ukupnih administrativnih troškova izgradnje priključka na distributivnu mrežu ne manji od 60.000 dinara, a u nekim slučajevima i opštinama sigurno prevazilazi i 100.000 dinara. Sa ovime su, kako procenjuju u ministarstvu, ukupni troškovi izgradnje za tipski kućni gasni priključak G4 kapaciteta (6m3/h) dostizali i vrednost od 200.000 dinara (1.700 evra).

Izmenom Pravilnika građani će plaćati samo troškove tipskog priključenja na sistem za distribuciju prirodnog gasa na osnovu Odluke o visini troškova i saglasno Metodologiji. Izmenama Pravilnika je obezbeđeno da troškovi koje građani snose prilikom priključenja na gasovodnu mrežu, budu umanjeni i do 100.000 dinara.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju 24sedam.rs

Tagovi: cenegasgasifikacija

OSTAVITE KOMENTAR

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Biznis - Najnovije

Grad Berkli zabranio prodaju slatkiša i grickalica
Privreda

Srpski proizvodi na rafovima rumunskog trgovinskog lanca

14. april 2021, 16:36
Privreda

Momirović: Značajna uloga katastra u kapitalnim investicijama u Srbiji

14. april 2021, 15:46
Privreda

Potpisan Protokol o saradnji između kompanije Dunav osiguranje, JP Pošta Srbije, Telekoma Srbija i Banke Poštanska štedionica

14. april 2021, 14:39
Vujović: Brza reakcija inspektora, prijave i za Otpad-promet
Privreda

Zdravija okolina: U Pirotu spremaju najmoderniji regionalni reciklažni centar

14. april 2021, 13:11

PREPORUČENO

Finansije

Uskoro počinje prijava za državnu pomoć: Kako da dođete do svojih 60 evra

12. april 2021, 07:47
Agrar

Nova linija subvencija za agrar: 50-40-10

20. mart 2021, 13:43
Privreda

Od danas skuplje putovanje vozom: Do Niša možete za 1.413 dinara, a ovo su ostale cene karata

10. april 2021, 16:40
Finansije

Prodaja stanova: Hoće li cene i dalje rasti ili će balon pući?

10. april 2021, 07:42

NAJČITANIJE

Ljubiša je u zoru pobio 13 ljudi, i dalje je misterija zašto! Masakr u Velikoj Ivanči je najveći u Srbiji, a bilo ih je još (VIDEO, FOTO)

Ubica sa heklerom naredio „lezite“ i pucao generalu policije u potiljak, pred sinom Vojislavom

Trebalo je da održi obećanje: Merima Isaković o rečima Eve Ras da je njena izjava neistinita i kolegama koje su joj pružile podršku

Lazar Nikolić, u ispovesti za 24sedam, otkriva jednu od najmračnijih tajni „Kalkanskih krugova“

Ovo se ne rešava na televiziji nego u tužilaštvu! Jelena Tinska šokirana izjavom Merime Isaković: Što je ovo uradila posle toliko godina?

NAJVIŠE KOMENTARA

Socijalni radnici vukli dečaka kako bi ga odveli od bake: Oglasilo se ministarstvo (VIDEO)

Socijalni radnici vukli dečaka kako bi ga odveli od bake: Oglasilo se ministarstvo (VIDEO)

“Imala sam potvrdu o revakcinaciji, PCR test i izveštaj o antitelima, a naš carinik mi rekao da ništa ne priznaje i da moram u karantin”

“Imala sam potvrdu o revakcinaciji, PCR test i izveštaj o antitelima, a naš carinik mi rekao da ništa ne priznaje i da moram u karantin”

Sećate se Slađana koji je primio i “Fajzerovu” vakcinu i “kineza”? Sada mu je samo jedna stvar na umu, a plaši se ovih svakodnevnih tegoba

Islamski učenjak poručio: “U Srebrenici nije bilo genocida, znam ko je sve organizovao” (VIDEO)

Oglasila se žena čijeg su sina juče izbacili iz radnje zbog čokoladice: “Ja sam majka dečaka čiji je život sinoć koštao 17 dinara”

Skorašnji komentari

  • Anonimni na Duboko ti se izvinjavam! Lečić u 16 minuta dugom obraćanju poslao i poruku Štajnfeldovoj: Nemoj to raditi! (VIDEO)
  • Vlada na “Imala sam potvrdu o revakcinaciji, PCR test i izveštaj o antitelima, a naš carinik mi rekao da ništa ne priznaje i da moram u karantin”
  • Vlada na “Imala sam potvrdu o revakcinaciji, PCR test i izveštaj o antitelima, a naš carinik mi rekao da ništa ne priznaje i da moram u karantin”
  • SENAD KOBILICA.BOSNA I HECEGOVINA-ZENICA. na Stravični detalji presude “malčanskom berberinu”: Monstrum podnosi žalbu!
  • Kluk Feld na Aleksića za seksualno zlostavljanje tereti ukupno deset žena

Sledeći post

Iznenada umro Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba

footlogo

O nama • Kontakt • Impresum • Marketing • Pošalji vest • Politika privatnosti • Uslovi korišćenja

© 2020 - 24sedam

logo
  • Naslovna
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Tenis
    • Ostali sportovi
    • Esports
  • Showbiz
  • Politika
  • Svet
  • Hronika
  • Društvo
  • Biznis
    • Finansije
    • Privreda
    • Agrar
  • Stil života
    • Moda
    • Lepota
    • Zdrav život
    • Auto-Moto
    • Dom
    • Bon appetit
    • Ljubimci
  • Kultura
    • 24 sata kulture
    • 7 dana sa umetnicima
  • Slobodno vreme
    • Putovanja
    • Tehnologije
    • Razonoda
    • Život je lep
    • Zanimljivosti
    • Astro
  • Ostalo
    • Beograd
    • Srbija
    • Region

Preuzmite aplikaciju:

Android store Apple Store

© 2020 - 24sedam

Add New Playlist