Sumanuto jure, nemaju kacige, obaraju pešake: Vozači električnih trotineta opasni po sebe i sve ostale (VIDEO)

01.04.2021

08:09 >> 07:25

0

U Zakonu o bezbednosti saobraćaja, pod članom 7. ne postoji definicija električnog trotineta, kao ni električnog bicikla, prema tome na njih se zakon ne odn

Sumanuto jure, nemaju kacige, obaraju pešake: Vozači električnih trotineta opasni po sebe i sve ostale (VIDEO)
Copyright Profimedia

Građani prestonice se sve češće opredeljuju za ekonomičniji način prevoza – električni trotinet, čiji se broj, sa proglašenjem pandemije koronavirusa, znatno povećao, međutim, to je doprinelo i učestalijim nezgodama i sudarima sa drugim vozilima, ali i pešacima.

Korišćenje električnih trotineta u Srbiji još uvek nije regulisano Zakonom o bezbednosti saobraćaja, te građani imaju apsolutnu slobodu – mogu da voze po kolovozu, trotoaru, biciklističkim stazama, ne moraju da nose kacige, niti da se vode bilo kojim pravilima u saobraćaju.

Profimedia

Da to može da izazove posledice po druge učesnike u saobraćaju, ali i samog vozača trotineta, svedoči incident, koji se dogodio juče u Ulici kraljice Marije, kada je muškarac pao sa njega i zadobio teške povrede glave, nakon čega je prevezen u Urgentni centar.

Dokle seže ludilo vlasnika trotineta pokazuje i snimak na društvenim mrežama vožnje trotinetom po auto-putu, kojim je, po zakonu, zabranjeno kretanje vozilima koja ne mogu da razviju brzinu veću od 60 kilometara na sat, a uz to je i rezervisan za saobraćaj motornih vozila. Dakle, zakonski, ne smeju ni da mu priđu biciklisti, traktori, ali ni mopedi najmanjih brzina, a kamoli – trotineti.

Koliko je vožnja trotineta (ne)bezbedna u glavnom gradu, kako po samog vlasnika, tako i za pešake i druge vozače, ukazuje za 24sedam stručnjak za bezbednost saobraćaja Milan Vujanić.

– U Zakonu o bezbednosti saobraćaja, pod članom 7. ne postoji definicija električnog trotineta, kao ni električnog bicikla, prema tome na njih se zakon ne odnosi. Za njih ništa nije zabranjeno, niti obavezno. Ne važi ni pravilo prvenstva prolaza desne strane, niti je propisano da li mogu da se voze isključivo po trotoaru ili kolovozu. Znači, mogu da rade šta god žele – kaže Vujanić.

Milan Vujanić Printscreen/YouTube/safedriveRS011

S druge strane, dodaje on, članom 7. određena je definicija mopeda – vozilo koje se kreće sopstvenom snagom ili snagom motora, čija najveća trajna nominalna snaga ne prelazi 4 kW kada vozilo ima električni pogon, koja odgovara električnim trotinetima.

– Takođe, za njih nije regulisano nijedno pravilo, pa kada, na primer, trotinet udari dete na trotoaru, roditelj ne može da tuži vozača, jer to prevozno sredstvo nije regulisano Zakonom o bezbednosti saobraćaja. Isto tako, nije ni regulisano da dete pešak ima prednost u odnosu na trotinet – pojašnjava sagovornik.

Posted by Milovan Ilić on Понедељак, 09. септембар 2019.

Vujanić zaključuje da se vožnja električnih trotinera i bicikala mora regulisati zakonom, kao i da Zakon mora uzeti u obzir novonastalo stanje – sve učestaliju upotrebu ovog prevoznog sredstva.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike