Kako zaraditi na berzi: Akcijama počeli da trguju i "obični" ljudi

19.10.2020

17:40 >> 11:24

0

Postoji gomila špekulativnih akcija firmi koje su juče nastale, a od kojih bi moglo da se vrati 100 ili čak 200 puta više od uloženog.

Kako zaraditi na berzi: Akcijama počeli da trguju i "obični" ljudi
Copyright Profimedia

Cene akcija na svetskim berzama su se zbog korone prepolovile, pogotovo kompanija iz naftnog sektora, turizma, avio-kompanija ili automobilskog sektora. Iako su se “jači” igrači povukli, na scenu su, i to mnogo više nego ranije, stupili “mali” investitori, odnosno obični ljudi, koji na ovaj način žele da “oplode” svoj novac.

Kako za 24sedam ističe Nenad Gujaničić, glavni broker kuće Momentum sekjurities, akcije će se, barem donekle, vratiti na stari nivo.

– Fizička lica su tu sada “utrčala” sa parama jer po logici stvari, te akcije će se barem donekle vratiti na stari nivo. Ulaže se dosta i u IT sektor koji je već premašio vrednosti akcija pre korone – kaže Gujaničić.

Špekulativna zarada najveća

Ipak, da bi neko trgovao akcijama na berzi, trebalo bi da zna barem osnovne stvari i principe rada tog finansijskog tržišta.

– Od berze možeš da napraviš kazino ako hoćeš. Postoji gomila špekulativnih akcija firmi koje su “juče” nastale, a od kojih bi moglo da se vrati 100 ili čak 200 puta više od uloženog. Recimo, sada ima dosta firmi koje su se pojavile vezano za korona krizu, da li oko proizvodnje vakcina ili nečeg vezanog za socijalnu komponentu epidemije. Neke od njih će sigurno uspeti, ali mnoge će propasti – ističe Gujaničić.

S druge strane, kako dodaje, ako neko želi da uloži u akcije kompanije “Koka-kola”, tu se sigurno ne ide na veliki rast.

– Te akcije imaju svoju zrelost i na njima sigurno neće izgubiti, ali pitanje je koliko će, i za koje vreme, investitor zaraditi – objašnjava Gujaničić.

Epl je jedna od retkih velikih kompanija koje daju dividende na akcije, ali su one ispod jedan odsto; Matias Cruz/Pixabay

Svetske berze, kaže on, u poslednjih četrdeset, pedeset godina u proseku godišnje donose zaradu od desetak odsto. S tim što treba znati da je to prosek berze, kao i da postoje godine kada berza donese 30 odsto, kao što je bilo prošle godine ili tek nekoliko procenata, kao što će biti ove “korona godine”.

Manji, ali siguran prinos

U istom periodu kada su berze padale pa se vraćale, dividende (deo profita kompanije koji se deli akcionarima) su bile relativno stabilne, između dva i tri odsto.

– To je prinos koji je prilično predvidiv. Kada gledaš istorijski grafikon “Dojče telekoma”, “Koka-kole” ili “Filip Morisa”, vidiš da možeš da računaš na isti iznos iz godine u godinu. Kod “Filip Morisa” je sada šest odsto, kao i kod osiguravajuće kuće “Alijanc”. To je ekstremnno dobra dividenda – naglašava Gujaničić.

Ipak, kako dodaje, od zarade na dividendama najvećih kompanija iz IT sektora nema ništa. Naime, firme iz sektora koji su u poslednjih 10 do 15 godina imale duplo veći rast od proseka berze, dividende se jednostavno ni ne daju.

– Tako da Amazon, Google ili Facebook ne daju dividende, dok ih Epl i Majkrosoft daju, ali su one ispod jedan odsto. Te kompanije privlače investitore zbog rasta cene, a ne dividende. Ali, akcije Majkrosofta su pre desetak godina vredele po 50 dolara, a danas 200 dolara, pa se niko ne žali – kaže Gujaničić.

Berzanski najzanimljivije firme

Dividende na akcije većih kompanija idu i do četiri odsto; Pixabay

Za one “alergične na rizik” tu su, međutim, kompanije sa zrelim poslovanjem, kao što je “Prokter & Gembl”, “Unilever” ili “Nestle”, gde se ide na dividendu od dva ili tri, eventualno četiri odsto. Ne treba zaboraviti, kaže naš sagovornik, ni gigante među automobilskim svetom. Iako su biznisi najvećih proizvođača pretrpeli veliku udar u poslednjih četiri, pet godina, od “Dizelgejta”, preko ekoloških pritisaka regulatora do tranzicije ka elektrifikaciji, oni su za berzu i dalje zanimljivi.

– Tako su “Folksvagen” i “Dajmler” na polovini vrednosti koje su imali pre pet godina, ali oni i dalje daju dividende od tri ili četiri odsto. Čak i u ovoj godini, kada u nekim mesecima nije ni bilo prodaje automobila – ističe Gujaničić za 24sedam.

On kaže da to možda ne deluje kao velika zarada, ali da treba uzeti u obzir da kamata na štednju u bankama sada iznosi samo pola procenta, što je barem šest puta manje nego što može da se zaradi na berzi.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike