Antologijsko delo srpske arhitekture u procvatu: Najveća štamparija na Balkanu postaje poslovni centar

19.02.2021

09:00 >> 15:55

0

Autor: Jovana Vrećo

U zgradu će biti uloženo više od 40 miliona evra, a pripremni radovi počinju već danas

Antologijsko delo srpske arhitekture u procvatu: Najveća štamparija na Balkanu postaje poslovni centar
Copyright Printscreen/ Google maps

Jedno od najvećih ostvarenja industrijske arhitekture u Beogradu, zgrada Državne štamparije, poznatija kao BIGZ, zvanično je juče otišla u ruke ruske kompanije Marera Real Estate Partners.

Kako je najavljeno, u zgradu nekada najveće štamparije na Balkanu ukupno će biti uloženo više od 40 miliona evra.

Takođe, kompanija je saopštila da, kako je u pitanju antologijsko delo srpske moderne arhitekture, u planu je “tesna saradnja sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda na očuvanju autentičnog izgleda projekta Dragiše Brašovana”.

Planirano je da BIGZ, kao savremeni poslovni centar, kompanijama koje budu zainteresovane za zakup da ponudi kombinaciju klasičnih kancelarija različitih veličina i “open space” koncepta, ali i mogućnost da organizacija prostora i dizajn enterijera budu u potpunosti prilagođeni njihovim potrebama i specifičnim zahtevima.

Promo/ Marera Properties

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić je istakao juče, gostujući na RTS-u, da već danas počinju pripremni radovi na zgradi BIGZ-a.

– Ova kompanija uveliko priprema projekat rekonstrukcije i za 18 meseci zdanje “BIGZ-a” će biti rekonstruisano. Fasada će biti obnovljena, a sigurno da je u pitanju jedna od najlepših zgrada u Beogradu – poručio je Vesić.

Istakao je da zgrada “BIGZ-a” predstavlja modernu i čitav arhitektonski talas koji je bio aktuelan pre Drugog svetskog rata zbog čega je veoma važno da bude obnovljena.

Istorijat

Vikipedia/Nicolo

Godine 1830. turski sultan Muhamed II izdaje hatišerif po kome Srbija dobija autonomiju: “Srbi imaće vlast postavljati u zemlji svojoj pečatnje knjiga, bolnice za svoje bolesnike i škole radi vaspitanja dece svoje.”

Po nalogu kneza Miloša Obrenovića štamparija je kupljena u Petrogradu, krajem 1830, i dopremljena u Beograd 21. maja 1831. godine.

Već u prvim godinama rada štamparija je nazivana raznim imenima: “pečatnja”, “knjigopečatnja”, “tipografija”, ali se kasnije ustalio naziv “Knjažesko srbska knjigopečatnja”.

Međutim, nakon toga štamparija je preimanovana u “Državna štamparija”, ali je posle nekoliko decenija, tačnije 1946. godine, rešenjem Vlade FNRJ naziv “Državna štamparija” zamenjen nazivom “Jugoštampa”.

Simbolika

Jedna od tri najstarije zgrade koje su nikle u Beogradu, zgrada BIGZ-a, bila je projekat arhitekte Dragiše Brašovana, a izgrađena je u obliku ćiriličnog slova P (П), nalik na štamparsku mašinu.

Na inicijativu Moše Pijade, tada predsednika Savezne narodne skupštine, poznatog publiciste, pravnog i kulturnog graditelja nove Jugoslavije, predloženo je da se objedine četiri tadašnje štamparije: “Jugoštampa”, “Jugoslavija”, “Omladina” i “Rad”.

Te je tako, na sastanku kolektiva ovih preduzeća, 9. februara 1955. u prostorijama “Jugoštampe” usvojena odluka o stvaranju novog zajedničkog preduzeća – Beogradskog grafičkog zavoda (BGZ).

Potom je 1970. godine doneta odluka o  obnavljanju i širem zahvatu izdavačke delatnosti, a upravo tada Beogradski grafički zavod prerasta u Beogradski izdavačko-grafički zavod (BIGZ).

Prkosi vremenu

BIGZ je ranije zapošljavao skoro 3.000 ljudi, ali je, nažalost, 90-ih godina prošlog veka prepušten nemaru.

Ipak, poslednjih nekoliko godina u zgradu, pored nekoliko firmi, uselio se veliki broj mladih umetnika, dizajnera, arhitekata, muzičara i di-džejeva.

Na 25.000 upotrebljivih metara kvadratnih (10.000 metara hodnika) zgrade nalaze se štamparije, skladišta, kancelarije, muzički studiji, likovni ateljei, zanatske i umetničke radionice, škola kapuere, radio-stanica, kulturni centar, cirkus.

Pročitajte još:

Svojevremeno, rešenje za zgradu BIGZ-a bilo je u rukama austrijske firme “Soravia”.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike