Eurostat: Hrvatima najviše smanjene plate, Mađari ostali "na svome"

13.12.2020 | 14:11 >> 08:36

Autor: Georgi Mitev Šantek

Pad zarada zaposlenih od čak 10,6 odsto u Hrvatskoj u ovoj godini je tu zemlju svrstao na prvo mesto crne liste država EU

Copyright Pixabay

Ti podaci Eurostata, prema tumačenjima stručnjaka, znače da suočavanje sa posledicama korona krize Hrvatskoj tek predstoji u narednih nekoliko veoma teških godina, piše portal Index.

Statistika evropske agencije pokazala je da je Hrvatska više nego dvostruko nadmašila prosek EU, u kojoj su medijane (centralne vrednosti) plate zaposlenih u ovoj godini niže za 4,8 odsto.

Subvencije prepolovile manjak

Vlade članica EU su kratkoročno pomogle isplatu plata i očuvanje radnih mesta, čime su ublažile smanjenje plata, te je time u svim zemljama EU ukupan gubitak dohotka smanjen za polovinu i prosečno iznosi svega dva odsto.

Time je u Hrvatskoj smanjen na pet odsto, u Francuskoj sa sedam na tri  a u Grčkoj sa sedam na četiri odsto. Državna pomoć je u Holandiji sasvim poništila smanjenje plata zbog pandemije, a u Danskoj, Letoniji, Češkoj i Mađarskoj je zahvaljujući tome pad svega oko jedan odsto.

Glavne razloge smanjenja dohodaka eurostatističari vide u znatnom povećanju bolovanja i plaćena odsustava sa posla, koje je donela pandemija korona virusa.

Takođe, upozoravaju da su brojne firme “stavile ključ u bravu” ili rade skraćeno, kao i da su tokom “lockdowna” mnogi prestali sa radom.

Posledica toga, ukazuje se, su i otpuštanja, kao i neprodužavanje ugovora o radu na određeno vreme, ali i skraćeno radno vreme i izostanak sezonskog zapošljavanja.  Sve u svemu, piše portal, manje odrađenih radnih sati, a time i niža primanja zaposlenih.

U analizi Eurostata ocenjuje se i da su najveće žrtve korona krize mladi i radnici s ugovorima na određeno vreme, kao i samozaposleni.

Kaže se i da je korona kriza na tržištu rada teže pogodila žene nego muškarce.

Pad plata je nejednak među državama-članicama, kao i unutar njih. Najviše su pogođeni zemlje koje imaju razvijen turizam a unutar zemalja najugroženije podgrupe su oni sa inače niskim platama. Njihov je gubitak čak tri do šest puta veći od gubitka onih s visokim platama.

Copyright Eurostat

Regionalno, najveći pad plata u Hrvatskoj (9-13 odsto u odnosu na 2019), pa Grčkoj (7-12) i na Kipru (5-11 11 odsto), a najmanji u Letoniji (0,5-2) i približno toliko u Mađarskoj i Švedskoj.

Pročitajte još:

Srpsko zlato se gomila u nebo, a biće ga još 

Hotelijeri predlažu: Zašto je manji PDV zapravo dobar za sve

Hrvatska svakako spada u tu kategoriju, budući da uveliko zavisi od turizma i pratećih delatnosti.

U Eurostatovoj analizi se ističe i da su pad dohodaka ublažile mere koje su države preduzimale da bi očuvale radna mesta, što je bio slučaj i u Hrvatskoj.

Copyright Eurostat

Ekonomisti, sagovornici portala, procenjuju da bi u Hrvatskoj pad zarada bio i veći da država nije uskočila, a znatno bi porasla i nezaposlenost.

Napominje se i da se hrvatska statistika razlikuje od podataka Eurostata i ne pokazuje isti pad zarada, a ekonomisti to tumače primenom različitih meteodologija.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Index.hr