Necarinska rampa: Ponovo problemi sa markicama za brašno u Makedoniji i BiH

09.12.2020

13:58

0

Žitounija traži pomoć od Vlade Srbije oko ukidanja markica za brašno u BiH i Severnoj Makedoniji

Necarinska rampa: Ponovo problemi sa markicama za brašno u Makedoniji i BiH
Copyright Pixabay

Vlada Srbije bi trebalo da pokrene inicijativu vladama Makedonije i Bosne i Hercegovine da ukinu propise koji nalažu stavljanje evidencionih markica za brašno, što je vid necarinske barijere i često se zloupotrebljava, predlažu iz Poslovno udruženja “Žitounija” a prenosi “Politika”.

Iz „Žitounije“ kažu da su srpski izvoznici brašna imali izuzetno negativna iskustva s Makedonijom i da je obaveza stavljanja markica za brašno prilikom izvoza u tu zemlju često zloupotrebljavana i pretvorila se u ozbiljnu necarinsku barijeru, a neposredan rezultat toga bio je otežan i usporen izvoz i stvaranje nepotrebnih troškova, preneo je list.

Prosečan godišnji izvoz brašna iz Srbije u Makedoniju, koja je najveći kupac, je oko 45.000 tona.

– Iako je sa Vladom Makedonije još 2018. dogovoreno da će ove markice biti ukinute, to do danas nije urađeno – rekli su u “Žitouniji” i dodali da u slučaju Bosne i Hercegovine, gde se godišnje izveze oko 40.000 tona brašna, izvoznici iz Srbije takođe imaju obavezu da stavljaju markice.

Dodaje se da je problem što one po dimenzijama i kvalitetu papira ne odgovaraju aparatima za automatsko lepljenje, tako da moraju ručno da se stavljaju, što iziskuje angažovanje dodatnih radnika i znatne i nepotrebne troškove.

Pročitajte još:

Brnabić: Ako privredi bude trebala pomoć, država je spremna

Saznajemo: Banke podižu naknade za vođenje računa i korišćenje bankomata, čak uvode i nove

Podseća se i da je Srbija propise o stavljanju markica na brašno ukinula još 31. decembra 2018. godine, što je u skladu sa propisima EU, koji ne priznaje korišćenje markica za brašno kao vid kontrole tržišta.

Iz “Žitounije” podsećaju da je EU objavila ekonomski investicioni plan za Zapadni Balkan, čiji je prioritet bolje povezivanje ekonomija unutar regiona i sa EU.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Politika

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike