U "Mlekoteci" se nije pušilo, a najmlađi su dobijali po čašu mleka: Kako je izgledala beogradska diskoteka za decu

16.05.2021

08:00 >> 07:59

0

Njih su služili profesionalni ugostitelji, što je zahtevalo i njihov drugačiji pristup i puno strpljenja

U "Mlekoteci" se nije pušilo, a najmlađi su dobijali po čašu mleka: Kako je izgledala beogradska diskoteka za decu
Copyright Profimedia/Pixabay

Krajem osamdesetih godina, devojčice i dečaci iz Beograda, ali i njihovi gosti iz unutrašnjosti, zabavljali su se gotovo kao i odrasli, jer su ih roditelji svakog vikenda odvodili u “Mlekoteku” – disko-klub za najmlađe.

Ovaj klub nalazio se u strogom centru prestonice, tačnije na samom ulazu u “Mažestik”, gde su zaposleni, u saradnji sa Udruženjem džez muzičara, otvorili mesto za mlađe od 10 godina.

Tako su deca prvi put dobila mesto gde su za svoju dušu mogla da đuskaju do mile volje.

Vikipedia

U “Mlekoteci” se nije pušilo i nisu se služila alkoholna pića, već su klinci za osveženje dobijali po čašu mleka ili soka, a roditelji su umesto plaćanja ulaznice potpisivali pristupnicu i obavezivali se da će paziti na svoju decu.

Svake subote i nedelje od 10 do 14 časova roditelji su se organizovali, pa su naizmenično dovodili svoju, ali i komšijsku decu.

Disk-džokej Čupko je tih meseci zabavljao klince, a jedini cilj organizatora bio je, kako je pisala tadašnja štampa, “da se odgajaju zdravi mladi Beograđani, koji će zračiti pozitivnom energijom na roditelje, a zatim i na čitav Beograd”.

Pročitajte još

U početku je sve bilo eksperimentalnog karaktera, a decu su služili profesionalni ugostitelji, što je zahtevalo i njihov drugačiji pristup i puno strpljenja.

Facebook/Crno-beli Beograd

Na podijumu je za ta četiri sata u “Mlekoteci” uvek bilo živo i veselo.

Sa rukama uzdignutim visoko iznad glave, mališani su pevali u horu sa Čupkom i njihovim omiljenim TV spot ljubimcima.

Najveći hitovi bili su “Pozdravite moga tatu” i “Vuk i ovca”, kao i neizbežni Branko Kockica. U pauzama su se častili sa 20 vrsta kolača i sokovima, a promovisale su se i knjige, ploče i monodrame za najmlađe.

Osamdesete su naglo okončane političkim burama od 1989. godine, a onda su došle i crne devedesete. “Mlekoteke” su postali splavovi i klubovi, za decu tu više nije bilo mesta.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike