aktuelno

Budućnost Evrope je litijum: Uticaće na ekonomiju i životni standard, Srbija jedna od sedam zemalja koje će imati višestruku dobit (VIDEO)!

25.07.2024

22:48

0

Države koje budu imale rudnike litijuma biće jedne od najuspešnijih i zarađivaće višestruko

Budućnost Evrope je litijum: Uticaće na ekonomiju i životni standard, Srbija jedna od sedam zemalja koje će imati višestruku dobit (VIDEO)!
Ilustracija - Copyright Pixabay

Eksploatacija litijuma od presudnog je značaja za svetlu budućnost, energetsku samostalnost i bolju tržišnu poziciju zemlje.

Evropska unija donela je agendu da do 2035. godine izbaci sva vozila koja idu na benzin i dizel, tako da će litijumske baterije biti veoma značajne za automobilsku industriju nakon 2035. godine. 

Države koje budu imale rudnike litijuma biće jedne od najuspešnijih i zarađivaće višestruko.

Takođe, Evropska unija do kraja 2030. godine ima u planu da proizvodi 25 posto litijumskih baterija na svetskom nivou. Što se može i zaključiti iz njihovog plana da ukinu vozila na pogon dizel i benzin goriva.

Još jedna jako bitna činjenica jeste da Evropska unija do 2050. godine planira da potpuno ukloni emisiju ugljen-dioksida. 

Dakle, sve štetne materije i one koje zagađuju okolinu EU planira da izbaci iz upotrebe.

Kao što smo već napomenuli, veliki uspeh imaće sve države koje budu imale rudnik litijuma koji će biti značajan za proizvodnju baterija koje će imati veliki udeo u planovima Evropske unije.

Trenutno je 7 najvećih rudnika u Evropi.

  • Rudnik litijma u Portugalu, projekat "The Barroso"
  • Rudnik litijuma u Nemačkoj, projekat "The Vulcan"
  • Rudnik litijuma u Francuskoj, projekat The Emili"
  • Rudnik litijuma u Austriji, projekat "The Wolfsberg" 
  • Rudnik litijuma u Finskoj, projekat "The Keliber"
  • Rudnik litijuma u Češkoj, projekat "The Cinovec"
  • Rudnik litijuma u Srbiji, projekat "Jadar"

Dakle, Srbija je jedna od sedam zemalja koje se nalaze na listi najvećih runika litijuma u Evropi i koji će biti bitni igrači na tržištu kada Evropska unija krene u realizaciju povlačenja vozila na pogon benzina i dizela.

Ovo može imati višestruki značaj za našu zemlju i ekonomiju, a samim tim i na višestruko bolji životni standard građana Srbije.

Podsetimo, kao što smo već pisali Nemačka je država koja je jasno definisala pravac svog daljeg razvoja. Kao evropski lideri u automobilskoj industriji, Nemci su svesni značajne uloge litijuma u neminovnoj elektrifikaciji drumskog saobraćaja.

Nemački giganti planiraju da obustave proizvodnju putničkih vozila pogonjenih motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, najkasnije do 2030. godine. Ovu odluku jedino može prolongirati bojažljivost kupaca, ali proizvođači nastoje da istraju u svojoj nameri da smanje negativni uticaj njihovih proizvoda na životnu sredinu.

Zahvaljujući nedavnoj ekspanziji projekta, “Zinvald” je zauzeo drugo mesto u EU, kako po svojoj veličini, tako i po kapacitetima samog resursa.

Nešto više od 400 radnika biće angažovano u prvih pet godina, na projektu koji bi trebalo da pomogne “zelenu tranziciju” Nemačke.

Bonus video: 

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike