
Šta donose nove akcize: Gorivo skuplje šest dinara, cigarete pet, kafa...
Danas bi u Skupštini Srbije trebalo da se usvoji izmena Zakona o akcizama, što će neminovno poskupeti akcizne ali i neke druge proizvode. Pitanje je za koliko?

Da bi mogla da nastavi sa povećanjem državnih plata i penzija, izdašnim socijalnim programom kroz raznorazne novčane pomoći (mladima, majkama, penzionerima…), kao i infrastrukturnim investicijama, Vlada Srbije odlučila je da, između ostalog, poveća i neke poreze.
O prvom od povećanja koja bi mogla da uslede, narodni poslanici odlučuju na sednici Skupštine Srbije danas, nakon što su Zakon o izmenama zakona o akcizi i drugi predloženi zakoni juče usvojeni u načelu.
Uticaj na kućni budžet
Izmenama akciza promeniće se od 1. oktobra cene naftnih derivata, cigareta i duvanskih proizvoda, alkoholnih pića, kafe, a uvode se i neke nove, poput akcize na prirodni gas. Koliko će to uticati na budžete građana koji su, pokazuje to zvanična statistika trgovine na malo, već uveliko počeli da štede na troškovima?
Krenimo od onog najvažnijeg, što utiče i na sve ostale cene preko transporta – naftne derivate. Tu se akciza menja sa 57,84 dinara na 62,47 dinara kod bezolovnih benzina, zatim 59,48 na 64,24 dinara kod evrodizela. Auto-plin, odnosno TNG, imaće trošarinu od 48,78 dinara, umesto dosadašnjih 45,17 dinara.
Pročitajte još:

Šta to konkretno potrošačima znači na pumpama, pokazuje sledeća računica 24sedam. Ukoliko se ne bi do 1. oktobra promenile velikoprodajne cene benzina i dizela (što je malo verovatno) i ostale one aktuelne, kao ni parafiskalne takse i naknade (taksa za obavezne obavezne rezerve i za energetsku efikasnost) ili marža pumpadžija, benzin BMB bi sa sadašnjih 189 dinara za litar otišao na 195 dinara.

Tolika razlika u ceni delom je zbog povećanja same akcize (4,6 dinara) a delom zbog poreza na dodatu vrednost koja procentualno dolazi na celokupnu cenu. Na 20 odsto PDV-a je ovde razlika još dinar.
Akciza na PNG
TNG više neće biti jedini gas na koji ide akciza. Ona se uvodi i na tečni prirodni gas (TPG), ako se koristi kao gorivo za transport, proizvodnju i komercijalno grejanje. Međutim, akciza od 1.097,20 dinara po megavatsatu za motornih vozila i 63,30 dinara za megavatsat za grejanje, naplaćivaće se tek od 2025. godine.
Pritom, u Srbiji na jedno poresko opterećenje (akcizu) dolazi drugo (PDV), što daje ukupno fiskalno opterećenje benzina od 50,2 odsto od maloprodajne cene (oko 98 dinara na 195 dinara na pumpi).
Kod dizela računica je slična. Sa sadašnjih 204 dinara cena bi zbog akcize otišla na 210 dinara, a poresko opterećenje bi bilo oko 49 odsto.
Ove cene, i pored nikad veće akcize, trenutno ne bi bile i najveće koje smo plaćali na pumpama u skorije vreme. Brzo smo zaboravili da je dizel u oktobru prošle godine koštao prosečno 215 dinara, a da je cena išla i na rekordnih 222 dinara, dok je BMB u julu bio 205 dinara. S tim, verovatno, država i računa, a na ruku ide i podatak da i s većom akcizom fiskalno zahvatanje nije najveće. Kod dizela, na primer, prošlog oktobra je bilo oko 46 odsto, ali je u oktobru 2021. bilo 54 odsto.
Budžet pušača vs budžet države
Uz ovo vanredno povećanje akciza za gorivo, koje je ipak očekivano jer akciza se nije menjala dugo, potrošače Srbije koji uživaju u duvanskom dimu neprijatno će iznenaditi veća akciza na cigarete, kako obične, tako i one „elektronske“.
Potrebe republičkog budžeta i ovde su iznad onih kućnih, jer od većih akciza se očekuje četiri milijarde dinara više (34 miliona evra) samo do kraja 2023. godine.
To će se, uz gorivo, uglavnom dobiti još na cigaretama, gde će u državnu kasu sa povećanjem specifične akcize za osam odsto, umesto sadašnjih 84,25 dinara ići 90,99 dinara po pakli. Tu je predvideti poskupljenje za pušače na kasama malo teže, jer pitanje je za koliko će i duvandžije da promene svoju, proizvođačku cenu.
Prilikom redovnih promena akcize po Akciznom kalendaru (dogovorenog usklađivanja sa akcizama EU), svakog januara i jula, cena se menjala po pravilu oko 10 dinara po pakli. Kako su cigarete već (pre)skupe, cene su od 320 do 650 dinara, a novo usklađivanje akcize bi moglo da bude već u januaru, duvanska industrija verovano neće ići na 10 dinara, ili više od toga.

U istom procentu povećava se i akciza na „elektronske“ cigarete, odnosno tečnost za njihovo punjenje i nesagorevajući duvan, a od 1. januara akciza ide i na novitet kod duvanskih ovisnika - nikotinske vrećice.
Nove akcize osetićemo i na rafovima sa alkoholnim pićima i kafom. Aktuelnu akcizu od 46.250 dinara na jaka alkoholna pića menja ona od 49.950 dinara po hektolitru čistog alkohola. Ona sa niskim procentom alkohola (manjim od pet odsto a da nisu pivo) imaće akcizu 24,99 dinara umesto 23,14 dinara po litru.
Na pivo i vino akciza raste sa 26,44 dinara po litru na 28,55 dinara.
Viša trošarina plaćaće se i na kafu, 376,62 dinara po kilogramu gotovog proizvoda, umesto sadašnjih 348,72 dinara. To bi značilo, bez povećanja veleprodajne/proizvođačke cene praktrično jedinog proizvođača u Srbiji, da bi prosečna cena za pakovanje od 200 grama kafe u prodavnicama sa 360 dinara otišla na oko 400 dinara, odnosno 28 dinara na akcizu i još sedam na PDV.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari