Šojgu zapretio Evropi Sarmatom: Ovo će ohladiti usijane glave zapadnih stratega (VIDEO)
Moskva pažljivo prati aktivnosti Severnoatlantske alijanse i procenjuje rizike koje one nose
Uspešno testiranje interkontinentalne balističke rakete "Sarmat" trebalo bi da "ohladi usijane glave zapadnih stratega" i natera ih da razmisle o posledicama politike koju vode prema Rusiji, izjavio je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu.
Govoreći na sastanku Komiteta sekretara saveta bezbednosti Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), Šojgu je upozorio da se globalna bezbednosna situacija ubrzano pogoršava. Kako je rekao, pored postojećih izazova pojavljuju se i nove pretnje unutar zone odgovornosti te organizacije, dok su tenzije posebno izražene "duž zapadnih granica" ODKB-a.
Prema njegovim rečima, najveću opasnost za članice saveza predstavlja NATO i države koje ga podržavaju u, kako je naveo, "takozvanoj civilizovanoj Evropi, koju je zahvatilo revanšističko i militarističko ludilo".
Šojgu je istakao da Moskva pažljivo prati aktivnosti Severnoatlantske alijanse i procenjuje rizike koje one nose.
- Ispravno procenjujemo rizike koji proizlaze iz kontinuiranih napora NATO-a da poveća broj vojnih vežbi, ojača vojne kapacitete, proširi infrastrukturu i pojača obaveštajne aktivnosti na zapadu područja kolektivne bezbednosti i preduzimamo odgovarajuće mere kako bismo te rizike umanjili - rekao je on.
Komentarišući nedavna testiranja i vojne vežbe, Šojgu je poručio da je to jasna poruka Zapadu.
- Uveren sam da će nedavno uspešno testiranje balističke rakete "Sarmat", kao i prošlonedeljne vežbe upotrebe nuklearnih snaga, ohladiti usijane glave zapadnih stratega i naterati ih da trezveno sagledaju moguće posledice svoje nepromišljene politike prema Rusiji i njenim saveznicima - izjavio je.
Dotakao se i odnosa sa Jermenijom, članicom ODKB-a, izražavajući nezadovoljstvo potezima zvaničnog Jerevana.
- Postoji mnogo problema i puno ih je efikasnije rešavati zajedno. Nažalost, naši jermenski partneri u organizaciji to ne razumeju jer traže zaštitu od samog izvora pretnje - rekao je Šojgu.
Dodao je da odluka o budućem kursu zemlje ostaje na jermenskom rukovodstvu.
- Na jermenskom je rukovodstvu da odluči, jer ono snosi isključivu odgovornost za budućnost svoje zemlje i naroda - poručio je Šojgu.
Glavna prepreka za mir na Bliskom istoku: Može li se obogaćeni uranijum iz Irana bezbedno transportovati?
ChatGPT
Iako je Jermenija deo ekonomske unije predvođene Rusijom i u velikoj meri zavisi od ruskih energenata, poslednjih godina nastoji da produbi odnose sa Evropskom unijom. Prošle godine usvojen je i zakon kojim je pokrenut proces približavanja toj zajednici.
Raketu "Sarmat", koju NATO označava kao SS-X-30 "Satana 2", Rusija predstavlja kao novu generaciju strateškog nuklearnog naoružanja namenjenog zameni sovjetskih projektila "Vojvoda". Reč je o jednoj od najmoćnijih interkontinentalnih raketa na svetu, sa dometom procenjenim na oko 18.000 kilometara i mogućnošću nošenja više nuklearnih bojevih glava koje mogu da pogađaju različite ciljeve.
Moskva tvrdi da "Sarmat" može da zaobiđe postojeće protivraketne sisteme i da ciljeve napada preko Severnog ili Južnog pola, dok Kremlj ovu raketu godinama ističe kao simbol ruske nuklearne moći i odgovor na jačanje zapadne vojne podrške Ukrajini.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari