Kako da se spreči potop u prestonici: Grad ima rešenje

22.07.2021 | 08:30 >> 08:35

Autor: Lj. Stanković

Za Uranak TV K1, pomoćnik gradonačelnika je naveo da će prva faza uspostavljanja ranog sistema najave obuhvatiti 65 od 192 sliva bujičnih vodotokova

Copyright Beoinfo

Grad Beograd će u narednih nekoliko meseci instalirati 20 hidroloških stanica i 40 kišomera koji će omogućiti blagovremene informacije sa dela vodotokova koji su u gradskoj nadležnosti, rekao je danas pomoćnik gradonačelnika Andreja Mladenović.

Pročitajte još

Za Uranak TV K1, Mladenović je naveo da će prva faza uspostavljanja ranog sistema najave obuhvati 65 od 192 sliva bujičnih vodotokova koji su kao vodotokovi drugog reda u gradskoj nadležnosti.

– Hidrološke stanice meriće visinu vodostaja i protok vode, dok će kišomeri davati podatke o količini padavina – objasnio je on i naveo da će podatke dobijati RHMZ gde će biti analizirani a po uputstvima će postupati gradski organi.

Copyright Andrej Mladenović, Tanjug/Tara Radovanović

Mladenović je rekao da će postavljanje ovih instrumenata obuhvatiti najugroženije delove Topčiderke, Barajevske i Baričke reke, Turije i Lukavice, a to su delovi gradski opština Obrenovac, Lazarevac, Grocka, Voždovac i Čukarica.

– Sistem će kontrolisati i njime upravljati RHMZ. Najeminentniji stručnjaci dobijaće podatke, obrađivati ih i davati nam uputstva u Gradskom štabu za vanredne situacije koji će moći da preduzima određene radnje – rekao je on.

Dodao je da Grad Beograd preduzima još niz radnji kako bujični vodotokovi ne bi izazvali štetu.

Copyright Privatna arhiva/ Udruženje građana “Moje naselje”

Naveo je da je po studiji Instituta Jaroslav Černi i Šumarskog fakulteta, Beogradu potrebno do osam akumulacionih brana – retenzija, za zaustavljanje bujičnih vodotokova.

– Ove godine biće završen projekat jedna retenzija u Resniku, sledeća će biti na Baričkoj reci. Plan je da u svakoj godini imamo bar dva završena projekta, i da počnemo sa izgradnjom bar jedne takve retenzije – rekao je on.

Pročitajte još

Objasnio je da će tako naglo narasla količina vode biti usporena kroz ustave da ne napravi veliku štetu.

On je apelovao na građane ne dižu bespravno male prelaze i ćuprije preko potoka i rečica jer to povećava mogućnost izlivanja u slučaju bujica, kao i da na vodotokove ne bacaju otpad i smeće.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam